arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upenvelopefacebook-altfacebookfilterhamburgerinfoinstagrampackagephone-callpinterestplay-circlequotesearchsettingsshopping-carttiktoktruckuseryoutube

Réz-szulfát

A réz-szulfát (vagy rézgálic) a réz egyik leggyakoribb vegyülete. Vízben jól oldódik, vizes oldata kék színű. A réz-szulfátot élelmiszerek esetében elsősorban az ásványianyag-tartalom növelésére, csomósodást gátló anyagként, valamint tartósítószerként alkalmazzák E519 néven.

A réz egy létfontosságú nyomelem, mely fontos szerepet tölt be az egészség megőrzésében. Hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéséhez, valamint segít a szervezet vaskészletének hasznosításában. Részt vesz a kötőszövetek képződésében és  támogatja az egészséges csontozat megőrzését.

A réz további funkciói közé tartozik a sejtek, valamint az idegrendszer oxidatív stresszel szembeni védelme. A megfelelő rézbevitel a vérszegénység megelőzéséhez is hozzájárulhat, hiszen a szervezet a vasat réz jelenlétében tudja átalakítani hemoglobinná. Fokozza a kalcium hasznosulását, ezáltal támogatva a csontok egészségét. Biztosítja a kötőszövetek rugalmasságát, a megfelelő kollagénképződést. A réz szerepet játszik a gyulladások leküzdésében és az immunrendszer erősítésében, javítja a bőr és a haj minőségét. Segítséget nyújthat a koleszterinszint csökkentésében, de az ízületi gyulladások okozta fájdalom enyhítésében is.

A réz kismértékű hiánya is negatív egészségügyi következményekkel járhat. Ilyenek például a vérszegénység, a rendszertelen szívverés, sápadtság, ízületi panaszok és csontfejlődési zavarok. Kiváló természetes rézforrások közé tartoznak a diófélék, a napraforgómag, az aszalt szilva, a máj valamint a tenger gyümölcsei.