arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookfilterhamburgerinfoinstagrampackagepinterestplay-circlequotesearchsettingsshopping-carttiktoktruckuseryoutube
Bojtorján

Bojtorján – Arctium lappa

A bojtorján (Arctium lappa) sokak számára nem több puszta gyomnál, mely ráadásul igen erőszakos tud lenni. A népi gyógyászat viszont régóta meglátta benne a fantáziát; az ókorban használták is kígyómarás gyógyítására, kutyaharapás fertőtlenítésére, de légúti problémákra és tüdőgyulladásra is. A gyökerét szokás felhasználni, de a történelem során a leveleket is használták, összezúzva, borba keverve. A legkülönbözőbb féle betegségeket kísérelték meg kezelni a bojtorján segítségével, a leprától a daganatokon át a méhsüllyedésig, több-kevesebb sikerrel.

Viszonylag gazdag rézben, mangánban, vasban, magnéziumban, foszforban, káliumban és kalciumban, vitaminok közül pedig a B-vitaminok, a C- és E- valamint a magjában az A-vitamin fordul elő benne. Gyökere tartalmaz tanninokat, kávésavat, klorogénsav valamint lignánokat, melyek különféle módokon járulnak hozzá a szervezet egészségéhez. A bojtorjánban található arktiopikrin nevű hatóanyag kiemelkedő baktérium-, gombaölő és fertőtlenítő tulajdonságokkal rendelkezik, amely jelentősen csökkenti különféle bőrbetegségek tüneteit. Ezenkívül hatékonyan kezeli a belső fertőzéseket, különösen a húgyutak, a vese és a vastagbél normális működésének helyreállításában. A bojtorján kíméletesen fejti ki jótékony hatásait, megvédve a szervek nyálkahártyáját és erősítve azok ellenálló képességét. A többszörösen telítetlen fenolsavak szintén segítenek harcolni a baktériumok ellen, működésük hasonló az antibiotikumokéhoz, és csillapítják a gyulladásokat és irritációkat. A bojtorján magas káliumtartalma hozzájárul az érelmeszesedés, az infarktus, a stroke és a magas vérnyomás megelőzéséhez. A C- és E-vitamin jelentős tartalmának köszönhetően a bojtorján erősíti az immunrendszert, és antioxidánsként megkötik a rákot, gyulladásokat, szív- és érrendszeri betegségeket okozó szabad gyököket.

A bojtorján hatóanyagai serkentik az epe- és májfunkciókat, ezért ideális a méregtelenítő kúrákhoz. Izzadást fokozó és vizeletáramlást javító képessége tovább erősíti méregtelenítő tulajdonságait, hozzájárulva a toxinok eltávolításához. Mint enyhe hashajtó, a bojtorján kiegészítheti a fogyókúrát. Gyökerében található a vízhajtó és vértisztító inulin rost, amely az egyik legfontosabb prebiotikum; segít megszabadulni a felgyülemlett méreganyagoktól és fenntartani a bélflóra egyensúlyát. A bélflóra működése közvetlenül befolyásolja az immunrendszer hatékonyságát, és a baktériumok részt vesznek számos vitamin és más létfontosságú anyag termelésében, támogatva az emésztést és anyagcserét. A bojtorján rostjainak jelentős szerepe van az emésztés serkentésében, valamint az emésztőnedvek termelésének stimulálásában. Gyorsítja a táplálék áthaladását a bélrendszeren, enyhíti a puffadást és a székrekedést, valamint megakadályozza kialakulásukat. Az inulin továbbá csökkenti az emésztőrendszeri gyulladásokat, enyhíti a fekély tüneteit, csillapítja a görcsöket, és gátolja a hasmenést okozó baktériumok szaporodását. A bojtorján csökkenti a koleszterinszintet, védi a szívet és az érrendszert, valamint szabályozza a vércukorszintet. A méregtelenítés során a bojtorján visszaadja a bőr egészségét, elősegíti a pattanások, bőrgyulladások, aknék és foltok gyógyulását. Csillapítja a fájdalmat és felgyorsítja a sebgyógyulást, hatékony a kezelésében égési sérüléseknek, valamint segíthet a korpásodás és a hajhullás megszüntetésében.

A bojtorján étvágyjavító tulajdonságokkal rendelkezik, ezért használható az anorexia kezelésében. Hatékony torokfájás és más légúti megbetegedések ellen, valamint alkalmazható a meddőség és az impotencia kezelésére.

Egy német kutatás a bojtorján bőrre gyakorolt hatását vizsgálta. A tanulmányból kiderül, hogy többek között a benne található arctiin nevű anyagnak köszönhetően képes csökkenteni a szem körüli ráncokat.

A bojtorján felhasználása a történelem során igencsak változatos volt, és ma sincs ez másképp. Használható egyfelől olyan gyakori emésztési problémák ellen mint a székrekedés, puffadás vagy éppen a hasmenés, hiszen a benne található inulin jó hatással van a széklet állagára és a székelés gyakoriságára. Enyhíti a fekélyeket, segíti a sebek gyógyulását valamint a koleszterinszintre is jó hatással van. Bőrproblémákra, ekcémára illetve kozmetikai célú bőrápolásra – pl. ránctalanításra csakugyan alkalmazható, de a pikkelysömör kezelésében is hasznos segítség lehet.

Kiválóan méregtelenít, ugyanis stimulálja a májfunkciókat és az izzadást, valamint vízhajtó is, ami által még inkább elősegíti a méreganyagok távozását a szervezetből. Antibakteriális, fertőtlenítő hatású valamint rostjai segítségével a szervezetben élő probiotikus baktériumokat is táplálja amely által az immunrendszert is erősíti.

Burdock. Review of Natural Products. factsandcomparisons4.0 [online]. 2005. Available from Wolters Kluwer Health, Inc. Accessed April 16, 2007.

Janke, Rhonda, “A Grower’s Guide, Burdock”. Kansas State Research and Extension, MF-2609. May 2004.

Lin CC, Lu JM, Yang JJ, et al. Anti-inflammatory and radical scavenge effects of Arctium lappa. Am J Chin Med. 1996;24:127-137.

Kolacz NM, Jaroch MT, Bear ML, Hess RF. The effect of Burns & Wounds (B&W)/burdock leaf therapy on burn-injured Amish patients: a pilot study measuring pain levels, infection rates, and healing times. J Holist Nurs. 2014;32(4):327-40.

  1. Liu, Y.-Z. Cai, R. N. S. Wong et al., “Comparative analysis of caffeoylquinic acids and lignans in roots and seeds among various burdock (Arctium lappa) genotypes with high antioxidant activity,” Journal of Agricultural and Food Chemistry, vol. 60, no. 16, pp. 4067–4075, 2012.

Chan YS, Cheng LN, Wu JH, et al. A review of the pharmacological effects of Arctium lappa (burdock). Inflammopharmacology. 2011;19(5):245-254.

Li D, Kim JM, Jin Z, Zhou J. Prebiotic effectiveness of inulin extracted from edible burdock. Anaerobe. 2008;14(1):29-34.