Nincsenek termékek a kosárban.
Aki ivott már macikávét, annak nem kell sokat ecsetelni milyen ízű a cikória. Persze nem csupán a macikávéban, hanem világszerte alkalmazzák pótkávéként, hiszen íze többé-kevésbé a kávééra emlékeztet. A pótkávé készítéséhez a gyökerét használják, míg a cikórialevelek saláták részeként fogyaszthatók. Mindegyik egészséges, érdemes őket fogyasztani.
A cikória (Cichorium intybus var. Foliosum) gyógyító hatásai szorosan összefüggnek az abban található jótékony anyagok minőségével, arányával és kölcsönhatásaival. Ez a sokoldalú növény gazdag vitaminokban, cinkben, kalciumban, káliumban, magnéziumban és vasban. K- és A- vitamin tartalma kiemelkedően magas, a napi ajánlott bevitel 114%-a. Egyik leglényegesebb „hatóanyaga” az inulin. Az inulin egy prebiotikus rost, amely táplálékot nyújt a bélflórát alkotó jótékony baktériumoknak. Az oligofruktóz, amely szintén megtalálható az inulinban, hasonló hatással rendelkezik. A cikória fogyasztása támogatja a jótékony probiotikus baktériumok szaporodását, javítja az emésztést és erősíti az immunrendszert.
A bélflóra baktériumai emésztőenzimeket termelnek, amelyek javítják az anyagcserét. A vastagbélben található immunsejtek nagy része a bélflórában található. A cikória tápanyagot biztosít a jótékony baktériumoknak és hatékonyan felhasználható a patogén baktériumok ellen.
A cikória mérsékli az LDL-koleszterin szintjét, ezáltal segít megelőzni a magas vérnyomást és az érelmeszesedést. Összességében támogatja a szív- és érrendszer egészségét, és növeli az esélyt a szívroham vagy az agyvérzés elkerülésére.
A cikória inulin tartalma csökkenti a refluxot és a gyomorégést, valamint szabályozza a koleszterinszintet. Az inulin javítja a szénhidrátokat cukorrá alakító jótékony baktériumok szaporodását és növeli az inzulinérzékenységet, így segíti a cukor felszívódását. A cikória klorogénsav-tartalma szintén hozzájárul ehhez. Hatékonyan csökkenti a vércukorszintet, különösen cukorbetegeknél.
A cikória immunerősítő hatását a benne lévő növényi fenolok fokozzák, amelyek antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek. A cikória rákellenes potenciállal rendelkezik, különösen az emlőrák és a vastagbélrák kezelésében. Segít csökkenteni a gyulladást és a fájdalmat, különösen hatékony az ízületi gyulladás, valamint más gyulladásos és izomfájdalmak esetén. A cikória rosttartalma hozzájárul a fogyáshoz, mivel jóllakottságérzetet kelt. Az oligofruktóz csökkenti az éhségérzetet szabályozó ghrelin hormon szintjét.
Az inulin nagyban hozzájárul a bélmozgás fokozásához és a székrekedés csökkentéséhez. Vizelethajtó hatása mellett eltávolítja a májban és a vesében felhalmozódott méreganyagokat is. Nyugtató hatása van, segít csökkenteni a stresszt, szorongást és álmatlanságot, miközben támogatja a szellemi frissességet. Fontos megjegyezni, hogy a cikória fogyasztása általában biztonságos, de terhesség és szoptatás idején, valamint epekövesség esetén nem ajánlott. Allergiás reakciókat okozhat, különösen azoknál, akik érzékenyek a parlagfűre vagy a körömvirágra.
Egy iráni kutatók által végzett kutatás az inulin cukorbetegségre gyakorolt hatását vizsgálta. A kísérlet során 49 cukorbeteg nő kapott vagy maltodextrint (placebo) illetve inulint. Az inulint kapó csoportnál jelentős javulás mutatkozott a glikémiás index tekintetében.
Egy másik kutatás a székrekedésre gyakorolt hatását vizsgálta. A kísérleti alanyok itt is placebót és inulint kaptak, majd a kísérlet vezetői kicserélték két csoportot, így akik eddig placebót kaptak, azok innentől inulint és fordítva. Az eredmények azt mutatták, hogy az inulin nem csupán a székelés gyakoriságát növelte, de a széklet minőségét is javította, ami által lágyabb, könnyebben mozgatható lett.
A cikória gasztronómiai felhasználhatósága mellett gyógynövényként is alkalmazható. Rosttartalmának hála számos módon segíti az egészség megőrzését. Segít a cukorbetegség kezelésébe valamint a koleszterinszint csökkentésével védi a szív- és érrendszert. Ugyancsak segít a vastagbélrák megelőzésében, valamint olyan mindennapos problémák mint a székrekedés vagy a hasmenés kezelésében. Vízhajtó hatású, segít a méregtelenítésben és a bakteriális fertőzések leküzdésében. Erősíti az immunrendszert a bélben élő probiotikus baktériumok táplálása által. Segít a fogyásban is, hiszen a rostok teltségérzetet okoznak, ami által csökken az éhségérzet.
https://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2404/2
https://dl.sciencesocieties.org/publications/cs/abstracts/43/5/1797
https://www.performancehealthcenter.com/the-connection-between-nutrition-mental-health-episode-2-anxiety/
http://jn.nutrition.org/content/129/7/1488S.short
http://bmcmusculoskeletdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2474-11-156
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1038/oby.2005.117/full
http://idosi.org/abr/1%281-2%29/2.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3638225/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0268005X19303686