Nincsenek termékek a kosárban.
Publikálva 2022.05.24. napján
Tartalom
A gyulladásos bélbetegségeknek (inflammatory bowel disease, IBD) két megjelenési formája van: a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa (fekélyes vastagbélgyulladás).
Az elmúlt években az IBD előfordulási gyakorisága növekvő tendenciát mutat. Prevalenciája kb. 30-200/100 ezer lakos. (∗ prevalencia: epidemiológiai kifejezés, adott időben egy adott populációt érintő jelleg – jelen esetben betegség – előfordulási gyakorisága) Az USA-ban 2015-ben a felnőtt populáció 1.3%-a volt érintett, ami kb. 3 millió diagnosztizált IBD-s beteget jelent. Gyakran érint fiatalokat (akár gyerekeket is), a diagnózist általában 30 éves kor előtt állítják fel.
Alapvetően az IBD gyakoribb az északi államokban, a fehérbőrűek között; délen valamelyest ritkábban fordul elő. Egyes tanulmányok szerint ez összefüggést mutathat a napsütés és a termelt D-vitamin mennyiségével, így a csökkent napsütés és D-vitamin szint az IBD rizikófaktora is lehet.
AZ IBD pontos kóreredete nem teljesen tisztázott, jelenleg is számos kutatás folyik a témában. Legjobb tudásunk szerint a betegség kialakulásához szükség van genetikai hajlamra, kóros immunológiai válaszreakciókra és környezeti tényezőkre egyaránt. Szerepet játszhatnak bizonyos mikroorganizmusok, fertőzések is a kialakulásukban, melyek elindítják a „krónikus bélgyulladás lavináját”.
Genetikai tényező:
Környezeti tényezők, rizikófaktorok (lehetnek):
Tulajdonság
Crohn-betegség
Colitis ulcerosa
Lokalizáció
főleg a vékonybelet érinti (de az emésztőrendszer egész szakasza érintett lehet)
vastagbelet érinti
Kiterjedés
nem folytonosan érinti az adott bélszakaszt, hanem gyulladt és egészséges területek váltakoznak
végbélnél kezdődik és „visszafelé” terjed a vastagbélben, kiterjedése folytonos
Kialakult gyulladás, fekélyek mélysége
mély, a bélfal teljes vastagságát érintő gyulladás, mély fekélyek alakulnak ki (utcakő-szerű kép), a környező zsírszövet is beszűrt lehet
felszínesebb gyulladás, felszínesebb fekélyek
Egyéb jellemző elváltozások (inkább már szövődmények) a belekben
granulómák (körülírt, izolált krónikus gyulladásos reakció), tályogok, mély berepedések (fissura), sipolyok (fistula), szűkületek (strictura) gyakrabban alakulnak ki
pseudopolipok (fekélyből regenerálódó nyálkahártya betüremkedések), toxikus megacolon (vastagbél veszélyes kiszélesedése, megduzzadása), atrófia (nyálkahártya sorvadása, elvékonyodása)
Az IBD változatos tünetegyüttessel tudja megkeseríteni a betegek életét. A tünetek egyéni kombinációban jelentkeznek, melyekre jellemző az intermittáló jelleg: átmeneti enyhülés (úgynevezett relapsus) után a panaszok vissza-visszatérnek (fellángolás, exacerbatio). Az ismétlődő fellángolásokkal a szövődmények megjelenési esélye is fokozódik.
Emésztőrendszeri tünetek:
Általános tünetek:
Egyéb szerveket érintő tünetek:
IBD-ben potenciálisan megjelenő bőrjelenségek
A felmerülő panaszok alapján alapos kivizsgálás szükséges. A differenciáldiagnosztikai eljárás során számos vizsgálat végezhető, de az IBD definitív diagnózisához elkerülhetetlen az endoszkópos („tükrözéses”) vastagbélvizsgálat (vastagbéltükrözés, colonoscopia), mintavétel és szövettani vizsgálat.
