Parazitaellenes készítmény, mely gondosan összeválogatott gyógynövényeket és parazitaellenes hatásukról ismert növényeket tartalmaz. Segít eltávolítani a bélparazitákat és petéiket a vastagbélből és a szervezet más részeiből.
Bélműködést szabályozó gyógytea. 13 speciálisan válogatott növény kombinációja. Elősegíti a normális bélműködést és a rendszeres székelést. Koffeint nem tartalmaz.
Egyedi termékkombináció a teljes körű méregtelenítésért. A ToxiClean méregtelenítő programot arra fejlesztettük ki, hogy a Clean Inside programmal együtt alkalmazva még hatékonyabban tisztítsa és méregtelenítse belső szerveit az egészséges mindennapokért.
Méregtelenítést és májtisztítást elősegítő gyógynövényes táplálékkiegészítő. Segít a szervezetnek eltávolítani a legveszélyesebb nehézfémeket a vér, a máj, a vesék és egyéb szervek méregtelenítése közben.
Minőségi probiotikum 50 milliárd élőflórával, 15 gondosan válogatott probiotikum-törzzsel támogatja emésztőrendszere és immunrendszere működését.
Széles spektrumú vitamin- és ásványianyag komplex. Utántölti az elhasznált tápanyagokat vitaminokkal, ásványi anyagokkal, ezzel segíti a test természetes méregtelenítő folyamatait.
Magas hatóanyag tartalmú prEbiotikus készítmény, amely tápanyagot biztosít a vastagbélben található hasznos baktériumok számára
Probiotikum + prebiotikum kombináció. Kombinált bélflórát támogató program a bélrendszer egészségéért. Napi adagban 50 milliárd hasznos probiotikus baktériummal és 15 féle törzsel, szinergiában PrEbiotix Ultra-val mely 4 féle prEbiotikus hatóanyagot tartalmaz, közul az egyik a ResistAid® amely több innovációs díjat nyert.
Magas hatóanyagtartalmú emésztőenzimeket tartalmaz, amelyek segítenek megelőzni a legtöbb emésztési problémát, mint például a puffadást, felfújódást, szélgörcsöket, gyomorégést, a lassú emésztést, az irritációt vagy egyéb emésztési zavarokat. Az étkezés közben bevéve segítik az emésztést.
Kapszulánként 12,5 milliárd hasznos probiotikus baktériummal bizosítja az egészséges vastagbél-flórát, megoldást adhat olyan problémákra mint a szorulás, illetve székrekedés. Megadja az alapját az erős immunrendszernek, egyben védelmezi bélrendszerünket.
Parazitaellenes gyógynövény szirup gyermekeknek. Parasic Junior®, olyan finom hogy a gyerekek kérni fogják! Tökéletes megoldás lehet arra, hogy a gyermekeinket megszabadítsuk az élősködőktől.
Gyógynövényes májvédő készítmény
Természetes megoldás gyomorfekély és refluX ellen. Felgyorsítja az emésztőrendszeri fekélyek gyógyulását. Segít a bélnyálkahártya regenerációjában.
Májvédő és regeneráló gyógynövényes kapszula
Májvédő gyógynövényes teakeverék
Egyedi termékkombináció a teljeskörű májvédelemért. Kúra összesen 15 aktív hatóanyagot tartalmaznak a májszövetek megújulása érdekében.
Swiss Fiber Daily® - Élelmi rostban gazdag gyógynövény készítmény. Okos megoldás ez emésztési egészségért, nem csak utazáshoz. Az akáciából származó Floracia® poliszacharidjai erősítik az immunrendszert
Emésztést segítő, székletlazító rostkészítmény. A béltisztító rostok segítségével megtisztíthatja a vastagbelet az összegyűlt lerakódásoktól és megelőzheti az újabb lerakódások képződését.
Egyedi termékkombináció a teljes körű béltisztításért. A Clean Inside® béltisztító Program három termékből áll, melyet kifejezetten a vastagbél legalaposabb és legtermészetesebb módon történő tisztítására fejlesztettünk ki.
Fogyást segítő rost készítmény. Finom gyümölcsös ízével, textúrájával és gondosan válogatott, természetes összetevőivel támogatja a diétás célok elérését.
