arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upenvelopefacebook-altfacebookfilterhamburgerinfoinstagrampackagephone-callpinterestplay-circlequotesearchsettingsshopping-carttiktoktruckuseryoutube

Méregtelenítő módszerek otthonra – Melyik, mire jó?

Méregtelenítés otthon

Sokat hallhatunk a különféle detox diétákról, a méregtelenítő módszerek szinte elárasztanak minket. Ez egy cseppet sem lenne baj, hiszen már köztudott, hogy az otthoni méregtelenítés is javíthatja testi és lelki egészségünket. Mégsem mindegy, hogy mit választunk!

Mire jók a méregtelenítő módszerek?

Mindenki szeretne egészséges maradni, ha pedig beteg, akkor mielőbb meggyógyulni. Ezek tehát azok a célok, amikben valamennyi ember egyetért. Más kérdés a kivitelezés, azaz, hogy milyen módon érjük el a kívánt állapotot, a fizikai és szellemi jóllétet. Tudjuk, hogy a testünkbe vagy éppen testünkre jutó méreganyagok számos szervi problémát okozhatnak, hozzájárulhatnak a legkülönfélébb betegségek kialakulásához. Ezért nem merész a következtetés, hogy ezeknek a toxinoknak az eltávolításával közelebb juthatunk a vágyott egészséghez. Nagy hasznunkra lehet a betegségek megelőzésében, de terápiás céllal is alkalmazhatjuk. Igaz, hogy szervezetünk folyamatosan végzi természetes méregtelenítési folyamatait, ám nem árt módszeresen „rásegítenünk”. És bár sokan maga a kúra szó hallatán megijednek, aggodalomra semmi ok. A méregtelenítő módszerek közül többet otthon is bátran használhatunk a hatékony méregtelenítés érdekében. Lényeges azonban, hogy megfelelően tájékozódjunk, valamint legyünk tisztában egészségi állapotunkkal. Sose feledjük: vannak olyan méregtelenítő módszerek, amiket ha rosszul használnak, még bajt is okozhatnak.  

Méregtelenítés otthon: legyünk szervezettek

A legősibb, és a legbeváltabb méregtelenítő módszerek alapkövei a különféle gyógynövények, teák, főzetek, tinktúrák, illóolajok. Elkészítésük során mindig tartsuk be az ajánlott adagolást. Az emésztést, vagy az emésztőnedveket serkentő fajták túlzott bevitele sokszor igen kellemetlen mellékhatásokkal jár. Ilyen a hányinger, hányás, bélgörcsök, hasmenés. Azt sem árt tudni, hogy a méregtelenítés gyógynövényekkel is legyen kúraszerű. Valamint tartsuk szem előtt, hogy ezek önmagukban nem tesznek csodát. Egy jó méregtelenítő kúra magában foglalja a megfelelő táplálkozást és az egészséges életmódot is.
Próbáljuk meg lassan, fokozatosan hozzászoktatni szervezetünket az új életmódhoz, legyünk kitartók, és következetesek. Tartsuk be a kiválasztott gyógynövények, szuperélelmiszerek ajánlott bevitelének időpontjait és mennyiségeit. Méregtelenítő programok esetén még inkább legyünk résen: csak a bizonyítottan hatásos étrend-kiegészítőket használjuk. Komoly segítséget jelent, ha pontos napirendet állítunk össze, valamint feljegyezzük a tapasztalt változásokat is.

Antioxidánsok, probiotikumok, belső testtisztítás

Az a szerencsénk, hogy amikor bajban vagyunk, szinte mindig számíthatunk a természetre. Így van ez a méregtelenítéssel is, amihez rengeteg gyógynövény áll a rendelkezésünkre. Ám nemcsak a méregtelenítő gyógynövények közül válogathatunk.  Rengeteg zöldség és gyümölcs, sőt, bizonyos a fűszerek is támogathatják detox diétánk sikerességét. Az alapos méregtelenítés célja, hogy megszabaduljunk a felhalmozódott toxinoktól, pangó folyadékoktól, valamint a bélredőkben rekedt salakanyagtól. Immunrendszerünket is felturbózza, ezáltal méregtelenítő szerveink hatékonyabban végzik a feladataikat. Fogyasszunk antioxidánsokban gazdag élelmeket, gyógyteákat, amelyek megkötik a felesleges szabad gyököket. A szabad gyökök felgyorsítják a sejtöregedést, tumoros megbetegedéseket okozhatnak, hajlamosítanak a fertőzésekre, gyengítik az immunrendszerünket. Bélflóránk egészségének megőrzése érdekében fontos a jótékony baktériumok (probiotikumok), valamint a táplálékokul szolgáló növényi rostok (prebiotikumok) fogyasztása is. Az egészséges bélflóra a jó emésztés és az erős immunrendszer alapköve. Egy kanadai kutatás pedig azt is bebizonyította, hogy a Lactobacillus rhamnosus LC-705 és a Propionibacterium freudenreichii subsp. shermanii JS semlegesítik a kadmiumot és az ólmot.