Fizikális vizsgálat:
Laborvizsgálat:
Képalkotó vizsgálatok:
Endoscopia, szövettani mintavétel (biopszia):
Egyedi elbírálás, szakorvosi konzultáció alapján mérlegelendő, hogy az érintett betegnek milyen vizsgálatokra van szüksége.
Hasonló tüneteket egyéb betegségek is okozhatnak, így a differenciáldiagnosztikai vizsgálatok során ezek kizárása szükséges.
Elkülönítendő kórképek:
Az IBD-s betegeknél gyakran alakulnak ki különböző súlyosságú szövődmények. Korszerű, megfelelő kezeléssel, a beteg együttműködésével a szövődmények valószínűsége csökkenthető, de sajnos még így is alakulhatnak ki fellángolások, melyek ismétlődve magukkal hozhatják a szövődmények kialakulását is.
Lehetséges szövődmények:
A kezelés célja a fokozott gyulladásos reakció megszüntetése, a beteg tüneteinek minimalizálása, megszüntetése és a nyugvó, tünetmentes stádium (relapsus) minél hosszabbtávú fenntartása. A kezelés mindig egyénre szabottan, rendszeres szakorvosi vizsgálatok, konzultációk alapján kerül kiválasztásra, optimalizálásra. A megfelelő terápia megválasztásakor figyelembe veszik a betegség lokalizációját, a gyulladás súlyosságát, kiterjedését, a beteg általános állapotát, életkorát és társbetegségeit.
Gyulladásgátlók
Immunszupresszív gyógyszerek
Biológiai terápia
Antiobiotikumok
Egyéb tüneti gyógyszerek
Műtéti eljárás
Gyulladásos bélbetegségek diétája
Ideális esetben egy szakmai team együttesen segíti a beteg gondozását, melynek tagja lehet a gasztroenterológuson kívül sebész, radiológus, dietetikus és pszichológus is.
Az IBD egy krónikus betegség, általában fellángolásokkal és nyugvó, szinte tünetmentes periódusok váltakozásával jár. Ritka a folyamatosan fennálló, progresszív klinikai megjelenés. A prognózis nagyban függ a megjelenő gyulladás súlyosságától, kiterjedésétől, a fellángolások számától és időtartamától, az esetlegesen megjelenő szövődményektől, valamint a páciens együttműködésétől is. Napjainkra rendkívül sokat fejlődött az IBD terápiája, így az alapbetegségből eredő halálozási ráta szerencsére csökkent.
Rendszeres gasztroenterológiai vizsgálat elengedhetetlen az IBD-s betegek számára, hiszen szoros követéssel, megfelelő terápia kiválasztásával javítható a betegek életminősége, csökkenthető a súlyosabb szövődmények kialakulási valószínűsége. Fontos a bizalom és megfelelő kommunikáció orvos és páciens között.
Fontos tudni és elfogadni, hogy az IBD-s betegek életét megváltoztatja a diagnózis, így nagyon fontos számukra a támogató környezet és elfogadás, melyről érdemes a közeli hozzátartozókkal is beszélni.
Források:
https://www.cdc.gov/ibd/data-statistics.htm https://www.uptodate.com/contents/definitions-epidemiology-and-risk-factors-for-inflammatory-bowel-disease-in-adults?search=ibd&source=search_result&selectedTitle=3~150&usage_type=default&display_rank=3 https://www.uptodate.com/contents/clinical-manifestations-diagnosis-and-prognosis-of-ulcerative-colitis-in-adults?search=ibd&source=search_result&selectedTitle=1~150&usage_type=default&display_rank=1 https://www.uptodate.com/contents/clinical-manifestations-diagnosis-and-prognosis-of-crohn-disease-in-adults?search=ibd&source=search_result&selectedTitle=6~150&usage_type=default&display_rank=6 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/inflammatory-bowel-disease/diagnosis-treatment/drc-20353320 Tulassay Zsolt: A belgyógyászat alapjai, Medicina Könyvkiadó (2016)