Nincsenek termékek a kosárban.
A kapribogyó valójában nem bogyó, mivel nem maga a termés, csupán a Capparis spinosa virágainak bimbója. A növény a mediterrán vidéken őshonos, viszonylag igénytelen fajta. Ennek hála sok helyen megterem, sziklák között, repedésekben is. Már a görögök is ismerték gyógyhatásait. Erről tanúskodik Discorides ókori görög orvos feljegyzése is, melynek tanúsága szerint reumás panaszokra, fogfájásra jó, valamint emellett vízhajtó is.
Vitaminok tekintetében a kapribogyóra nem lehet panasz, ugyanis tartalmaz B1-, B2-, B3-, B6-, C-, E-, és J vitamint is. Utóbbi a J vitamin nem igazán ismert; egy másik elnevezése a kolin. Ez a vegyület segít a zsírbontásban, és a máj egészségének megőrzésében, valamint a májkárosodás kezelésében. Ásványi anyagok közül a kapribogyóban a mangán, a magnézium és a vas található meg, valamint sok nátriumot is tartalmaz. További hatóanyagai a kvercetin, a karotin, filátok és a héjban található kaparirutin, mely utóbbi csökkenti a koleszterinszintet.
A benne található kvercetin kiváló antioxidáns mely az erek védelméről is gondoskodik, ugyanis erősíti az érfalak rugalmasságát valamint segít csökkenteni az érelmeszesedés mértékét. A kvercetin az ereken kívül az ízületek védelméről is gondoskodik, oly módon, hogy egyfelől stimulálja az ízületi folyadékot termelő sejteket, tehát olajozottabb lesz a mozgás az ízületeknél, másfelől pedig gyulladáscsökkentő is, így az ízületi gyulladás is kezelhető vele. A kel mellett az egyik legjobb kvercetinforrás a kapribogyó, tehát érdemes fogyasztani.
Túlzásokba sem szabad esni ugyanakkor a fogyasztásával, hiszen rengeteg nátrium van benne, viszont egy normálisnak mondható adag, mely nem is főétel, csupán öntetek saláták része, egyáltalán nem fog gondot okozni.
A kapribogyó is remek vízhajtó, mely a benne található kaparirutinnak köszönhető. Vízhajtó hatásai jól jönnek méregtelenítéskor, J vitamin tartalma pedig szintén nagyon jó hatással van a máj egészségére.
Gyulladáscsökkentő, antibakteriális és gombaölő is, így a reuma és egyéb ízületi problémák mellett különböző bőrfekélyek, bőrbetegségek, de még láz ellen is bevethető.
Ha már bőr, a kapribogyó nem csupán a sérülések gyógyulásában segít. Amellett, hogy jó a száraz, megviselt bőrre, még véd az UV sugarak káros hatásaival szemben, amelyek nagyban felelősek nem csak a bőr öregedéséért, de a bőrrák kialakulásáért is. Jó a bőrpírre és az égett, irritált bőrre is. Fogyasztásával megtámogatható a bőr természetes szépsége.
Antioxidánsai, például a fentebb említett kvercetin hozzájárulnak a bőr szépségének megőrzése mellett a rák megelőzéséhez is, hiszen csökkentik a daganatos sejtek kialakulásának esélyeit a szabad gyökök megkötése által.
Fogyókúrázók nyugodtan fogyaszthatják, hiszen nem tartalmaz sok kalóriát, értékes tápanyagokat és rostot viszont annál inkább. Gyorsítja az anyagcserét, így fogyáshoz ideális választás.
Összetevőinek hála csökkenti a magas vérnyomást és véd a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel szemben.
Allergiás megbetegedések ellen is segíthet, mivel antihisztamin hatású anyagokat is tartalmaz, így aki szenved valamilyen szezonális allergiától annak érdemes kipróbálnia a kapribogyót.
Egy Kaliforniai kutatás szerint a kvercetin jó hatással van az agy és a szív működésére. Olyan fehérjéket aktivál melyek szabályozzák a kognitív működést valamint az emésztőrendszer megfelelő működését, így a kapribogyó az emésztésre is jó hatással van.
A kapribogyó sokrétű gyógynövény, mely szinte mindenki számára tartogat valami értékeset. Fogyasztható pusztán kozmetikai, szépségápolási célból, hiszen jó a bőrbetegségek ellen, valamint csökkenti a bőr és általában a sejtek öregedésének mértékét, de az ízületi bántalmak mint pl. reuma és arthritis is kezelhetők vele.
Kiválóan véd a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben, csökkenti a koleszterint és a magas vércukorszintet, gátolja az érelmeszesedést és erősíti az érfalat is.
Jó hatással van a máj egészségére, segíthet a máj regenerálódásában valamint vízhajtó hatása által a méregtelenítés során is hasznos.
Antioxidánsai segítenek a rákmegelőzésben, különösen a vastagbél és prosztatarák ellen hatásosak.
Antibakteriális és gombaölő tulajdonságai pedig a fertőzések leküzdésében teszik hasznossá a kapribogyót.
https://draxe.com/nutrition/capers
https://www.medicalnewstoday.com/articles/compound-in-pickled-capers-could-benefit-the-heart-and-brain
https://www.som.uci.edu/news_releases/pickled-capers-activate-proteins.asp
https://healthyeating.sfgate.com/capers-good-you-2582.html
The anticarcinogenic potential of essential oil and aqueous infusion from caper (Capparis spinosa L.)
Tea Kulisic-Bilusic , Ingrid Schmöller , Kerstin Schnäbele , Laura Siracusa , Giuseppe Ruberto
Food Chem. 2012 May 1;132(1):261-7.
doi: 10.1016/j.foodchem.2011.10.074. Epub 2011 Nov 10.
Anti-inflammatory effects of the aqueous extract of caper fruits (Capparis spinosa L.) and isolation of the main phytochemicals
Haifeng Zhou , Renji Jian , Jie Kang , Xiaoling Huang , Yan Li , Changlong Zhuang , Fang Yang , Lele Zhang , Xiao Fan , Tong Wu , Xianli Wu
Agric Food Chem. December 22, 2010; 58 (24): 12717-21. doi: 10.1021 / jf1034114. Epub 2010 Nov 24.
Hypolipidemic activity of the aqueous extract of Capparis spinosa L. in normal and diabetic rats
M Eddouks, A Lemhadri, JB Michel
J Ethnopharmaco. 26 apr. 2005; 98 (3): 345-50.
In vitro antioxidant and photoprotective effects in vivo of a lyophilized extract of Capparis spinosa L buds
F Bonina, C Puglia , D Ventura , R Aquino , S Tortora , A Sacchi , A Saija , Un Tomaino , ML Pellegrino , P de Caprariis
J Cosmet Sci. Nov.-dec- 2002; 53 (6): 321-35.