Bízzunk a természetben

Már írtuk, hogy a méregtelenítéskor is bizton számíthatunk a természet ajándékaira. Most sem mondunk mást, mert a legjobb méregtelenítő módszerek kizárólag természetesek. De, mire figyeljünk? Először is, remek szövetségesünk lehet minden olyan termény, amelynek magas a ponifenol- és vitamintartalma (főleg A-, C-, és E-vitaminok). Kiválóak erre a citrusfélék (nem hiába népszerű a méregtelenítés citrommal) vagy a vörös gyümölcsök. Bélflóránk egészsége érdekében fogyasszunk élőflórás termékeket, valamint magas rosttartalmú friss, és lehetőleg nyers zöldséget, gyümölcsöt. Lássuk, most mely táplálékokat preferáljuk:

  • Gyümölcsök: részesítsük előnyben a vörös színűeket, ide tartoznak az erdei gyümölcsök, a gránátalma és a görögdinnye. Nagyszerű méregtelenítő a kivi, és a már említett citrusfélék. Magas polifenol-tartalmuk révén, nemcsak a méregtelenítéshez járulnak hozzá, de csökkenthetik a szervezetben már kialakult gyulladásokat is.
  • Zöldségek: igazi antioxidáns bombának tekinthetjük a paradicsomot, sárgarépát, valamint a sötétzöld levelű zöldségeket. Igen gazdagok rostokban, szabályozzák a megfelelő bélmozgást. Ha szeretnénk megszabadulni a felgyülemlett folyadékoktól, bátran fogyasszunk articsókát és spárgát. A rostos zöldségekről és a gyümölcsökről egyaránt elmondható, hogy nélkülük nincs jó emésztés. Hiába szabadulunk meg a mérgektől, ha az anyagcserénkkel gondok vannak – szóval, erre is figyeljünk, amikor a méregtelenítő módszerek közül választunk.
  • Halak: iktassunk be diétánkba minél több halfélét, mert jelentős mennyiségű omega-3, omega-6 esszenciális zsírsavat tartalmaznak. Okosabbak leszünk tőlük, de most nem is ez a lényeg. Antioxidánsaik igazi elixírként hatnak immunrendszerünkre. Legjobb megoldás a makréla, a szardella, a szardínia, természetesen natúr fogyasztva.
  • Olívaolaj: szintén remek antioxidáns, lehetőleg nyersen saláták ízesítésére használjuk.
  • Hagyma és fokhagyma: ezekről külön is megemlékezünk. És nem azért, mert előbbi a hívatlan ismerősöket, utóbbi a vámpírokat tartja távol. Mindkettő remek vitaminforrás, de segítenek tisztán tartani az érrendszert, valamint stimulálják a májfunkciókat. Utóbbi pedig a méregtelenítés alapja.

Léböjt, a méregtelenítő módszerek királya?

Ugye feltűnt, az előző mondat végén a kérdőjel? Nem azért van ott, mintha kételkednénk a léböjt méregtelenítő képességében. Dehogy teszünk ilyet. A léböjt az egyik legjobb, de talán legnehezebb módja a mérgek kiűzésének. 2-5 napig tarthat, ügyelni kell arra, hogy ezalatt az idő alatt a bevitt élelmek tökéletes egyensúlyban legyenek. Máskülönben a diéta igen kellemetlen mellékhatásokkal járhat. Ne higgyünk el mindent, a legtöbb, újságból kiollózott kúrák közül a legtöbb megbízhatatlan.  Ha nem szeretnénk fejfájással, szédüléssel, hirtelen fellépő látás- és hallászavarokkal küzdeni, esetleg elájulni jobb, ha betartjuk az utasításokat.
Ezt csak azért pontosítjuk, mert a léböjt nem abból áll, hogy kizárólag vizet iszunk. Bár valóban ez a drasztikus, és orvosi felügyelet nélkül mindenképpen ellenjavallt változata.

Mikor böjtöljünk?

