arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upenvelopefacebook-altfacebookfilterhamburgerinfoinstagrampackagephone-callpinterestplay-circlequotesearchsettingsshopping-carttiktoktruckuseryoutube

Fodros lórom – Rumex crispus

A fodros lórom (Rumex crispus) a keserűfűfélék (Polygonaceae) családjába tartozó, évelő, lágyszárú növény. Szinte az egész világon elterjedt, gyakran találkozhatunk vele utak mentén, réteken, legelőkön, kertekben és más gyomtársulásokban. A növény 30-100 cm magasra nő meg. Szára egyenes, barázdált. Levelei lándzsásak, hullámos szélűek, innen ered a neve. Virágzata bugavirágzat, apró, zöldes virágokkal. Termése háromélű, barna makkocska. Gyakori gyomnövény, amely a tápanyagban gazdag, nedves talajokat kedveli. Előfordulása világszerte gyakori, különösen a mérsékelt égövben.

A fodros lórom gyökere és levelei számos gyógyhatással rendelkeznek:

Hashajtó: A gyökérben található antrakinonok hashajtó hatásúak. Ez segíthet a székrekedés enyhítésében és a béltartalom gyorsabb kiürítésében, ami indirekt módon hozzájárulhat a méreganyagok eltávolításához.
Gyulladáscsökkentő: A levelek és a gyökér is tartalmaznak gyulladáscsökkentő anyagokat.
Vérzéscsillapító, vértisztító: A növényt hagyományosan vérzések csillapítására is használták.
Bőrbetegségek kezelése: Külsőleg alkalmazva enyhítheti a bőrkiütéseket, ekcémát és más bőrproblémákat. Egyes kutatások szerint a fodros lóromnak antibakteriális és gombaellenes hatása is lehet.
Vérszegénység: Magas vastartalma miatt a vérszegénység természetes kezelésére is használható. A magas vastartalma segíthet a vérképzésben, ami közvetve javíthatja az általános egészségi állapotot.

Vizelethajtó hatás: A növény vizelethajtó hatással is rendelkezik, ami segíthet a veséken keresztül történő méreganyagok eltávolításában.

 

A fodros lórom gyógynövényt a népi gyógyászatban évszázadok óta használják különféle betegségek kezelésére. Az utóbbi években számos tudományos kutatás vizsgálta a növény hatásait, és ezek az eredmények alátámasztják a hagyományos felhasználást.

Egy 2015-ben megjelent tanulmány kimutatta, hogy a fodros lórom gyökérkivonata jelentős gyulladáscsökkentő hatást fejtett ki patkányokban, karragenan által kiváltott mancsödéma esetén. További kutatás a fodros lórom kivonatainak in vitro antimikrobiális aktivitását vizsgálta. A levelek és a magvak éteres kivonata és a levelek etanolos kivonata antimikrobiális hatást mutatott a Staphylococcus aureus és a Bacillus subtilis ellen.

Egy 2008-as tanulmány a fodros lórom kivonatainak antioxidáns aktivitását és fenolos tartalmát vizsgálta, és megállapította, hogy a növény gazdag antioxidáns vegyületekben.

 

Gyógyászat:
A gyökérből készült főzetet hashajtóként, gyulladáscsökkentőként és vérzéscsillapítóként használják.
A levelekből készült borogatásokat bőrproblémák kezelésére alkalmazzák.

Táplálkozás:
A fiatal levelek salátákhoz adhatók, de óvatosan kell bánni vele, mert nagy mennyiségben oxálsavat tartalmaz.
Egyéb felhasználás:
A növény gyökeréből sárga festékanyagot is nyernek.

Fontos megjegyzés: A fodros lórom nagy mennyiségben oxálsavat tartalmaz, ezért mértékkel kell fogyasztani. Várandósok és szoptató anyák kerüljék a fogyasztását. Bármilyen gyógynövény alkalmazása előtt konzultáljon orvosával vagy gyógyszerészével.