Egyedülálló összetétellel és természetes hatóanyagokkal a tartós fogyásért. Anyagcsere-fokozó FitForm® rost és a fogyást elősegítő, probiotikus baktériumtörzseket tartalmazó FitForm® Flora.
Swiss Probiotix HerCare | Újgenerációs Női probiotikum, 7 féle törzset és kapszulánként 10 milliárd élőflórát tartalmaz, melyek hozzájárulnak a bél és a hüvelyflóra egyensúlyának helyreállításához.
Swiss Probiotix HerCare® + D-mannose és tőzegáfonya. Újgenerációs Női probiotikum, mely hozzájárul a bél és a hüvelyflóra egyensúlyának helyreállításához. Szinergiában a D-mannóz és tőzegáfonya kivonattal pedig húgyúti fertőzések csökkentését és azok tisztaságának fenntartását segíti.
15 000 Ft felett ingyenes kiszállítás!
Nincsenek termékek a kosárban.
Publikálva 2025.05.01. napján
Tartalom
Sokan nem is sejtik, de a nyelvünk állapota, különösen a színe, fontos jelzőrendszerként szolgál a testünk egészségi állapotáról. A nyelvünk színe elárulja, hogy milyen betegségek lappanganak a háttérben, így érdemes rendszeresen megfigyelni, milyen árnyalatú, milyen mintázatú, vagy éppen milyen bevonattal rendelkezik a nyelvünk.
A hagyományos kínai orvoslás (TCM) már évezredekkel ezelőtt felismerte, hogy a nyelv állapota és betegségei szoros kapcsolatban áll a belső szervek működésével.(1) A modern kutatások is igazolták, hogy a nyelv megváltozott színe, textúrája, nedvessége fontos diagnosztikai eszköz lehet.
A nyelv különböző részei más-más szervrendszereket tükröznek: a nyelv hegye a szívet és a tüdőt, a középső rész a gyomrot és a lépet, a hátsó terület a veséket és a beleket jelképezi. Ha ezeknek a területeknek a színe vagy állaga eltér a normálistól, az jelezhet fertőzéseket, gyulladásokat vagy akár súlyosabb szervi elváltozásokat is.
Nézzük meg akkor egyesével, hogy mit is jelent, ha valakinek fekete, sárga, esetleg piros lesz a nyelve. A kutatások szerint ugyanis a nyelv elszíneződése számtalan betegségre utalhat.(2)
Sárga nyelv
Ha a nyelv sárgás árnyalatot ölt, az gyakran valamilyen bakteriális fertőzés, máj– vagy epeprobléma jele lehet. A sárgás bevonat különösen gyakori, ha a szervezet túlmelegedett állapotban van, például láz, gyulladásos betegség, vagy éppen emésztőrendszeri problémák esetén. Egy kutatás kimutatta, hogy a sárga nyelvbevonat szoros összefüggést mutatott a Helicobacter pylori fertőzéssel. Kezelése a háttérben húzódó fertőzés gyógyításával, valamint probiotikumok alkalmazásával történhet.
Kék nyelv
A kékes árnyalatú nyelv az oxigénhiány jele lehet, amely szív- és tüdőproblémákra utalhat. Ha a keringési rendszer nem szállít elegendő oxigént a szövetekhez, a nyelv kékeslilává változhat. Egy tanulmány összefüggést talált a cianózis (oxigénhiányos állapot) és a nyelv elszíneződése között kardiovaszkuláris betegségek esetén. Ebben az esetben az alapbetegség kezelése életbevágó fontosságú.
Barna nyelv
A barna szín gyakran rossz szájhigiénére vagy dohányzásra utal. Ugyanakkor jelezheti a vastagbélproblémákat vagy akár krónikus dehidratációt is. Egy korábbi kutatás megállapította, hogy a dohányosok 30%-ánál figyelhető meg barna vagy sötétebb árnyalatú nyelv. A kezelés legfontosabb lépése a szokások megváltoztatása, bőséges folyadékbevitel és rendszeres fogorvosi ellenőrzés.
Fekete nyelv
A fekete színű nyelv, amit gyakran “fekete, szőrös nyelvként” is emlegetnek, legtöbbször ártalmatlan állapot, amelyet a szájüreg baktériumainak elszaporodása okoz. Kutatások szerint a fekete nyelv hátterében a rossz szájhigiénia, bizonyos antibiotikumok, vagy túlzott kávé- és dohányfogyasztás állhatnak.(3) Rendszeres fogmosás, nyelvtisztítás és a kiváltó tényezők kerülése gyors javulást eredményezhet.