Szögezzük le: a léböjtkúra célja az, hogy minél hamarabb megszabaduljunk a szervezetünkben lévő káros anyagoktól. Akár egy böjti nap is hasznos lehet például akkor, ha túlterheltük emésztőrendszerünket egy kiadós ünnepi vacsorával. Igaz, így nem lesz alapos a tisztítás, de hatékonyan megtámogatjuk vele a leterhelt kiválasztószerveket. Egyébként, a klasszikus, néhány napos böjt 2-3 havonta ajánlott, illetve akkor is érdemes elvégezni, ha emésztőrendszeri panaszaink (krónikus szorulás, puffadás, hasmenés, savasodás) vannak.

Amit szabad, és amit nem

A léböjt akkor lesz igazán sikeres, ha reggelünket egy pohár citromos vízzel kezdjük. A méregtelenítés citrommal a legjobb, turmixainkat is ízesíthetjük vele a nap folyamán. Remek antioxidáns, csökkenti a puffadást, beindítja a helyes bélmozgásokat. Íme, egy pár tanács a kúrához:

  • A léböjt nem abból áll, hogy mindent összeturmixolunk és aztán felvizezzük. A felhasznált zöldségeket inkább csak pároljuk vagy forrázuk, mert a hosszantartó főzés során veszítenek tápanyag tartalmukból. Kerüljük a magas szénhidrát tartalmú összetevőket, azaz a sárgarépát, hüvelyeseket, burgonyát.
  • Részesítsük előnyben a hagymát, póréhagymát, spenótot, mángoldot, sóskát, cukkinit, és a káposztaféléket. Bár a cékla remek méregtelenítő és emésztés serkentő, ha fogyni is szeretnénk (magas cukortartalma miatt) inkább kerüljük.
  • Turmixainkat ne sózzuk, főzéskor ne használjunk zacskós ételízesítőt, mivel ezek hozzájárulnak a vízvisszatartáshoz. Inkább fűszerezzünk. Sok fűszernövény (kurkuma, petrezselyem, kömény) serkentik az emésztőnedvek termelődését, javítják az anyagcsere folyamatokat. Kevés olívaolaj vagy friss citromlé hozzáadása is megengedett.
  • Fogyasszunk minél több gyógyfőzetet (a kávé is megengedett), ám tartózkodjunk a cukor bevitelétől, inkább mézzel ízesítsünk
  • A turmix készítéséhez kizárólag szénsavmentes ásványvizet használjunk.

Detox víz, a kellemes segítség

A méregtelenítő mórszerek legújabb sztárja a detox víz, azaz kitalálójáról is elnevezett Sassy víz. Mindannyian tudjuk, hogy a jó méregtelenítés alapfeltétele a fokozott folyadékbevitel, ennek tesz eleget a detox víz. Tulajdonképpen ez az új csodabogár nem más, mint zöldségekkel, gyümölcsökkel, fűszerekkel ízesített ital. Ám ez nem a szokásos egészségromboló ízfokozók segítségével történik, hanem az alapanyagok hosszan tartó, hideg vízben történő kiáztatásával. Pont ezek az összetevők elősegíthetik a méregtelenítést, az immunrendszer erősítését. Fogyasztásával, tehát nemcsak hidratáljuk szervezetünket. Tartsuk viszont szem előtt, hogy a detox víz fogyasztása nem maga a méregtelenítés, és nem is léböjtkúra Inkább ezek kiegészítője. Nyugodtan kísérletezzünk, akár már meglévő problémáink enyhítésére, vagy csak egy kis plusz energiáért, és persze egészségünk megőrzése érdekében. Hiába azonban a kedvező hatás, a mértéktartónak számító helathline.com nem rajong érte. Azt írják, hogy bár egészséges ital, a méregtelenítésre nincsen bizonyított hatása.

Hogyan készítsünk otthon detox vizet

Roppant egyszerűen: a megtisztított, szeletelt vagy kockákra vágott zöldséget, gyümölcsöt (ha bio, nem kell hámozni) helyezzük egy kancsó aljára. Öntsük fel hideg vízzel, jégkockát is adhatunk hozzá). Lefedjük, majd 2-6 órán át a hűtőben állni hagyjuk, de jobb egy egész éjszakán keresztül. 2-3 napig eláll, miután leittuk a vizet az összetevőkről, a maradékot 24 órán belül használjuk fel. Az alapanyagok ne legyenek túl érettek, különben könnyen erjedésnek indulnak. Az alábbiakat használhatjuk:

  • Vízhajtásra: görögdinnye, spárga, alma, édeskömény, uborka, áfonya
  • Zsírégetésre: ananász, grapefruit, citrom, eper, zeller
  • Energizálásra: kivi, goji bogyó, spenót
  • Emésztésre: gyömbér, ananász, köménymag, csillagánizs, babérlevél, retek, alma, édesgyökér
  • Szomjoltásra: citrom, kamilla, eper, mandarin
  • Lúgosításra: gránátalma, erdei gyümölcsök, szőlő

Fokozhatjuk a hatását, és még kellemesebbé is tehetjük friss fűszernövényekkel. Rozmaring, a bazsalikom, a zsálya vagy akár a kapor. Szinte minden elfér benne! Ám, ha fogyni is szeretnénk, ne ízesítsük cukorral.

