arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upenvelopefacebook-altfacebookfilterhamburgerinfoinstagrampackagephone-callpinterestplay-circlequotesearchsettingsshopping-carttiktoktruckuseryoutube
Aloe vera

Aloe vera gél koncentrátum

Az Aloe vera a féltrópusi növények közé tartozik, melynek Őshazája eredetileg Afrika száraz éghajlatú vidékei. Napjainkban azonban a dél-amerikai kontinensen és a Földközi-tenger mellékén is termesztik.
Az Aloe verának mintegy 400 fajtája ismert, melyek közül azonban csak néhány rendelkezik gyógyító hatással. Emberi fogyasztásra a legalkalmasabb az Aloe Barbadensis Miller, vagy más néven az Orvosi Aloe. Ez a faj egyben a legelterjedtebb. Két alapterméke a aloe vera gél, vagyis a levél nyákja és a latex, ami a levél külső burka alatti keserű, sárga exszudátum. Sok kutató igyekezett megállapítani az Aloe vera gél hatóanyagait és bár a belső gélből több mint 75 hatóanyagot azonosítottak, azonban elmondható, hogy az Aloe levél kivonatainak számos gyógyhatása a levél belső parenchimás szövetében található poliszacharidoknak tulajdonítható. A biológiai aktivitásukat inkább a növényben lévő vegyületek szinergikus hatásához kell hozzárendelni, nem pedig egyetlen kémiai anyaghoz.


Az aloe vera gyógynövényt i.e. 1500 óta hagyományosan használják számos országban, például Görögországban, Kínában és Mexikóban. A növény daganatellenes, gyulladáscsökkentő, bőrvédő, cukorbetegség ellenes, antibakteriális, vírusellenes, fertőtlenítő és sebgyógyító tulajdonságairól ismert. Évszázadok óta hagyományos gyógyszerként is alkalmazzák különféle betegségek és bőrelváltozások kezelésére.

Bőrproblémák és az aloe vera

Az Aloe vera javítja a sebgyógyulási folyamatot, csökkenti a gyulladást és irritációt. Regeneráló tulajdonságait a glükomannán vegyületnek köszönheti, amely gazdag poliszacharidokban, például mannózban. A glükomannán hatással van a fibroblaszt növekedési faktor receptorokra, és serkenti azok aktivitását és proliferációját, ami viszont fokozza a kollagén termelődését. Az Aloe vera gél nemcsak a kollagén mennyiségét növelheti a sebekben, hanem megváltoztathatja a kollagén összetételét, fokozza a kollagén térhálósodását és ezáltal elősegíti a sebgyógyulást.

Gyulladások kezelése

Az aloe vera gélt széleskörben alkalmazzák gyulladásos emésztőrendszeri- és bélrendszeri betegségek, többek között IBD kezelésére. A gél összetevői védőbevonatot hoznak létre a bél nyálkahártyáján, ezzel gátolják a méreganyagok lerakódását, és segítenek helyreállítani az egészséges bélflórát. Székrekedés esetén kíméletes hashajtóként képes a salakanyag eltávolítására. Egyes tanulmányok szerint a reaktív oxigén metabolitok, az eicosanoidok és az interleukin (IL)-8-nak kórokozó szerepük van az IBD-ben, ezért a kutatók az aloe vera gél hatását vizsgálták ezekre az anyagokra. A vizsgálatok során azt állapították meg, hogy az aloe vera gél csökkentette a reaktív oxigén metabolitok termelését. Az aloe vera gél tehát hatásos lehet a gyomor és bélrendszer gyulladásos betegségeinek kezelésében.

