Nincsenek termékek a kosárban.
Publikálva 2022.05.23. napján
Tartalom
Az aranyér (nodus haemorrhoidalis) a végbélnyálkahártya alatt található érköteg, mely fontos szerepet játszik a szabályos végbélműködés és a megfelelő székletürítés folyamatában. Aranyérbetegségről beszélünk, ha az érköteget rögzítő kötőszövet megnyúlik, az érhálózat kitágul és a végbélcsatornából előesik.
Az aranyérbetegség rendkívül gyakori népbetegségnek tekinthető. A felnőtt lakosság közel 50%-ánál megtalálható valamilyen fokú aranyeres elváltozás. Előfordulása a kor előrehaladtával egyre gyakoribb.
Az aranyér kialakulásában szerepet játszanak genetikai tényezők, szerzett környezeti tényezők, civilizációs ártalmak is.
Aranyér rizikófaktorai:
Az aranyér betegség a végbél környéki artériák és vénák találkozási pontjának túlzott terhelése miatt alakul ki. Ennek következtében vénás pangás jön létre, a vér elvezetése elégtelenné válik, így a megnövekedett nyomás az érgomolyag kitágulását eredményezi.
Elhelyezkedés alapján 2 féle aranyér különböztethető meg:
A belső aranyerek esetén súlyosság szerint 4 stádium különíthető el:
Az aranyerek egyik jellegzetes tünete lehet a vérzés. Véres széklet, végbélből történő vérzés esetén minden esetben orvosi vizsgálat szükséges, hiszen súlyos betegség is állhat a háttérben!
Az aranyér betegséget a jellemző tünetek alapján a háziorvos is diagnosztizálhatja, aki további vizsgálatok elvégzése céljából gyakran sebész, proktológus szakorvoshoz irányítja tovább a beteget.
A diagnózisalkotáshoz szükséges a végbél és végbélnyílás fizikális vizsgálata (rektális digitális vizsgálat – RDV), mely során az orvos sikosító anyag segítségével benyúl és ujjával megvizsgálja a végbél alsó, betapintható szakaszát. A vizsgálat kellemetlen, de nem fájdalmas. Sok esetben – különösen a belső aranyeres csomók esetén – szükséges végbéltükrözés (rectoscopia), mely során egy kamerával megnézik a végbél alsó néhány centiméterét. A vizsgálat nem azonos a teljes vastagbéltükrözéssel (colonoscopia). A vizsgálattal megállapítható az aranyérbetegség diagnózisa, az aranyeres csomó elhelyezkedése és stádiuma. Ezek tükrében tudja az orvos a megfelelő terápiás tervet felállítani.
Bizonyos esetekben differenciáldiagnosztikai szempontból szükséges lehet teljes vastagbéltükrözés (colonscopia) elvégzése is, hiszen a tünetek (véres, nyálkás széklet) súlyos betegséget (pl. rosszindulatú vastagbéldaganat, gyulladásos bélbetegség…stb.) is jelezhetnek.
Érdemes a jellegzetes panaszok esetén minél hamarabb orvoshoz fordulni, mert megfelelő kezeléssel a panaszok megszüntethetők és megelőzhető a súlyosabb szövődmények kialakulása. Az aranyérbetegség komplex kezelésének célja a beteg tünetmentessé tétele. Az optimális kezelési stratégiát mindig egyénre szabottan javasolja meg a kezelőorvos.
Életmódbeli tényezők változtatása
Gyógyszeres kezelés
Sebészi kezelés
Az esetek jelentős részében időben megkezdett terápiával az aranyér hatékonyan kezelhető. Ritkán – általában nem megfelelő terápia következményeként – előfordulhatnak súlyosabb szövődmények is.
Az aranyérbetegség tehát egy kellemetlen, de széles eszköztárral, hatékonyan kezelhető betegség. Fontos, hogy a jellegzetes panaszok esetén az érintett beteg forduljon orvoshoz és történjen meg a súlyosabb betegségek kizárása. Időben megkezdett adekvát terápiával a páciensek nagy része tünetmentessé tehető és elkerülhetők a súlyosabb szövődmények.
Források:
https://aranyer.info