Egyedi termékkombináció a teljeskörű májvédelemért
15 000 Ft felett ingyenes kiszállítás!
Nincsenek termékek a kosárban.
A fekete bodza (Sambucus nigra) a közép-európai erdőszélek gyakori növénye. Vadon termő, őshonos cserjéről van szó, melynek jellegzetes ízű, illatú virágát és termését a népi gyógyászatban már régóta használják. A bodzabogyó a legegészségesebb termesztett gyümölcseink közé tartozik nagyon magas vitamin-, aminosav-, ásványianyag-, antocianin- és flavonoidtartalmának köszönhetően. A fekete bodzát a népi gyógyászat elsősorban méregtelenítésre és emésztési problémák kezelésére használja. Nagyanyáink köhögés– és torokfájás csillapítására előszeretettel alkalmazták a bodzateát. A bodza erős antioxidáns, valamint csökkenti a koleszterinszintet, védi a szívet, továbbá hozzájárul a zsírok lebontásához és csökkenti az éhségérzetet, így fogyókúrázók körében is közkedvelt. Javítja az immunrendszer működését, vírus- és baktériumellenes hatásának köszönhetően hatékonyan veszi fel a harcot az influenza és a megfázás ellen. A bodza virágából készülő tea és szörp, a bogyójából előállított üdítőital és lekvár, valamint a bodzakivonat egyaránt rendelkezik a növény jótékony tulajdonságaival.
A fekete bodza gazdag vitaminokban (A-, B1-, B2-, B3-, B5-, B6- és C-vitamint) valamint flavonoidokat, triterpéneket, glikozidokat, cukrokat és tanninokat is tartalmaz. Antioxidánsai az antociánok erősítik az immunrendszert, védika a sejteket az oxidatív stresszel szemben, s ezáltal lassítják a sejtek öregedését és gátolják a rosszindulatú, daganatos sejtek növekedését. Csökkentik a gyulladást a szervezetben és az érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát.
A virágából készült kivonat kiváló méregtelenítő, mivel fokozza az izzadást, hozzájárulva ezzel a méreganyagok szervezetből való eltávolításához. Virágainak, bogyójának és leveleinek vírus-, gomba-, valamint baktériumellenes hatóanyagai enyhítik a légúti megbetegedések, a köhögés, az asztma, a szénanátha, a megfázás vagy az influenza tüneteit, de feloldják az orrdugulást is.
Flavonoidjai értágító hatással bírnak, megszabadítják az ereket az esetleges lerakódásoktól, így a bodza javítja a periférikus vérkeringést, csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát. A bodzavirág segít beállítani a vércukorszintet és a koleszterinszintet, mérsékli az ízületi gyulladást és a fájdalmakat, antiszeptikus tulajdonságának köszönhetően a szájban és torokban megjelenő gyulladások ellen is hatásos lehet.
A fekete bodza virágából és bogyóiból főzött tea nagyszerű érelmeszesedés ellen. Borogatásként alkalmazva mérsékli az ízületi gyulladás miatt jelentkező fájdalmakat, kezeli az égéseket, horzsolásokat. Csökkenti a szemgyulladást, javítja a látást. A bodza termését csak éretten szabad fogyasztani, mivel az éretlen bogyó ciánt is tartalmaz. A bogyó bővelkedik szénhidrátokban, rostokban, fehérjékben, tanninokban, aminosavakban, káliumban, magnéziumban, cinkben, nátriumban és kalciumban is. A bodza bogyója és virágja kiváló hashajtók, megszüntetik a székrekedést, enyhítik a krónikus bélgyulladás és az IBS kellemetlen tüneteit. Fogyasztásuk a fogyókúrázóknak és méregtelenítőknek is ajánlott, mivel szabályozzák és serkentik a bélműködést, rendszeressé és alapossá teszik az ürítést, gyorsítják a zsírok lebontását. A bodzalé vagy tea hatásos lehet fejfájás, migrén, ideggyulladások, a stressz és az álmatlanság kezelésében.
A bodza termésének antimikrobiális tulajdonságait elsőként német kutatóknak sikerült tudományosan igazolni. A BMC Complementary and Alternative Medicine szaklapban megjelent tanulmányukban leírják, hogy a bodza bogyóiból készült kivonat kiemelkedő fertőtlenítő, valamint baktérium- és vírusellenes hatással rendelkezik. A vizsgálatok szerint a kivonat főként a többek között felső légúti fertőzéseket okozó Streptococcus pyogenes, Catarrhalis branhamella baktériumokkal és az influenzavírusokkal szemben hatékony.
A bodzavirág főzete felhasználható az immunrendszer erősítésére. Segíti a húgysav eltávolítását, ezért a köszvénnyel szemben is hatásos lehet. A bodzavirág bioflavonoidjai erős antioxidánsként megkötik a káros szabad gyököket. Fogyasztása serkenti a májfunkciókat, szabályozza az emésztést, enyhíti a krónikus bélgyulladás tüneteit, hozzájárul a szervezet méregtelenítéséhez. A bodza tea enyhe fájdalomcsillapítóként is funkcionál, külsőleg használva enyhítheti a mellhártya-, szem- és a bőrgyulladásokat.
British Herbal Pharmacopoeia (BHP). 1996. Exeter, U.K.: British Herbal Medicine Association.
Hearst, Caroline, et. al. Antibacterial activity of elder (Sambucus nigra L.) flower or berry against hospital pathogens. Journal of Medicinal Plants Research 2010; 4(17): 1805–1809.
Taylor, M. 1998. Elderflower. Canadian Journal of Herbalism 6-7.
Blumenthal M, Goldberg A, Brinckman J, eds. Herbal Medicine: Expanded Commission E Monographs. Newton, MA: Lippincott Williams & Wilkins; 2000:103–105.
Serkedjieva, J. et al. 1990. Antiviral activity of the infusion (SHS-174) from flowers of Sambucus nigra L., aerial parts of Hypericum perforatum L., and roots of Saponaria officinalis L. against influenza and herpes simplex viruses. Phytotherapy Res 4:97.
Davidek, J. 1961. Isolation of Chromatographically Pure Rutin from Flowers of Elder. Nature 189:487-488.
https://www.agroinform.hu/kerteszet_szoleszet/fekete-bodza-bodzavirag-gyumolcs-gyogynoveny-kert-47898-001