Piros nyelv
Élénkvörös színű nyelv előfordulhat vitaminhiány (főleg B12-vitamin, folsav) következtében, de bakteriális vagy vírusos fertőzések, például skarlát esetén is. Korábbi tanulmány szerint a “földieper-nyelv” a skarlátos fertőzések egyik klasszikus jele. A vitaminhiány pótlása, illetve az akut fertőzések szakszerű kezelése szükséges.
Fehér nyelv
A fehéres árnyalat általában gombás fertőzés, például candidiasis jele lehet, de a szájnyálkahártya irritációja, kiszáradás, vagy dohányzás is okozhatja. Néhány éve végzett vizsgálat összefüggést mutatott ki a krónikus szájpenész és az immunrendszer gyengesége között. A kezelés szájhigiéniai szokások javításával és gombaellenes szerekkel történik.
Élénk vörös nyelv
Ha a nyelv szokatlanul fényes és élénkvörös, az vashiányos vérszegénységre vagy más táplálkozási hiánybetegségekre utalhat. Emellett a Kawasaki-szindróma, ami főleg gyerekeket érint, szintén produkálhat ilyen tünetet. Kezelésként az alapbetegség diagnosztizálása és célzott terápia szükséges.
Lila nyelv
A lilás árnyalat gyakran a keringési rendszer zavaraira utal, de cukorbetegség és anyagcsere-betegségek esetén is előfordulhat. Egy korábbi tanulmány a diabéteszes betegek 15%-ánál figyelt meg lilás színű nyelvet. A lila nyelv megjelenése esetén érdemes endokrinológiai kivizsgálást kezdeményezni.
Világos színű nyelv
A halvány vagy világos rózsaszínű nyelv vérszegénység, alacsony hemoglobinszint vagy általános kimerültség jele lehet. Vizsgálatok szerint szerint a vérszegény betegek 70%-ánál volt megfigyelhető a szokatlanul halvány nyelv. A megfelelő étrend, vastartalmú táplálékkiegészítők, illetve a vérkép rendezése kulcsfontosságú.
Ahogy a nyelv színe, úgy a felületének mintázata is sokat elárulhat általános egészségi állapotunkról. A nyelvünk színe elárulja, hogy milyen betegségek fenyegetnek, de ugyanígy a repedések, hólyagok, lepedékek és kiszáradások is figyelmeztető jelek lehetnek.
Felrepedt nyelv
A felrepedt, barázdált nyelv, amelyen hosszanti vagy keresztirányú mélyedések jelennek meg, gyakran ártalmatlan anatómiai variáció. Ugyanakkor, egyes esetekben vitaminhiányra, kiszáradásra vagy akár autoimmun betegségekre (például Sjögren-szindrómára) is utalhat. Korábbi vizsgálat szerint a felrepedt nyelv gyakrabban fordul elő azoknál, akik valamilyen krónikus gyulladásos bélbetegségben (IBD) szenvednek. Ha a nyelv repedezettsége hirtelen jelentkezik, égő érzéssel vagy fájdalommal társul, mindenképpen orvosi kivizsgálás javasolt. Kezelése során fontos a szájhigiénia fenntartása, a szájüreg hidratálása, és szükség esetén a vitaminpótlás.
Afta
Az afták apró, fájdalmas fekélyek, amelyek gyakran a nyelv oldalain vagy alján jelennek meg. Ezek a kis sebek nemcsak kellemetlenek, de utalhatnak a szervezet stressz-szintjének emelkedésére, hormonális változásokra, immunrendszeri problémákra, vagy akár ételintoleranciára is. Kutatók szerint az aftás szájgyulladás gyakran B12-vitamin, vas vagy folsav hiányához kapcsolódik.(4) A kezelés alapja a helyi érzéstelenítők használata, antiszeptikus szájvizek alkalmazása, valamint az immunrendszert támogató vitaminok pótlása.
