Nincsenek termékek a kosárban.
Publikálva 2021.05.27. napján
Tartalom
A máj az emberi test egyik legsokoldalúbb szerve. Számos kémiai folyamatért felel, így tegyünk meg mindent túlterhelésének elkerülése érdekében. A májdiéta ajánlott praktika mind az egészséges májjal rendelkezők számára prevenciós célzattal, mind a májbetegséggel küzdőknek, szervük egészségének fenntartása érdekében. Szerencsére, a májregenerálás házilag is kivitelezhető! Alább eláruljuk, miképp támogathatja a test ezen nélkülözhetetlen alkotóelemének megfelelő működését.
A máj a legnagyobb belső szervünk, mely hozzávetőlegesen 1.5 kg súlyú, és csakúgy, mint a hasnyálmirigy (pankreász), egy mirigyes szerv. A hasüreg jobb felső részében, a rekeszizom alatt, illetve a gyomor, a jobb vese és a belek tetején helyezkedik el. Legmeghatározóbb szerveink közé tartozik, ami több, mint 500 létfontosságú funkciót lát el. Ide tartozik a salakanyagok és idegen anyagok eltávolítása a véráramból, a vércukorszint szabályozása és az alapvető tápanyagok létrehozása.
Ezeken kívül, rendkívül fontos szerepe van az epetermelésben is. Az epe olyan folyadék, amely kritikus jelentőséggel bír a vékonybélben lévő zsírok emésztése és felszívása szempontjából.
Továbbá, a máj felel a vér alapos megszűréséért is. A gyomorból és a belekből távozó összes vér áthalad ezen a jelentőségteljes szerven, amely eltávolítja a méreganyagokat, melléktermékeket és más, egészségre káros anyagokat is. Ezen folyamat részeként, a baktériumok is távoznak a véráramból, így szervezetünk ellenállóbbá válhat a fertőzésekkel szemben.
Ez a sokoldalú szerv vitamin és ásványianyag raktárként is megállja a helyét, hiszen jelentős mennyiségű A, D, E, K és B12 vitamin, illetve vas és réz tárolódik benne, amiket táplálkozás útján juttatunk szervezetünkbe.
Noha a máj diéta alatt eredményesen karbantartható, vitalitása több tényezőtől is függ. Ezeket a későbbiekben fejtjük ki, előbb viszont górcső alá vesszük, milyen élelmiszereket kell a májkímélő diétának tartalmaznia.
A megfelelő emésztés a máj, epehólyag, pankreász és a nyombél együttműködésének gyümölcse. Májunk vitaminokat és ásványianyagokat raktároz, és az étel emésztéséért is felel az epe előállításával. Ezzel támogatja a zsírok lebontását, valamint a toxinok szervezetből való kimosását. A hasnyálmirigy dolga olyan emésztőenzimek termelése, melyek elősegítik a zsírok, szénhidrátok és fehérjék kisebb részecskékre való bontását. Az epehólyag fő feladata a máj által előállított epe tárolása.
Mindhárom szerv szemmel láthatóan függ a másiktól, így, ha valamelyikük megbetegszik, az emésztőrendszer egyensúlya is felborul. Mivel az emésztés „motorjai” hasonló tüneteket produkálnak kóros elváltozás esetén, nincs egyszerű dolgunk eldönteni, melyik szervnél, milyen betegség léphetett fel. Azonban, ha az alábbi tanácsokat tudatosan betartjuk, három legyet üthetünk egy csapásra, hisz azok nem csak a májvédő diéta sikeréhez járulnak hozzá, hanem az epe és a pankreász funkcióit is támogatják.
A májvédő diéta betartása mellett fontos azt további elemekkel kiegészíteni. Ügyeljünk a naponta törénő elegendő vízbevitelre, ezzel segítve szervünk méreghajtási folyamatait. Továbbá, a megfelelő táplálkozáson túl a rendszeres mozgás is elengedhetetlen. Javasolt beépíteni ütemtervünkbe a napi kardió és súlyos edzéseket is, amiket időközönként váltogassunk. A mozgás gyakorisága általában fontosabb annak intenzitásánál. Igyekezzünk napi 30 percet tornával vagy edzéssel tölteni, legalább heti 3-4 alkalommal. A májbetegeknek és az egészséges személyeknek is érdemes megfogadni ezeket a tanácsokat, méregtelenítő szervük helyes működésének fenntartása érdekében.
https://www.journal-of-hepatology.eu/article/S0168-8278(05)00018-8/pdfhttps://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2015.00303/fullhttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5187535/https://www.mdpi.com/2072-6643/12/11/3363/htmhttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6355343/https://www.medicalnewstoday.com/articles/316851