arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookfilterhamburgerinfoinstagrampackagepinterestplay-circlequotesearchsettingsshopping-carttiktoktruckuseryoutube
Lenmag

Lenmag – Linum usitatissimum

A lenmag már az ókori ember számára is ismert volt. Szövetet készítettek belőle, ugyanakkor a gyógyhatásai miatt is hasznos növénynek tartották. Olyannyira, hogy a latin neve (Linum usitatissimum) is azt jelenti, hogy „nagyon hasznos”. Kb. 5000 évvel ezelőtt Mezopotámiában is ismerték, valamint az amerikai telepesek is termesztették, hiszen a növény szárából ruha anyagokhoz lehetett rostokat készíteni. A mag pedig amellett, hogy ember számára is kiváló, az állatoknak is hasznos táplálékul szolgál, így a len az állattartásban is fontos szerepet tölt be. Emellett a papírgyártás során is értékes alapanyag, illetve bankjegyek is tartalmazhatják a növény rostjait.

Régen a szövetkészítés és az állatok etetése mellett elsősorban hasmenés és bélrendszeri panaszok kezelésére, illetve bőrápolásra használták.

Gyógyhatásai, a benne lévő különféle anyagnak tudhatók be, melyek a legkülönbözőbb módon járulnak hozzá a szervezet egészségének megőrzéséhez.

Nagy mennyiségben tartalmaz például omega-3 zsírsavat, sőt ami azt illeti, a lenmag a legjobb növényi forrás ha omega-3-ról van szó.

A fehérjetartalma is kiemelkedő. Aminosavak tekintetében a szójához hasonló az összetétele, nagy mennyiségben található meg benne a glutamin és az arginin illetve BCAA – ban is gazdag.

Rosttartalom terén se lehet kifogás ellene, hiszen az egyik legrégebbi rostos gabona. A rostokat, melyekből bankjegyek, ruha, teafilter de még cigaretta papír is készülhet, a növény szárából vonják ki. Ezek mellett ugyanakkor az emberi szervezet számára hasznos rostokat is tartalmaz. Megtalálhatók benne vízben oldódó illetve nem oldódó rostok is, kb. 20:80 illetve 60:40 arányok között váltakozva. A vízben nem oldódó rostjai nagy része cellulóz és lignin. Annak ellenére, hogy nem oldódnak vízben, nagyon hasznos szerepet játszanak a széklet megfelelő állagának kialakításában, csak úgy mint a vízben oldódó rostok, melyek síkosabbá, könnyebben mozgathatóvá teszik a székletet a bél számára.

A len gazdag még lignánokban melyek általánosan elterjedt vegyületek a növények körében. A lignánok antioxidánsok illetve az emberi szervezetben ösztrögénszerű hatásuk van. Ezek a vegyületek hasznosak a mellrák, az endometriózis illetve a prosztatarák kezelése során hiszen gátolják a daganatok növekedését.

Ásványi anyagok tekintetében pedig a foszfor, a mangán, a magnézium és a réztartalma miatt érdemes fogyasztani.

Egy spanyol kutatás szerint a lenmagolajban lényegesen kevesebb méreganyag képződik magas hő hatására. Az sütés-főzés során leggyakrabban használt olaj a napraforgó hátránya, hogy a nagy hő hatására bizonyos toxinok képződnek benne, melyek az étellel együtt bekerülnek az emberi szervezetbe. A lenmagolajban viszont kevesebb ilyen méreganyag képződik, így kevésbé káros az egészségre.

A lenmag a benne található anyagoknak köszönhetően több különböző probléma kezelésében is hasznos. Rosttartalma segít helyreállítani a széklet keménységét. A rostok emellett a méregtelenítésben is fontos szerepet játszanak, hiszen tisztítják a beleket belülről. Emellett a bélflóra működésére is jó hatással vannak, így enyhítik az IBS (irritábilis bél szindróma) és a bélgyulladás tüneteit.

Ugyancsak a széklettel kapcsolatos gondok enyhítésében segíthet a lenmagolaj is, hiszen mind a hasmenést mind a székrekedést képes enyhíteni. A hasmenést a K+ (kálium-ion) csatornák működésére gyakorolt hatásaival enyhíti, a székrekedést pedig a széklet nyálkásabbá tétele által.

Csökkenti a rossz féle, vagyis az LDL koleszterin szintjét, ez által nagyban hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez. Az omega-3 zsírsavak szintén jó hatással vannak a szívre, illetve emellett a bőr, vese, prosztata és ízületi gyulladásokat is enyhítik. Hasznos az ekcéma, a pattanások, a pikkelysömör és a leégés kezelésében, valamint a szép, egészséges haj növekedését is segíti. Alkalmazható a Parkinson kór kezelésében valamint a fentebb említett daganatos megbetegedések, az endometriózis. a vastagbélrák, a prosztata vagy a mellrák kezelése során is.

A lenmag szinte minden üzlet polcain megtalálható, hiszen alapélelmiszereink egyike. Salátákhoz, öntetekhez, dekorációként, például panírban könnyedén hozzáadható egy-egy ételhez anélkül hogy különösebben megváltoztatná annak ízvilágát. Süteményekbe, kekszekbe, pékárukba, rágcsálnivalókba ugyancsak könnyen belesüthető, de magában is lehet fogyasztani.

Szintén hasznos lehet a fogyózni vágyóknak, hiszen egy kis lenmag étkezés előtt segít az éhségérzet csökkentésében, ami által jóval egyszerűbb lesz tartani a fogyáshoz szükséges mennyiségű kalóriát.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4152533/

Flaxseed. In: Blumenthal M, Goldberg A, Brinckman J, eds. Herbal Medicine: Expanded Commission E Monographs. Newton, MA: Lippincott Williams & Wilkins; 2000:134–138.

Zhang W, Wang X, Liu Y, Tian H, Flickinger B, Empie MW, Sun SZ. Dietary flaxseed lignan extract lowers plasma cholesterol and glucose concentration in hypercholesterolaemic subjects. Br J Nutr. 2008;99(6):1301-9.

Lowcock EC, Cotterchio M, Boucher BA. Consumption of flaxseed, a rich source of lignans, is associated with reduced breast cancer risk. Cancer Causes Control. 2013 Apr;24(4):813-6. doi: 10.1007/s10552-013-0155-7. Epub 2013 Jan 25.

Jenab M, Thompson LU. The influence of flaxseed and lignans on colon carcinogenesis and ß-glucuronidase activity. Carcinogenesis. 1996;17(6):1343-1348.