arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookfilterhamburgerinfoinstagrampackagepinterestplay-circlequotesearchsettingsshopping-carttiktoktruckuseryoutube
Lactobacillus Plantarum

Lactobacillus plantarum

A Lactobacillus plantarum egy Gram-pozitív, fakultatív anaerob baktérium, amely azonosítása óta széles körben tanulmányozott és felhasznált probiotikum. Először az 1900-as évek elején azonosították, és azóta több kutatás foglalkozott ennek a baktériumnak az egészségügyi előnyeivel és probiotikus tulajdonságaival.

A Lactobacillus plantarum rendkívül ellenálló és alkalmazkodó képessége miatt előnyös lehet a bélflóra egyensúlyának fenntartásában és az emésztőrendszer egészséges működésében. Ez a baktérium képes túlélni a savas környezetet, amely előfordul az emésztőrendszerben, és képes alkalmazkodni a különböző környezeti feltételekhez.

Ez a baktérium képes termelni tejsavat és egyéb organikus savakat, amelyek hozzájárulhatnak a bél pH-értékének szabályozásához és a káros baktériumok növekedésének gátlásához. Továbbá, a Lactobacillus plantarum termelhet olyan enzimeket, amelyek segíthetnek a fehérjék lebontásában és a tápanyagok felszívódásában.

A Lactobacillus plantarum által termelt vegyületeknek fontos szerepük van az emberi szervezetben. A tejsav és más szerves savak hozzájárulhatnak az emésztőrendszer pH-értékének szabályozásához és az optimális környezet fenntartásához a hasznos baktériumok számára. Ezenkívül a Lactobacillus plantarum által termelt vegyületek, mint például a rövid láncú zsírsavak és a poliszacharidok, elősegíthetik a bélrendszer egészségét, támogathatják az immunrendszert és csökkenthetik a gyulladást.

Kínai kutatók mesterségesen vastagbélgyulladást idéztek elő egerekben. Ezt követően Lactobacillus plantarumot juttattak a szervezetükbe. Azokban az egerekben, amelyek Lactobacillus plantarumot kaptak, kisebb mértékű volt a gyulladás okozta károsodás. A kutatók megállapították továbbá, hogy ez a baktérium segít diverzifikálni, sokszínűbbé tenni a bélflórát, vagyis segíti a többi jótékony baktérium szaporodását.

 

A Lactobacillus plantarum női hüvelyi egészségre való alkalmazásával kapcsolatos tanulmányok

  1. A spontán fermentált kakaóból izolált Lactiplantibacillus plantarum törzsek potenciális probiotikus tulajdonságokat mutatnak a Gardnerella vaginalis és a Neisseria gonorrhoeae ellen: Ez a tanulmány a Lactobacillus plantarum törzsek probiotikus tulajdonságait értékelte olyan kórokozókkal szemben, mint a Gardnerella vaginmiosis.
  2. Hüvelyi mikrobiom és a Lactobacillus származékok potenciálja a hüvely egészségének megőrzésében: Ez az áttekintés a Lactobacillus fajok, köztük a Lactobacillus plantarum szerepét tárgyalja az egészséges hüvelyi mikrobióta fenntartásában és a fertőzések megelőzésében.
  3. Probiotikumok szerepe a hüvely egészségében: Ez a metaanalízis kiemeli a probiotikumok, köztük a Lactobacillus plantarum hatékonyságát a hüvelygyulladás kiújulásának csökkentésében és a gyógyulási arány javításában.
  4. Orális és hüvelyi probiotikus megoldások feltárása a nők egészségére a pubertástól a menopauzáig: Ez a narratív áttekintés a Lactobacillus plantarum szerepét tárgyalja az egészséges hüvelyi mikrobiota fenntartásában a nők életének különböző szakaszaiban, a pubertástól a menopauzáig.

Ezek a tanulmányok értékes betekintést nyújtanak a Lactobacillus plantarum hüvelyi egészségre gyakorolt ​​támogató hatásaiba.

A Lactobacillus plantarum számos betegség kezelésében és megelőzésében hasznos lehet. A probiotikus hatása révén hozzájárulhat az emésztőrendszer egészséges működéséhez, segíthet a bélflóra egyensúlyának fenntartásában és erősítheti az immunrendszert. Ezenkívül a Lactobacillus plantarum hasznos lehet a hasmenés, a székrekedés, az irritábilis bél szindróma (IBS) és más gyomor-bélrendszeri problémák, pl. vastagbélgyulladás vagy Crohn betegség kezelésében. Egyes kutatások azt is sugallják, hogy a Lactobacillus plantarum segíthet csökkenteni a gyulladást és erősítheti az immunrendszer válaszát.

A Lactobacillus plantarum egy sokoldalú probiotikus baktérium, amely számos betegség kezelésében és az emésztőrendszer egészségének támogatásában hasznos lehet. A termelt vegyületek, mint például a tejsav, a rövid láncú zsírsavak és a poliszacharidok, fontos szerepet játszhatnak az emberi szervezet egészségének fenntartásában. Azonban mindig konzultáljunk egészségügyi szakemberrel a probiotikumok alkalmazása előtt, hogy megtaláljuk a legmegfelelőbb megoldást az egyéni szükségleteinkhez.