Egyedi termékkombináció a teljeskörű májvédelemért
15 000 Ft felett ingyenes kiszállítás!
Nincsenek termékek a kosárban.
A ginzeng, (Panax ginseng) pontosabban a ginzeng gyökér évezredek óta ismert gyógynövény. Kelet Ázsiában ismerik évezredek óta, Európa területén csupán a 18. században terjedt el. Akkoriban rendkívül nagy értéke volt, mely az arannyal vetekedett, így nem csoda ha úri kiváltságnak számított. Nem véletlen talán, hogy Észak-Korea, még egy a szocializmus idején keletkezett tartozását a Magyar Állam felé pénz helyett ginzeng gyökérben szerette volna törleszteni, azonban a magyar kormány nem fogadta el az ajánlatot. Maga a ginzeng gyökere kettéágazik, mintha két lába lenne, innen a kínai Jen Shen vagyis embergyökér elnevezése.
A ginzeng gyökerét 6-10 karikár vágjuk, majd forró vízbe áztatjuk. Ha erősebb teát szeretnénk, hagyjuk inél tovább ázni. A teát lehet melegen és hidegen is fogyasztani. Ha a gyökeret porral helyettesítenénk, egy teáskanálnyi elegendő lesz. Érdemes étkezések előtt inni, ugyanis serkenti az emésztést és étvágygerjesztő. Napi 1-2 csésze ginzeng tea 5-6 héten keresztül ajánlott ha kúraként fogyasztjuk, azonban arra ügyeljünk, hogy terhesség és szoptatás alatt kerüljük a ginzeng fogyasztását.
A ginzeng főbb hatóanyagai a ginzenoidok, valamint igen gazdag A-, C-, E-, K-, és B vitaminban. A benne található nyomelemek a nátrium, kálium, kén, magnézium, de gazdag vasban, foszforban, kobaltban, rézben, szelénben és cinkben is.
Csillapítja a lázat és erősíti az immunrendszert, így a vírusos megbetegedések ellen hatékony orvosság. Fogyasztása által csökken a stresszhormon termelődése, így a szellemi-lelki egészségre is jó hatással van. Hatásos lehet depresszió, szorongás és álmatlanság esetén. Pozitív hatást gyakorol az idegrendszer működésére és nyugtatja azt.
Nyugtató hatásai ellenére azonban kiváló potencianövelő, ami kétségkívül a legismertebb és leginkább kamatoztatott hatása. Maga a ginzeng nem okoz közvetlenül erekciót, azonban annak működéséhez elengedhetetlen feltételekre – pl. a vérkeringésre – igen jó hatással van.
Egyfelől fokozza a péniszben található vérerek kitágulását ami által több vér fog az adott területre áramlani, így az erekció is erősebb lesz. Másrészt pedig általánosságban javítja a vér szabad áramlását nem csupán derék tájékon de az egész testben. Szabályozza a koleszterinszintet és csökkenti a magas vérnyomást, amivel védi a szív és érrendszert. Mivel a férfiaknál a csökkent potencia nagyon gyakran lelki eredetű problémákra is visszavezethető a ginzeng nyugtató hatása közvetve a szexuális egészségre is jó hatást gyakorol.
Szintén szabályozza az inzulin működését így a diabétesz kezelése során ugyancsak alkalmazható. Csökkenti az étvágytalanságot és méregtelenít is, védi a májat valamint támogatja a megfelelő emésztést. Gyulladáscsökkentő hatása szintén jót tesz az emésztőrendszer számára. Antioxidánsai segítenek fiatalon tartani a bőrt illetve gátolják a rákos sejtek szaporodását.
A ginzengnél érdemes tudni, hogy a fő gyökere inkább élénkít, míg a mellékgyökerek inkább nyugtatnak, így ha ginzeng teát főzünk ezt vegyük figyelembe.
A ginzeng az atópiás dermatitisz kezelésében is segít, legalábbis ezt vizsgálták a Korea University College of Medicine kutatói. A kísérlet eredményei alapján a ginzenggel való kezelés javítja a bőr hidratáltságát és csökkenti a bőrön keresztül történő vízveszteséget.
A ginzenget elsősorban potencianövelő hatásai miatt ismerik. Valóban javítja az erekciót és egyúttal védi a szív- és érrendszert, hiszen csökkenti a koleszterinszintet és a magas vérnyomást, valamint alkalmazható a cukorbetegség kezelése során. Nyugtató hatásának köszönhetően kezelhető vele a depresszió, szorongás vagy általában a stressz.
Memóriazavarok kezelésére szintén használható, hiszen a memóriának, az agyműködésnek köze van a megfelelő véráramláshoz. Gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően jó hatással van az emésztőrendszerre, illetve méregteleníti a szervezetet.
Segít a rák megelőzésében és a bőr fiatalon tartásában. Jó hatással van a tüdőre, így az aszthma kezelése során szintén alkalmazható.
Chong, S.K.F., Oberholzer, V.G. Ginseng—is there a clinical use in medicine?. Postgrad Med. 1988;64:841–846.
Fulder, S.J. Ginseng and the hypothalamic-pituitary control of stress. Am J Chin Med. 1981;9:112–118.
Anderson GD et al. Drug interaction potential of soy extract and Panax ginseng. J Clin Pharmacol. 2003;43:643-648.
Petkov, V.D., Mosharrof, A.H. Effects of standardized ginseng extract on learning, memory and physical capabilities. Am J Chin Med. 1987;15:19–29.
Soldati, F., Sticher, O. HPLC separation and quantitative determination of ginsenosides from Panax ginseng, Panax quinquefolium and from ginseng drug preparations. Planta Med. 1980;38:348–357.
Jiang X et al. Effect of St. John’s wort and ginseng on the pharmacokinetics and pharmacodynamics of warfarin in healthy subjects. Br J Clin Pharmacol. 2004;57:592-599.
Janetzky K, Morreale AP. Probable interaction between warfarin and ginseng. Am J Health Syst Pharm. 1997;54:692-3.
Wiklund, I., Karlberg, J., Lund, B. A double-blind comparison of the effect on quality of life of a combination of vital substances including standardized ginseng G115 and placebo. Curr Ther Res. 1994;55:32–42.
Forgo, I., Kirchdorfer, A.M. The effect of different ginsenoside concentrations on physical work capacity. Notabene Medici. 1982;12:721–727