arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookfilterhamburgerinfoinstagrampackagepinterestplay-circlequotesearchsettingsshopping-carttiktoktruckuseryoutube

Fogyás

Fogyás

Bármilyen nehezen hihető is, a leggyorsabb és leghatásosabb módszer arra, hogy szervezetében beinduljon a zsírégetés az az, hogy megszabadul a lerakódott salakanyagoktól és mérgektől. Ez nem csak a felesleges kilóktól való megszabadulásban segít, hanem többletenergiát is biztosít. A méregtelenítés és béltisztítás javítja az emésztést, így a táplálék jobban hasznosul és nem halmozódik fel a szervezetben zsírként.

Akár elfogadjuk, akár nem, a lerakódott méreganyagok ténylegesen megnövelik a derékbőséget, és az ettől a feleslegtől való megszabadulás külsőleg is érzékelhető változást eredményez. (Egy-két lyukkal beljebb is tudja majd csatolni az övét!) Továbbá, ha a szervezet már megtisztult, akkor sokkal hatékonyabban hasznosítja a szervezetbe került tápanyagokat, és ezáltal csökkenti az édességek és a zsíros ételek utáni vágyódást, csökkenti a többlet kalória igényt. Ha egyszer már túl van a a szervezet méregtelenítésén, tudatosabbá válik és sokkal jobban fog odafigyelni arra, hogy mit fogyaszt. Sok Clean Inside® Program felhasználó számolt be tisztítás közben fogyásról is. A kúra végeztével egy dologgal majdnem mindenki dicsekedni szokott, és ez pedig a lapos has.

Mi a fogyás?

Fogyás a teljes testtömeg csökkenése, amely létrejöhet tudatosan (valós vagy vélt túlsúlyos állapot csökkentése miatt), illetve nem szándékos esetben, egy betegség hatására.

Mégis amikor a fogyás kerül szóba, a legtöbben fogyókúrákra, diétákra asszociálnak és a leggyakoribb kérdés, hogy ezek közül melyik a legjobb, illetve leghatékonyabb módszer.

Akaraton kívüli fogyás

Minden szándék nélküli fogyás hátterében általában valamilyen betegség áll (cukorbetegség, emésztőrendszeri betegségek, rák, AIDS, hormonális zavarok).

Ilyen jellegű fogyás létrejöhet éhezés következtében is, amely abban az esetben, ha hosszabb ideje áll fenn, akkor az alapvető tápanyagok hiányához vezet.

A nem tudatos fogyás másik gyakori oka az emésztőrendszer megbetegedése (gyomorfekély, gyulladásos bélbetegség, hasnyálmirigy gyulladás, gyomorhurut, stb.). Egyes fertőző betegségek is fogyás kialakulásához vezetnek, mint például a különböző gombás megbetegedések, az endocarditis (szívbelhártya-gyulladás), továbbá a parazitafertőzés is súlycsökkenéssel jár.

Tudatos fogyás

Testtömegünk és napi energiaszükségletünk határozza meg, hogy mennyi étellel kell a szükséges energiát a szervezetbe juttatni és mennyi energiát fordítunk a mindennapos tevékenységek elvégzésére.

Az energia mennyiségét kalóriában mérik. Amikor a testtömeg állandó marad, akkor nagy valószínűséggel ugyanannyi kalóriát vittünk be a szervezetbe, mint amennyit az a nap folyamán elégetett. Amikor azonban testtömegünk szép lassan gyarapodni kezd, akkor valószínűleg több kalóriát fogyasztunk el, mint amennyire a szervezetünk működéséhez szükség van.

Természetesen ugyanez fordítva is igaz, ha kevesebb kalória mennyiséget viszünk be, mint amennyit a szervezet elégetne a napi tevékenységek során, akkor előbb-utóbb bekövetkezik a fogyás, a testtömeg lassan csökkeni kezd.

A fogyás titka, hogy nem csak a bevitt kalória mennyiséget tudjuk kontrollálni, hanem a felhasznált energiát is ellenőrzés alatt tarthatjuk.

Hogy mennyi kalóriát égetünk el napi szinten, az egyrészt függ a szervezet alapanyagcseréjétől (BMR – Basal metabolic rate), – amely az az energiamennyiség (kalóriákban kifejezve) amit a szervezet pihenés közben, azaz mindenfajta fizikai megterhelés nélkül, az élettani funkcióinak fenntartása miatt használ fel. Másrészt pedig a fizikai aktivitás intenzitásától. A legjobb fogyás módszere mindig az, hogy úgy csökkentjük a bevitt kalória mennyiségét, hogy az ne veszélyeztesse az alapanyagcsere kiegyensúlyozott működését.

Egyes emberek esetében genetikai, vagy más tényezők miatt a nyugalmi anyagcsere ráta valamivel magasabb, vagy alacsonyabb az átlagnál. A testtömeg szintén szerepet játszik annak meghatározásában, hogy a szervezet mennyi kalóriát éget el nyugalmi állapotban. Minél nagyobb a testtömeg, annál több kalóriára van szükség a szervezet kiegyensúlyozott működésének fenntartásához is.

Az életmód és a munkavégzési szokások szintén meghatározó tényezői a napi kalória szükséglet meghatározásának. A nehéz fizikai munkát végző ember nyilvánvalóan több kalóriát éget el, mint az, aki csak egész nap az irodában ül.

Egy durva becslés szerint egy átlagos, mozgásszegény életmódot folytató 31-50 év közötti nő esetében, a normál testsúly fenntartásához napi 1800 kilokalória, míg egy azonos korú férfi esetében napi 2200 kilokalória bevitelére van szükség. Mérsékelt fizikai aktivitás (heti 3-4-szeri testmozgás mellett) további 200 kilokalóriát igényel naponta.

Hogyan fogyjunk?

A leghatékonyabb fogyás módszere az, ha csökkentjük a napi kalóriabevitelt, ezzel egyidőben pedig fokozzuk a nagyobb mennyiségű kalóriát felhasználó fizikai aktivitást, ezáltal a lapos has elérése már nem tűnhet olyan távoli célnak.

Néhány népszerű étel és ital kalória tartalma:

  • 1 pohár száraz fehér bor: 160 kilokalória
  • 1 doboz kóla: 150 kilokalória
  • 1 szelet pepperonis pizza: 230 kilokalória
  • ¼ kilogrammos hamburger sajttal: 500 kilokalória
  • 1 óriási banános muffin: 580 kilokalória

    Bármilyen fizikai munkát végzünk a nap folyamán, az hozzáadódik a BMR értékhez és így kerül meghatározásra a szervezet számára szükséges teljes napi kalória szükséglet.

    Mennyire gyors a leghatékonyabb fogyás?

    A legtöbb szakember egyetért abban, hogy a biztonságos, egészséges fogyás üteme ½ kg/hét, tehát, ha valaki gyorsan szeretne lefogyni, az nem feltétlenül egészséges megoldás.

    Egy jó fogyókúra étrend és a rendszeres testmozgás a leghatékonyabb eszköz arra, hogy hosszú távon stabilan lefogyjunk.

    Amennyiben a fogyókúra étrend alapja az éhezés, gyors fogyást érhetünk el, amelyet azonban a legtöbb ember számára lehetetlen lesz hosszútávon fenntartani. Gyorsan fogyni nem célravezető és nem is egészséges, mivel hosszú távon, hiánybetegségekhez vezethet.

    Amikor a fogyókúra étrend során a táplálékfelvétel erősen korlátozott (napi 1200 kalória alatt), a test elkezd alkalmazkodni a helytelen táplálkozáshoz és lecsökkenti az alapanyagcserét. Így a leggyorsabb fogyás valójában nem a legjobb fogyás lesz, hanem a legnehezebb, ugyanis a fogyás fenntartásának feltétele az egyre kevesebb kalóriabevitel.

    Előfordulhat, hogy azoknál, akik éhezéssel szeretnének gyorsan fogyni, hipoglikémiás rohamok, fejfájás, hangulatváltozások jelentkeznek a túlzottan szigorú diéta miatt. Ezek a tünetek pedig a leghatékonyabb fogyás helyett inkább evéskényszerbe és súlygyarapodásba csapnak át. Éppen ezért a leghatékonyabb fogyás kulcsa nem az éhezés, hiszen ezt hosszú távon szinte lehetetlen fenntartani.

    Fogyás súlykontroll segítségével

    A fogyás hasról sok ember álma, hiszen sokunknál pont erre a testtájékra rakódik le először a felesleg. Az ésszerű táplálkozási szokások elfogadásával és kis adagok elfogyasztásával tápláló ételeket is fogyaszthatunk úgy, hogy csak annyi kalóriát veszünk magunkhoz, amennyi valóban szükséges az egészségünk és az ideális testtömegünk fenntartásához.

    Sokszor már attól testtömeg csökkenést érhetünk el, hogy a megszokott élelmiszereket jobb minőségűekre cseréljük, és óvakodunk olyan készítmények, termékek fogyasztásától, mint a feldolgozott élelmiszerek, a cukrozott ételek, a fehér kenyér, a tészta.

    Azáltal, hogy a rossz minőségű élelmiszereket egészséges ételekre cseréli, és ehhez még valamennyire a fizikai aktivitását is növeli, akkor megvalósította a tökéletes testsúlycsökkentési tervet anélkül, hogy komolyabban megerőltette volna a szervezetét.

    Speciális diéták

    Sok ember szeret szabályokat betartani diétázás közben, mások pedig érzelmi támogatásra vagy egy szakember tanácsaira vágynak.

    A fogyókúrás termékek, könyvek és szolgáltatások sok milliárd dolláros iparággá alakultak, mivel rengeteg ember keres megoldást súlyproblémáira. Mielőtt belekezdene a legújabb és legdivatosabb fogyókúrás termék, vagy szolgáltatás igénybevételébe, ne feledje, hogy tartós fogyás csak és kizárólag akkor jöhet létre, ha több energiát éget el, mint amennyit bevisz a szervezetébe! Ezt a tényt sem a táplálék kiegészítők, sem a testmozgást segítő eszközök vagy a különleges étkezési szokások sem fogják megváltoztatni.

    Minden népszerű fogyókúrának, mint például az Atkins diéta, megvannak a hívei és mindegyik sikeres is volt néhány ember számára. Tekintettel arra, hogy az étkezési szokások és preferenciák igen eltérőek lehetnek minden ember számára, döntése előtt, feltétlenül mérlegelje, hogy ez a diéta megvalósíthatónak tűnik-e az Ön számára. Ha a diétás terv az adagok szigorú mérését és a kalóriaszámlálást tartalmazza, akkor vajon Ön felkészült-e erre a feladatra? Végezetül, gondolkodjon el azon is, hogy ha egyszer sikerült lefogynia, könnyen visszaszerezheti korábbi súlyát, ha visszatér az eredeti étkezési szokásaihoz. Vagyis bármilyen fogyókúrás tervbe is kezd bele, annak olyannak kell lennie, amellyel hosszútávon is együtt tud élni.

    Miért fontos a fogyás?

    A túlsúly és az elhízás összefüggésbe hozható számos betegség kialakulásának kockázatával, mint a szívbetegség, a magas vérnyomás, a stroke, a cukorbetegség, bizonyos típusú rákos megbetegedések, vagy a megemelkedett koleszterinszint.

    Meg kell jegyezni, hogy a túlsúlyos emberek számára a fent felsorolt betegségek súlyos következményekkel járhatnak. Ugyanakkor sok túlsúlyos ember miután lefogytak, jelentős hangulatjavulásról, az önbecsülésük helyreállásáról és egészségesebb élet érzésről illetve motivációról számolt be.