arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upenvelopefacebook-altfacebookfilterhamburgerinfoinstagrampackagephone-callpinterestplay-circlequotesearchsettingsshopping-carttiktoktruckuseryoutube

Cink-oxid

cink-oxid (ZnO) a cink oxigénnel alkotott vegyülete. A természetben a vörös cinkérc vagy cinkit ásvány formájában fordul elő. Mesterségesen több módon is előállítható, attól függően, hogy mire használják. Fő felhasználási területe a festékgyártás, de alkalmazzák orvosi és kozmetikai célokra is. A kereskedelemben azonban a cink-oxid fehér porként kapható. Gyógyászati felhasználása régi időkre nyúlik vissza, már az ókorban is használták különféle bőrbajok kezelésére.

A Zn egy esszenciális elem, mely rendkívül fontos szerepet játszik a növekedésben, a sejtproliferációban és differenciálódásban. Továbbá rengeteg cinkfüggő enzimhez (több, mint 200) és más fehérjékhez katalitikus, szabályozó és/vagy szerkezeti komponensként van jelen, de nélkülözhetetlen a keratinszintézisben is. Cink-dependens folyamat például az A-vitamin szervezeten belüli transzportjáért felelős fehérje szintézise is, így cinkhiány esetében másodlagos A-vitamin hiány alakulhat ki. Ennek következtében indirekt módon zavart szenvednek a keratinszintézis vitaminfüggő folyamatai is. A cink közvetett módon hatással van a szaporodásbiológiai folyamatokra is szintén az A-vitamin szervezeten belüli transzportjában betöltött szerepe miatt. A cink-oxid (ZnO) antibakteriális hatásáról ismert, de emellett kevesen vannak tisztában vele, hogy kedvező enterális hatásokkal is rendelkezik. Ennek hatására a kripták mélységének növelésével a bélhámsejteknél az aktív felszívó felület is növekedni fog. Továbbá a vékonybél falának vastagsága is növekszik, melynek hatására csökkenni fog a patogén bakteriális invázió valószínűsége is. Cinkhiány esetében csökken a glükóz-értékesülés és néhány szövet lipidjének zsírsavösszetétele, ezért csökken az esszenciális zsírsavak mennyisége is. A cinkhiány gyakori tünetei a csökkent étvágy, főként az ízérzékelési zavarok és a hasmenés.

A Zn gyakorlatilag minden testszövetben jelen van, de csak kis mennyiségben tárolódik a szervezetben olyan formában, amely közvetlenül elérhető a szervezet élettani funkcióihoz. Ez azt jelenti, hogy a szervezet képtelen felhalmozni olyan cinkraktárakat, amelyekből a Zn azonnal mozgósítható lenne, ha a bevitt mennyisége alacsonynak bizonyul. Emiatt rendkívül fontos az elegendő mennyiségű Zn napi bevitele, mivel a szervezet csak nagyon kis mértékben tudja kompenzálni a belső cinkraktárak mozgósítását még egy rövid ideiglenes hiány esetén is.