Nincsenek termékek a kosárban.
Publikálva 2022.05.24. napján
Tartalom
A Wilson-kór a rézanyagcsere ritka, öröklött zavara, mely során a szervezetben felhalmozódott réz súlyos szervi károsodásokat okoz.
A réz megfelelő mennyiségben nagyon fontos az emberi szervezet számára. A réz a mindennapi táplálékkal jut be a szervezetünkbe. Egy átlagos, kiegyensúlyozott étrend kb. napi 2-3 mg rezet tartalmaz, melyből a szervezet felhasználja a számára szükséges mennyiséget, a maradék pedig távozik a széklettel.
Milyen funkciója van a réznek az emberi szervezetben?
A Wilson-kórban szenvedő betegeknél a vékonybélből a szokásosnál jóval nagyobb mennyiségű réz szívódik fel, a máj pedig kevesebbet tud belőle a termelődő epével kiválasztani. Ennek következtében tehát fokozódik a réz felszívódása és csökken a kiválasztása, ami együttesen jelentős mennyiségű réz felhalmozódását eredményezi a szervezetben. A felhalmozódott réz elsősorban a májat károsítja, de hatással lehet a központi idegrendszerre, a vesékre és a szemekre is.
A Wilson-kór egy viszonylag ritka, genetikailag meghatározott betegség, mely kb. 30 000 emberből 1-et érint. Autoszomális recesszív módon öröklődik, tehát akkor alakul ki a betegség, ha mindkét szülő legalább hordozza a hibás gént és a gyermekük mindkettőjüktől ezt a hibás gént örökli. Férfiakban és nőkben egyaránt jelentkezhet, a nemek közötti előfordulásban érdemi különbség nincs.
A Wilson-kór tünetei leggyakrabban a serdülőkor környékén kezdenek mutatkozni igencsak változatos formában. Enyhe tünetek, mérsékelt laboreltérések (pl. májfunkciós paraméterekben) azonban már kisgyermekkorban is előfordulhatnak.
Milyen tünetek fordulhatnak elő Wilson-kórban?
Tekintettel arra, hogy a Wilson-kór tünetei igencsak szerteágazóak, a diagnózist sokszor csak több év után sikerül felállítani. A betegek többségénél kóros májfunkciós paraméterek, illetve bizonytalan idegrendszeri tünetek miatt indul meg a kivizsgálás. A kivizsgálást és a kezelést sok esetben a gyerekorvos kezdi meg, majd felnőttkorban tünetorientáltan belgyógyász, hepatológus, neurológus folytatja.
Milyen vizsgálatokra számíthat a beteg Wilson-kór gyanúja esetén?
A szükséges vizsgálatokat minden esetben egyénre szabottan rendeli el a beteg kezelőorvosa.
Alapvetően a Wilson-kór egy gyógyíthatatlan betegség, de időben megkezdett megfelelő kezeléssel jól karbantartható. Az érintett betegeknek életük végéig kezelésre és szoros gondozásra van szükségük. A komplex kezelés célja a felhalmozódott réz eltávolítása, illetve ismételt felhalmozódásának megakadályozása.
Az időben megkezdett kezeléssel a betegek panaszai minimalizálhatók, illetve megakadályozható a súlyosabb szövődmények kialakulása. Rendkívül fontos a megfelelő, szoros gondozás és együttműködés a kezelőorvos és beteg között. Nagyon fontos, hogy lehetőség szerint a Wilson-kórban szenvedő beteg hozzátartozóinál is megtörténjen a betegség szűrése.
Források:
https://www.uptodate.com/contents/wilson-disease-clinical-manifestations-diagnosis-and-natural-history?search=wilson%20disease&source=search_result&selectedTitle=1~150&usage_type=default&display_rank=1 https://www.uptodate.com/contents/wilson-disease-epidemiology-and-pathogenesis?search=wilson%20disease&topicRef=83837&source=see_link https://www.uptodate.com/contents/wilson-disease-treatment-and-prognosis?search=wilson%20disease&source=search_result&selectedTitle=3~150&usage_type=default&display_rank=3