Nagyon száraz nyelv
A száraz, érdes tapintású nyelv (más néven xerostomia) a nyáltermelés csökkenésének jele. Ez nemcsak kellemetlenséget okoz, de növeli a fogszuvasodás, szájfertőzések és szájpenész kockázatát is. Vizsgálatok szerint a xerostomia gyakran gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezik, különösen antihisztaminok, antidepresszánsok és vérnyomáscsökkentők szedésekor. A száraz nyelv kezelése magában foglalja a bőséges folyadékbevitelt, cukormentes rágógumik alkalmazását a nyáltermelés serkentésére, illetve súlyos esetben mesterséges nyálpótló készítmények használatát.
Szürke és lepedékes nyelv
Ha a nyelv felszínét vastag, szürke lepedék borítja, az komoly emésztési problémákra, gombás fertőzésekre vagy akár immunrendszeri gyengeségre is utalhat. A hagyományos kínai orvoslásban a szürke, vastag bevonat “belső hideg” és “nedvesség” jeleként ismert, ami lassú anyagcserére és méreganyagok felhalmozódására utalhat. Nyugati orvosi megközelítésben a szürke lepedék gyakran a Candida albicans túlszaporodásával hozható összefüggésbe, különösen antibiotikum-kezelést követően. Kezelése során fontos az alapbetegség azonosítása és kezelése, továbbá a szájhigiénia szigorú fenntartása, probiotikumok szedése, és az immunrendszer erősítése.
Ha a nyelvünk színe elárulja, hogy valamilyen probléma áll fenn a szervezetünkben, akkor különösen fontos, hogy ne csak a tüneteket kezeljük, hanem a kiváltó okokat is megértsük és megszüntessük.
Első lépésként rendszeres önellenőrzést érdemes végezni: hetente egyszer figyeljük meg a nyelvünk színét, nedvességét, lepedékét és esetleges mintázati elváltozásait természetes nappali fényben. Ha bármilyen szokatlan változást tapasztalunk, amely néhány napon belül nem javul, mindenképpen keressük fel háziorvosunkat vagy fogorvosunkat.
A napi szájhigiénia kiemelt fontosságú: a fogmosás mellett javasolt a nyelv óvatos tisztítása is puha nyelvkaparóval vagy a fogkefe hátsó részével, hogy eltávolítsuk a baktériumokat és az elhalt hámsejteket.
Az étrendünk szintén döntő szerepet játszik. A változatos, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag táplálkozás erősíti az immunrendszert, és segít megelőzni a szájüregi fertőzéseket. Különösen fontos a C-vitamin, a B12-vitamin, a vas és a folsav megfelelő bevitele, hiszen ezek hiánya gyakran okoz szájüregi elváltozásokat.
Probiotikumok rendszeres fogyasztásával támogatni tudjuk a száj és a bélflóra egészségét, megelőzve ezzel a kórokozók elszaporodását. Klinikai tanulmányok szerint a probiotikumok alkalmazása jelentősen csökkentette a szájpenész és más szájüregi fertőzések előfordulását kemoterápiás betegeknél.
Fontos kiemelni a rendszeres orvosi ellenőrzéseket is. A szájüregi rák korai felismerése életmentő lehet, ezért érdemes évente egyszer átfogó szűrővizsgálaton részt venni. Végül, de nem utolsósorban: életmódbeli változtatásokkal, mint a dohányzás abbahagyása, az alkoholfogyasztás mérséklése és a stresszkezelési technikák elsajátítása (pl. meditáció, jóga), jelentősen csökkenthetjük a szájüregi panaszok kialakulásának kockázatát.
A nyelvünk színe elárulja tehát, hogy milyen problémák zajlanak a szervezetünkben. A sárga nyelv fertőzést vagy májproblémát jelezhet, a kékes-lilás árnyalat keringési zavarra utalhat, míg a fehér lepedék gombás fertőzésre figyelmeztet. A barna vagy fekete nyelv gyakran szájhigiéniai hiányosságokkal, dohányzással vagy antibiotikum-használattal függ össze. Az élénkvörös, világos vagy lila szín pedig vérszegénység, vitaminhiány vagy súlyosabb szisztémás betegségek jele lehet. A felület változásai, mint a repedések, szárazság vagy lepedék, szintén fontos információkat adnak az orvosok számára. Az önellenőrzés, a szájápolási rutinok betartása, az egészséges étrend és a rendszeres orvosi szűrések kulcsszerepet játszanak abban, hogy időben felismerjük a problémákat.
Tudományos háttér: