Nincsenek termékek a kosárban.
Publikálva 2022.05.24. napján
Tartalom
Az inzulint a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteinek béta-sejtjei termelik és többek között feladata, hogy segítse a vérből a glükóz bejutását a sejtekbe, ezáltal biztosítva energiaellátásukat. Ezzel egyidejűleg szabályozza a vérben lévő glükóz szintjét, azaz a vércukorszintet
Inzulinrezisztencia (IR) alatt azt a kóros állapotot értjük, amikor a termelt inzulin hatása gyengül, a célsejtek érzékenysége az inzulinra romlik („rezisztenssé válnak”). Ennek következtében lényegesen nagyobb mennyiségű inzulinra van szükség ahhoz, hogy a sejtek felvegyék és hasznosítani tudják a működésükhöz megfelelő mennyiségű glükózt, valamint a megfelelő vércukorszint is fenntartható legyen
A jelentősen fokozott inzulintermelés idővel a béta-sejtek kimerüléséhez vezethet, a glükóz felhalmozódhat a vérben, ezzel szénhidrátanyagcsere-zavar, cukorbetegség alakulhat ki.
Az inzulinrezisztencia rendkívül gyakori, korunk egyik fontos népbetegége, mégis sokszor előfordul, hogy csak későn derül ki. Alapvetően a nőket gyakrabban érinti, mint a férfiakat. Jellemző, hogy az inzulinrezisztenciát a családalapítás időszakában diagnosztizálják, amikor a meddőség okát keresve kiterjedtebb kivizsgálás, laborvizsgálat történik. Előszeretettel társul policisztás ovárium szindrómával (PCOS). Az állapot aluldiagnosztizált, hiszen sokszor – jellegzetes tünetek hiányában – rutinszerűen nem nézik a vér inzulinszintjét, illetve nem történik cukorterheléses vizsgálat sem.
Az inzulinrezisztencia pontos oka nem ismert. Létrejöttében szerepet játszanak öröklött, genetikai tényezők és szerzett, „külső” hatások egyaránt.
Rizikófaktorai lehetnek:
Inzulinrezisztenciára gyakran más betegségek, kórállapotok gyanúja miatt gondolnak és kezdenek vizsgálódni. Tünetei gyakran szerteágazóak és nem specifikusak.
Tünetei lehetnek:
Gyanú esetén az inzulinrezisztencia diagnózisa egyszerűen felállítható éhomi vércukor- és inzulinszint meghatározásával, valamint cukorterheléses (OGTT) vizsgálat elvégzésével.
Inzulinrezisztenciára jellemző, hogy normál vércukorszintet tapasztalunk, melyhez azonban magas inzulinszint társul. Amennyiben már önmagában az éhomi vércukorszint is magasabb (6.0 mmol/l feletti), az már kialakult szénhidátanyagcsere-zavart jelez, a megfelelő kezelést mihamarabb meg kell kezdeni.
A diagnózisalkotáshoz szükség van mindkét fenti vizsgálat elvégzéséhez, önmagában az egyik általában kevés. Elképzelhető, hogy a HOMA-index normál tartományban van, de a cukorterhelés során kóros inzulinválasz igazolódik, így mégis fennáll az inzulinrezisztencia.
Diagnosztizált inzulinrezisztencia fennállása esetén további belgyógyászati, nőgyógyászati, endokrinológiai kivizsgálás vállhat szükségessé.
Az inzulinrezisztencia egy tartós, krónikus állapot, mely kezelés nélkül idővel 2-es típusú cukorbetegségbe torkollhat. A kezelés célja az inzulinszint normalizálása, mellyel együtt jár számos társtünet rendeződése is. A komplex kezelés alappillére az életmódváltás, de bizonyos esetben kiegészítő gyógyszeres terápia is szükséges lehet.
Az inzulinrezisztencia alapvetően egy jól kezelhető állapot, de a tartós terápiához sok türelemre van szükség. Teljes életmódváltás ajánlott, mely az érintett pácienst végigkíséri egész életén át. Nagyon fontos a rendszeres orvosi gondozás és együttműködés.
Megfelelő kezelés hiányában az állandóan fokozott inzulintermelés a béta-sejtek kimerüléséhez vezet, a glükóz felhalmozódik a vérben, ezzel szénhidrátanyagcsere-zavar, idővel cukorbetegség alakul ki. Ezért szokás az inzulinrezisztenciát a „cukorbetegség előszobájának” is nevezni.
Megfelelő terápiával azonban az inzulinszint normalizálható, helyrebillenthető az egyensúly, mellyel megelőzhető a 2-es típusú cukorbetegség és szövődményeinek kialakulása.