Nincsenek termékek a kosárban.
A bojtorján (Arctium lappa) sokak számára nem több puszta gyomnál, mely ráadásul igen erőszakos tud lenni. A népi gyógyászat viszont régóta meglátta benne a fantáziát; az ókorban használták is kígyómarás gyógyítására, kutyaharapás fertőtlenítésére, de légúti problémákra és tüdőgyulladásra is. A gyökerét szokás felhasználni, de a történelem során a leveleket is használták, összezúzva, borba keverve. A legkülönbözőbb féle betegségeket kísérelték meg kezelni a bojtorján segítségével, a leprától a daganatokon át a méhsüllyedésig, több-kevesebb sikerrel.
Viszonylag gazdag rézben, mangánban, vasban, magnéziumban, foszforban, káliumban és kalciumban, vitaminok közül pedig a B-vitaminok, a C- és E- valamint a magjában az A-vitamin fordul elő benne. Gyökere tartalmaz tanninokat, kávésavat, klorogénsav valamint lignánokat, melyek különféle módokon járulnak hozzá a szervezet egészségéhez. A bojtorjánban található arktiopikrin nevű hatóanyag kiemelkedő baktérium-, gombaölő és fertőtlenítő tulajdonságokkal rendelkezik, amely jelentősen csökkenti különféle bőrbetegségek tüneteit. Ezenkívül hatékonyan kezeli a belső fertőzéseket, különösen a húgyutak, a vese és a vastagbél normális működésének helyreállításában. A bojtorján kíméletesen fejti ki jótékony hatásait, megvédve a szervek nyálkahártyáját és erősítve azok ellenálló képességét. A többszörösen telítetlen fenolsavak szintén segítenek harcolni a baktériumok ellen, működésük hasonló az antibiotikumokéhoz, és csillapítják a gyulladásokat és irritációkat. A bojtorján magas káliumtartalma hozzájárul az érelmeszesedés, az infarktus, a stroke és a magas vérnyomás megelőzéséhez. A C- és E-vitamin jelentős tartalmának köszönhetően a bojtorján erősíti az immunrendszert, és antioxidánsként megkötik a rákot, gyulladásokat, szív- és érrendszeri betegségeket okozó szabad gyököket.
A bojtorján hatóanyagai serkentik az epe- és májfunkciókat, ezért ideális a méregtelenítő kúrákhoz. Izzadást fokozó és vizeletáramlást javító képessége tovább erősíti méregtelenítő tulajdonságait, hozzájárulva a toxinok eltávolításához. Mint enyhe hashajtó, a bojtorján kiegészítheti a fogyókúrát. Gyökerében található a vízhajtó és vértisztító inulin rost, amely az egyik legfontosabb prebiotikum; segít megszabadulni a felgyülemlett méreganyagoktól és fenntartani a bélflóra egyensúlyát. A bélflóra működése közvetlenül befolyásolja az immunrendszer hatékonyságát, és a baktériumok részt vesznek számos vitamin és más létfontosságú anyag termelésében, támogatva az emésztést és anyagcserét. A bojtorján rostjainak jelentős szerepe van az emésztés serkentésében, valamint az emésztőnedvek termelésének stimulálásában. Gyorsítja a táplálék áthaladását a bélrendszeren, enyhíti a puffadást és a székrekedést, valamint megakadályozza kialakulásukat. Az inulin továbbá csökkenti az emésztőrendszeri gyulladásokat, enyhíti a fekély tüneteit, csillapítja a görcsöket, és gátolja a hasmenést okozó baktériumok szaporodását. A bojtorján csökkenti a koleszterinszintet, védi a szívet és az érrendszert, valamint szabályozza a vércukorszintet. A méregtelenítés során a bojtorján visszaadja a bőr egészségét, elősegíti a pattanások, bőrgyulladások, aknék és foltok gyógyulását. Csillapítja a fájdalmat és felgyorsítja a sebgyógyulást, hatékony a kezelésében égési sérüléseknek, valamint segíthet a korpásodás és a hajhullás megszüntetésében.
A bojtorján étvágyjavító tulajdonságokkal rendelkezik, ezért használható az anorexia kezelésében. Hatékony torokfájás és más légúti megbetegedések ellen, valamint alkalmazható a meddőség és az impotencia kezelésére.
Egy német kutatás a bojtorján bőrre gyakorolt hatását vizsgálta. A tanulmányból kiderül, hogy többek között a benne található arctiin nevű anyagnak köszönhetően képes csökkenteni a szem körüli ráncokat.
A bojtorján felhasználása a történelem során igencsak változatos volt, és ma sincs ez másképp. Használható egyfelől olyan gyakori emésztési problémák ellen mint a székrekedés, puffadás vagy éppen a hasmenés, hiszen a benne található inulin jó hatással van a széklet állagára és a székelés gyakoriságára. Enyhíti a fekélyeket, segíti a sebek gyógyulását valamint a koleszterinszintre is jó hatással van. Bőrproblémákra, ekcémára illetve kozmetikai célú bőrápolásra – pl. ránctalanításra csakugyan alkalmazható, de a pikkelysömör kezelésében is hasznos segítség lehet.
Kiválóan méregtelenít, ugyanis stimulálja a májfunkciókat és az izzadást, valamint vízhajtó is, ami által még inkább elősegíti a méreganyagok távozását a szervezetből. Antibakteriális, fertőtlenítő hatású valamint rostjai segítségével a szervezetben élő probiotikus baktériumokat is táplálja amely által az immunrendszert is erősíti.
Burdock. Review of Natural Products. factsandcomparisons4.0 [online]. 2005. Available from Wolters Kluwer Health, Inc. Accessed April 16, 2007.
Janke, Rhonda, “A Grower’s Guide, Burdock”. Kansas State Research and Extension, MF-2609. May 2004.
Lin CC, Lu JM, Yang JJ, et al. Anti-inflammatory and radical scavenge effects of Arctium lappa. Am J Chin Med. 1996;24:127-137.
Kolacz NM, Jaroch MT, Bear ML, Hess RF. The effect of Burns & Wounds (B&W)/burdock leaf therapy on burn-injured Amish patients: a pilot study measuring pain levels, infection rates, and healing times. J Holist Nurs. 2014;32(4):327-40.
Chan YS, Cheng LN, Wu JH, et al. A review of the pharmacological effects of Arctium lappa (burdock). Inflammopharmacology. 2011;19(5):245-254.
Li D, Kim JM, Jin Z, Zhou J. Prebiotic effectiveness of inulin extracted from edible burdock. Anaerobe. 2008;14(1):29-34.