Egyedi termékkombináció a teljeskörű májvédelemért
15 000 Ft felett ingyenes kiszállítás!
Nincsenek termékek a kosárban.
Publikálva 2021.06.07. napján
Tartalom
A gyomorégés jellegzetes, kellemetlen tüneteit már bizonyára valamennyien megtapasztaltuk. Nem mindegy azonban, hogy elvétve előforduló és gyorsan múló állapotról van-e szó vagy visszatérő jelenségről, melynek tünetei hosszan fennállnak. Az előbbi esetben egy kiadós étkezés lehet a bűnös, az utóbbi helyzet viszont inkább rendellenességre enged következtetni, mely a reflux betegség előfutára lehet. Bármelyik helyzetről is beszéljünk, elöljáróban eláruljuk, hogy kellő odafigyeléssel megelőzhetjük a probléma kialakulását. Lássuk hát, milyen információkkal ajánlott felvérteznie magát a sokakat érintő kondícióval kapcsolatban.
A kondíció okai igencsak sokrétűek lehetnek, melyek közül a gyomorsav a vezető tényező. Ugyanis, jellemzően akkor jelentkeznek a kellemetlen panaszok, amikor a gyomor savas tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe.
Normál esetben nyeléskor a nyelőcső alsó záróizma ellazul, hogy az étel és a folyadék a gyomorba folyhasson. Miután ez megtörtént, az izom újból megfeszül.
A panaszt az okozza, ha a záróizom gyenge, és nem működik megfelelően. Ilyenkor ugyanis a savas gyomortartalom visszafolyhat a nyelőcsőbe, és gyomorégést válthat ki. Ráadásul, még több gyomorsav szivároghat fel a szájüreg irányába, ha lehajol vagy lefekszik.
Az ülő életmód és a felgyülemlett stressz mind hozzájárulnak a savasodási panaszok kialakulásához. Emellett, egyes ételek és italok is magukban hordozzák a gyomorégés rizikóját. Ezek a következők:
Mindezeken kívül, a várandósság és a túlsúly is a hajlamosító faktorok közé sorolandó. Az alábbiakban elmagyarázzuk, miért.
A várandósságot sajnos a reggeli rosszullétek, fájó hát és bedagadt bokák mellett még a gyomor kellemetlen, égő érzése is megkeserítheti. Egy tanulmány szerint a leendő anyukák hozzávetőlegesen 45%-a tapasztalja annak kellemetlen tüneteit a babavárás során. Sőt, ha a kismama terhessége előtt is hajlamos volt gyomorégésre, akkor még valószínűbb, hogy a kondíció előbb-utóbb felbukkan.
Habár a terhesség bármely időszakában fellángolhat, mégis a második és a harmadik trimeszterben jelentkezik leggyakrabban. A szakértők még nem találtak rá pontos magyarázatot, hogy mi állhat a probléma kialakulásának hátterében, azonban gyanítják, hogy három tényező is befolyásolhatja.
Tudta, hogy a súlytöbblet a gyomorégéssel szoros összefüggésben áll? És nem is elhanyagolható mértékben. A túlsúly voltaképpen ezen kórkép elsődleges kiváltó tényezője. Az elhízott egyének közel háromszor nagyobb savasodási rizikónak vannak kitéve egészséges testtömegű társaikhoz viszonyítva. Nem meglepő ráadásul, hogy minél nagyobb a súlyfelesleg, annál kellemetlenebbek a tünetek. Ennek egyszerű oka van.
A túlsúly növeli a hasra nehezedő nyomást. A has körül felgyülemlett extra zsír összenyomja a gyomrot, így több folyadék tódul a nyelőcsőbe. Ez emeli a gyomorsavszivárgás kockázatát.
A fokozott presszúra a gyomor és a nyelőcső között elhelyezkedő záróizom ellazulását is előidézi, lehetővé téve a gyomorsav bejutását a nyelőcsőbe. A túlsúly ezen kívül azt is megnehezíti, hogy a test gyorsabban megszabaduljon a gyomortartalomtól.