Fertőtlenítő hatás

Mindennapjaink során a környezetünkben kórokozó vírusokkal, baktériumokkal és gombákkal kerülünk kapcsolatba, ezért fontos, hogy az immunrendszerünk megfelelő védelmet nyújtson a betegségeket okozó támadások ellen. Az Aloe vera összetevői, mint a C-, A-, E-, B1-, B2-, B6-, B12 vitaminok, a folsav, az ásványi anyagok továbbá a fenolok, enzimek, aminosavak, és antioxidánsok támogatják az immunrendszert és gyors reakciót biztosítanak a fertőzésekkel való találkozás során. Vitamin- és ásványi anyag tartalmának köszönhetően, remek szuperélelmiszer .
A növény természetes fertőtlenítő hatását lupeol-, szalicilsav-, magnézium- poliszacharid és karbamid-nitrogén tartalmának köszönheti.
Hatásos szemölcsök, gombás bőrgyulladás (körömgomba, hüvelyi gombás fertőzés) kezelése esetében is, de alkalmazható szájüregi bakteriális-, gombás-, vírusos fertőzés megjelenése esetében, továbbá fog- és ínyvérzésnél. Az Aloe vera vérzéscsillapító akut- és krónikus sebek kezelésénél, valamint a sebgyógyulást is gyorsítja.

Lúgosító szuperélelmiszer

Az Aloe vera remek lúgosító. A szervezet elsavasodásának főbb okai a savas ételek túlzott fogyasztása, a mozgásszegény életmód és a stressz. Az elsavasodást a szervezet különböző tünetekkel jelzi: a haspuffadás, a krónikus fáradékonyság, orrfolyás a száraz és pattanásos bőr, de akár az irritábilis bél szindróma kialakulása is. A hosszú ideig jelenlévő savas állapotot (7,45 feletti pH érték) erős izomgörcsök jelzik. Fontos ezekre a jelekre figyelni, hiszen a savasodás következtében alakulnak ki egyes betegségek, mint például a vese- és epekőbetegség, a szív-és érrendszeri betegségek, de az ízületi deformitások és gyulladások, továbbá a daganatos betegségek egy része is összekapcsolható ezzel a jelenséggel. A savasodás esetében ajánlott a lúgosító kúra, amelynek egyik összetevője lehet az Aloe vera, például ital formájában.

 

 

Egy 2019- ben megjelent áttekintő tanulmány szerint in vitro vizsgálatok és élő szervezeteken végzett vizsgálatok kimutatták, hogy az Aloe vera gátolja a tromboxánt a sebgyógyulás gátlóját, javítja a sebgyógyulási folyamatot és csökkenti a gyulladást. Az Aloe vera gélben található magnézium-laktát megakadályozhatja a hisztamin termelődését, ezáltal csökkentve a viszketést és bőrirritációt.

Az aloe vera latexet általában a székrekedés kezelésére használják. Krónikus székrekedésben szenvedő alanyok esetében egy 28 napos kettős vak vizsgálat során egy új, Aloe verát, celandint és psylliumot tartalmazó készítményről azt állapították meg, hogy javítja a székrekedés számos mutatóját (a bélmozgás gyakoriságát, a széklet konzisztenciáját és a hashajtó-függőséget), az Aloe vera hatását azonban önmagában nem vizsgálták ebben a tanulmányban.

Egy 2013-ban megjelent tanulmány szerint az Aloe vera csökkentheti a hasi fájdalmat, diszkomfort érzést, valamint a puffadást az IBS-ben szenvedő betegeknél. Az irritábilis bél szindróma (IBS) egy funkcionális bélbetegség, amely hasi diszkomfort érzést vált ki, a székletürítés megváltozásával együtt, beleértve a székletürítési zavarokat is.

Az Aloe verát számos területen alkalmazzák, hiszen szinte minden része hasznosítható.
A növény levelének külső hártyája alatt található rész aloinban gazdag, amely enyhe hashajtó és hánytató hatással rendelkezik. Az aloin-tartalmú részt a gyógyszeripar hasznosítja, továbbá univerzális tisztítószer is készül belőle.
A levél kocsonyás része, az Aloe vera gél, gyulladáscsökkentő, baktérium-, gomba-, és vírusölő tulajdonságokkal rendelkezik. Az élelmiszeripar az Aloe-t funkcionális élelmiszerek, különösen egészségügyi italok gyártásához, valamint keserűanyagként használja.