arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookfilterhamburgerinfoinstagrampackagepinterestplay-circlequotesearchsettingsshopping-carttiktoktruckuseryoutube
Édeskömény

Édeskömény mag kivonat – Foeniculum vulgare

Az édeskömény (Foeniculum vulgare) egy Európa déli részén őshonos növény, mely a mediterrán gasztronómia elengedhetetlen része. Ma már természetesen Európa és a világ más tájain is termesztik és használják különböző ételekben. Az Egyiptomiak mind ételként mind gyógyszerként használták, míg a kínaiak úgy tartották, hogy az édeskömény jó orvosság kígyómarásra. Az ókori görögök is ismerték, úgy hitték, hogy bátorságot ad a katonáknak harc előtt. Éppen ezért az athéni Pheidippidész édesköménnyel a kezében futott el Spártáig, hogy katonákat toborozzon a perzsák elleni Marathón-i csatához. Később a rómaiak is használták, lakomák előtt fogyasztva, hogy így előzzék meg az emésztési panaszokat. A középkorban az ajtóra kiakasztva, kulcslyukba téve úgy hitték, az édeskömény távol tartja az ártó szellemeket.

Orvosi alkalmazását tekintve afrodiziákumként használták, de szembetegségeket, fogfájást, emésztési panaszokat például kólikát is kezeltek vele.

Felhasználás szempontjából gyakori összetevője köreteknek és salátáknak, de a tea valamint likőr is készíthető belőle. Fogyasztható nyersen, főzve vagy sütve is. Karakteres ízét a benne lévő anetol nevű anyag adja. Az édesköménynek főként a gumóját szokás fogyasztani, de levelei és csírája is ehető.

 

Az édeskömény tulajdonképpen zsír- cukor- és koleszterinmentes. 100 grammja tartalmaz mindössze 30 kalóriát, ami egyáltalán nem sok. Kalóriaszegény mivolta párosul gazdag C- és B-vitamin, valamint magas kálium, molibdén és mangántartalmával, amelyek mellett még rostok is nagy mennyiségben találhatók benne.

Utóbbi miatt kiválóan tisztítja a belet, eltávolítva a lerakódott káros anyagokat, amellyel hozzájárul a szervezet méregtelenítéséhez. Rostjainak köszönhetően csökkenti az éhségérzetet, így fogyókúrázóknak is érdemes fogyasztaniuk.

Vízhajtóként is funkcionál, ami által segít a szervezetben felgyülemlett folyadékok kiürülésében. A szív- és érrendszeri betegségek terén is hasznos, hiszen egyrészt mérsékli a magas vérnyomást, másrészt csökkenti a koleszterinszintet, amely tulajdonságának köszönhetően a stroke valamint a szívinfarktus kialakulásának esélyeit is csökkenti. Ez utóbbi hatásához hozzájárul még magas káliumtartalma is.

Kifejezetten női egészséggel kapcsolatos problémákra is hatásos, hiszen a szoptatás során fokozza a tejtermelést, valamint fájdalomcsillapító hatása és fitoösztrogén tartalma révén a menstruáció során fellépő görcsöket és a klimaxos tüneteket is képes enyhíteni.

A szépségápolás terén is van mit nyújtania, mivel A-vitamin, kverticin és antioxidáns tartalmának köszönhetően fiatalon tartja a bőrt, mérsékli a ráncok kialakulását. Az A-vitamin ezen kívül a szemek és a látás egészségéért is sokat tud tenni. Antioxidánsainak hála a reumatoid arthritisz és az oszteoarthritisz kezelésében is fontos szerepet kaphat, valamint B-vitamin tartalmával az idegi működést is tudja támogatni.

Emésztési panaszok terén a puffadás és a kólika kezelésében jelenthet nagy segítséget. Emellett enyhíthetők vele az IBS (irritábilis bél szindróma) tünetei is, mint pl. a hasfájás. A vastagbélgyulladás ellen is hatékony, mivel segít beindítani a vastagbél sejtjei esetén az apoptózist, vagyis a programozott sejthalált. Ez a mechanizmus kulcsfontosságú a rák kezelésében és megelőzésében, ugyanis a szervezet számára az jó, ha a rákos sejtek „maguktól” vagy jelen esetben egy kis rásegítéssel elpusztulnak.

Mindezek mellett pedig még antimikrobiális hatásokkal is rendelkezik, a belőle készített főzet enyhíti a köhögést, az aszthmát, könnyebb légzést biztosít és csillapítja a rekedtséget.

Az iráni Shiraz University of Medical Sciences kutatói egy kísérlet során a dysmennorheát vizsgálták. A dysmenorrhea erős, fájdalmas görcsökkel járó menstruációs zavar. A kutatók azt vizsgálták, hogyan lehetne enyhíteni a tüneteket. A kísérleti alanyok vagy semmit, vagy mefenaminsavat vagy 2%-os édesköménykivonatot adtak és ezután az alanyoknak értékelniük kellett a tapasztalható fájdalmaikat. Az eredmények alapján a köménykivonat hatásos lehet a menstruáció során fellépő fájdalmakkal szemben.

Gyógyhatású összetevőinek köszönhetően az édeskömény több különböző betegség esetében is hatásos. Enyhíthetők vele az emésztési panaszok, mint pl. az IBS, a puffadás, hasfájás vagy kólika. Emellett a vastagbélgyulladás ellen is hatásos lehet, valamint a béltisztítás, méregtelenítés során is jól alkalmazható.

A bélproblémákon túl alkalmazható légúti panaszok esetén, aszthma, köhögés, torokfájás és rekedtség ellen. Ízületi problémák tekintetében az oszteoarthritisz és a reumatoid arthritis kezelésében kaphat szerepet.

Ezen kívül a magas vérnyomás, a szív és érrendszeri betegségek, a menstruációs fájdalmak, a klimax során fellépő problémák, szexuális zavarok de még szembetegségek ellen is hatásos lehet.

Ruberto G, Baratta MT, Deans SG, Dorman HJ. Antioxidant and antimicrobial activity of Foeniculum vulgare and Crithmum maritimum essential oils. Planta Med 2000 Dec;66(8):687-93.

Stahl E. Essential oil from fennel plants-studies on the composition. Deutsche Apotheker Zeitung. 1982;122:2324–26.

Ilic S, Duric P, Grego E. Salmonella Senftenberg infections and fennel seed tea. Serbia Emerg Infect Dis 2010;16(5):893-895.

Ostad SN, Soodi M, Shariffzadeh M, et al. The effect of fennel essential oil on uterine contraction as a model for dysmenorrhea, pharmacology and toxicology study. J Ethnopharmacol 2001 Aug;76(3):299-304.

Namavar JB, Tartifizadeh A, Khabnadideh S. Comparison of fennel and mefenamic acid for the treatment of primary dysmenorrhea. Int J Gynaecol Obstet 2003;80(2):153-157.

Modaress Nejad V, Asadipour, M. Comparison of the effectiveness of fennel and mefenamic acid on pain intensity in dysmenorrhoea. East Mediterr Health J 2006;12(3-4):423-427.

Javidnia K, Dastgheib L, Mohammadisamani S, Nasiri A. Antihisutism activity of fennel (fruits of Foeniculum vulgare) extract. A double-blind placebo controlled study. Phytomedicine. 2003;10:455–8.

Chainy GB, Manna SK, Chaturvedi MM, Aggarwal BB. Anethole blocks both early and late cellular responses transduced by tumor necrosis factor: effect on NF-kappaB, AP-1, JNK, MAPKK and apoptosis. Oncogene 2000 Jun 8;19(25):2943-50