Lehetséges a talpon keresztül méregteleníteni?  

Elsőre furcsának tűnhet, de ez is egy méregtelenítő módszer. Ez a fajta kiegészítő kúra főként Dél-kelet Ázsiában honos. Tulajdonképpen tapaszokról van szó, melyek számos hatóanyagot tartalmaznak. Felpuhítják a bőrt (használatuk főleg éjszaka ajánlott), így a hatóanyagok könnyebben bekerülnek a vérkeringésbe. Hogy, mire jó a talpon keresztüli méregtelenítés?

  • A vérkeringés serkentésére.
  • A sejt oxigénellátásának fokozására.
  • Az elnehezedett lábak frissítésére.
  • Az izomzat, ízületek ellazítására.

A szervezetből kiválasztott toxinok „összegyűjtése”, azaz a méreganyagok a bőrön keresztül a tapaszon kötnek ki. Főként azoknak ajánlják, akik túlsúllyal küzdenek vagy idősek, betegek. Azaz nem tudnak rendszeres testmozgást végezni. Vagy, éppen ellenkezőleg, akik szinte egész nap állnak, estére elnehezültek, fáradtak a lábaik. A tapasztalatok arra utalnak, hogy lehetséges talpon keresztül méregteleníteni, mivel erőteljesen javítja a vérkeringést, ezáltal a sejtszintű megtisztulást és regenerálódást.

Méregtelenítő tapasz: érvek, ellenérvek

A méregtelenítő tapasz, mint a méregtelenítő módszerek általában, önmagában nem garancia semmire. A sikerhez ennél több kell: egészséges táplálkozás és rendszeres mozgás. Sokan ezt a tapaszt inkább kozmetikai célokra használják, mivel lágyítja a bőrt, megszünteti a kellemetlen bőrkeményedéseket. A tapasz méregtelenítő tulajdonságait az alábbi hatóanyagokkal magyarázzák:

  • negatív ionok,
  • porított kagylóhéj,
  • C-vitamin,
  • narancs illóolaj,
  • bambuszecet,
  • tormalin por,
  • porított bambusz.

A méregtelenítő tapasz kúra általában 30 napig tart, napi/éjszakai rendszerességgel. Rövid kihagyásokkal megismételhető. Ha nem szenvedünk semmilyen allergiában, elvileg nincs mellékhatása. Amikor eltávolítjuk, ne ijedjünk meg: a bőrrel érintkezve a tapasz hatóanyagai elsötétednek, feketévé válnak. De fontos: ez nem az előnyös hatás következménye, hanem az oxidációé. Ugyanakkor a világszerte ismert amerikai Mayo klinika szerint a detox tapasz előnyös hatásairól egyelőre nem léteznek klinikai bizonyítékok.

Egyéb méregtelenítő praktikák

Biztosan felfigyeltünk már arra, hogy a detox diéta kezdetén bőrünk elég csúnya lesz. Annak érdekében, hogy elkerüljük a pattanásokat, nem kell más, mint egy kis sós inhalálás. Kitágulnak a pórusok, a gőz fertőtleníti bőrünket. Ez érvényes a szaunára is, ami egész testfelületünkön keresztül méregtelenít. Szintén hasznunkra lehet, a kolon-hidroterápia. Ez a fajta hidroterápia egyre nagyobb teret hódít, viszont otthoni elvégzésére nincs mód. A terápiát szakemberek végzik, így megelőzhető a végbél, és a bélfalak károsodása. Tulajdonképpen ez egy bélmosás, amely főként székrekedéskor alkalmazható, ám segítségével eltávolíthatók a bél bizonyos részeiben lerakódott salakanyagok és mérgek. Ezt támasztja alá egy 1200 páciens bevonásával végzett klinikai vizsgálat, amelyről a Gastrointest Radiology szaklap számolt be. A Malmői Egyetem jelentéséből kiderül, hogy a sóoldattal kombinált tisztítás, majd egy csapvizes beöntéssel a vastagbél 96 százalékos tisztasága elérhető.

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/consumer-health/expert-answers/detox-foot-pads/faq-20057807
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6754521/https://www.healthline.com/nutrition/detox-water-101
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17110980/