Tovább súlyosbíthatja a panaszokat az is, ha túl szűk nadrágot visel. Szabaduljon hát meg a lerakódott zsírpárnáktól, és kerülje a túlzottan testhez simuló ruhadarabokat.
1. szakasz
Ez a szakasz enyhe gyomorégés néven ismert. Azok a betegek, akik az első stádiumban vannak, még csak kisebb nyelőcső záróizom károsodást szenvedtek. Ezen a szinten a savasodás és egyéb panaszok csak elvétve jelentkeznek. A betegek egy része képes gyógyszerek segítsége nélkül is tolerálni a kór kezdeti, enyhe tüneteit, mások azonban savlekötőkre szorulnak a kellemetlenségek enyhítése érdekében.
2. szakasz
Ebben a fázisban a betegek tüneteik jelentős súlyosbodását tapasztalják. Ilyenkor a betegség okozta szimptómák már nem viselhetők el gyógyszeres kezelés nélkül. Ezek azonban általában még hatásosan visszaszoríthatók vény nélkül kapható orvosságokkal. A második stádiumban lévő illetőknek ajánlott megfontolni egy szakember felkeresését, aki képes a pontos diagnózis felállítására és az az alapján történő megfelelő gyógyszeres kezelés kialakítására.
3. szakasz
A kórkép harmadik fázisáról beszélünk akkor, amikor a beteg észrevehető csökkenést észlel életminőségén. Ekkor a nyelőcső alsó izmának károsodása már olyan súlyos, hogy a panaszok nem orvosolhatók megfelelően vényköteles gyógyszerekkel sem. A harmadik stádiumban szenvedő illetőknél gyakran felmerül az a kockázat, hogy a krónikus gyomorégés következményeképp egyéb, egészséget veszélyeztető problémák is megjelennek. Ezért, azonnali, szakember általi segítségre van szükség.
4. szakasz
A betegség negyedik stádiuma akkor következik be, amikor az érintett szövetekben szembetűnő változások jelennek meg, az éveken át tartósan fennálló károsodás miatt. Ez az a szakasz, amikor olyan súlyos kondíciók alakulhatnak ki, mint a diszplázia és a Barrett-nyelőcső. Diszpláziáról akkor beszélünk, ha egy adott szervben vagy szövetben kóros sejtek jelennek meg. Habár a kondíció nem jelent rákos megbetegedést, előfordulhat, hogy daganattá növi ki magát. Barrett-nyelőcső esetén a nyelőcső belső fala a gyomorsav visszaszivárgása következtében begyullad, és rendellenes elváltozások keletkeznek a nyálkahártyasejtekben. Emiatt a sejtek átalakulnak, és rákos elburjánzásba kezdenek. Így a betegséget gyakran a nyelőcsőrák hírnökének is nevezik. Bármelyik eshetőség is áll fenn, bizonyosan gyógyszeres terápiára és műtétre van szükség a gyógyulás vagy az állapotromlás lelassítása érdekében.
A betegség kezdeti fázisai recept nélküli orvosságokkal, és otthoni módszerekkel is hatásosan enyhíthetők. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan.
Mindhárom orvosság szedése esetén fontos, hogy betartsuk orvosunk, vagy a betegtájékoztató előírásait. Abban az esetben, ha ezek a gyógyszerek nem enyhítik panaszait, vagy ha azok súlyosbodnak vagy két hétnél tovább fennállnak, szakorvos felkeresése ajánlott.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4562453/https://www.cancer.org/treatment/understanding-your-diagnosis/tests/understanding-your-pathology-report/esophagus-pathology/barrets-esophagus.htmlhttps://rxcompound.com/best-vitamins-for-acid-reflux/https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-acid-reflux#2.-B-vitamins