Nincsenek termékek a kosárban.
Publikálva 2022.05.24. napján
Tartalom
A májcirrózis (cirrhosis, köznyelvi megnevezéssel ’májzsugor’) a máj krónikus, végső soron visszafordíthatatlan kötőszövetes-heges átépülése, melyet kóros májműködés kísér. Ezzel egyidejűleg a még megmaradt májszövet próbál regenerálódni, amit gumószerű dudorok (úgynevezett regenerációs göbök) megjelenése kísér. A májcirrózis többféle betegség végstádiuma lehet.
A májcirrózis előfordulási aránya növekvő tendenciát mutat világszerte – köszönhetően a rendszeres alkoholfogyasztásnak, elhízásnak és a vírusos májgyulladás (hepatitis B, C) elterjedtségének. A májcirrózis következtében sokan halnak meg, 2017-ben 1.32 millió ember halálát okozta. 2020-ban a 12. leggyakoribb halálokként volt számontartva a májcirrózis és szövődményei. Boncolási adatok alapján a betegség prevalenciája 4.5-9.5% között van. Hazánkban kb. 1 millió alkoholbeteget tartanak számon, így sajnos az ebből eredő májcirrózis Magyarországon is jelentős népegészségügyi problémát jelent.
Leggyakoribb okok:
Kevésbé gyakoribb okok:
A cirrózis kialakulásában akár a fentiek közül egyszerre több tényező is szerepet játszhat.
A betegség kialakulásának kezdetén, az úgynevezett ’látens fázisban’ az érintettek lehetnek teljesen tünetmentesek. Később, a kialakuló panaszok is sokfélék lehetnek, gyakran egyáltalán nem specifikusak. Általában a cirrózishoz vezető krónikus májbetegség klinikai képe dominál, ami fokozatosan megy át egy közös, már hasonló klinikai képet mutató állapotba.
Milyen jelek, tünetek fordulhatnak elő májcirrózisban?
A felsorolt tünetek egyéni kombinációban jelenhetnek meg minden érintett betegnél. A tünetek súlyossága nagyban függ a májcirrózis stádiumától, az átépült májszerkezet nagyságától, illetve a kórállapotot kiváltó tényezőtől.
A betegeknél legtöbb esetben már ismert a meglévő májbetegség, így a gondozó orvos számít a cirrózis kialakulására, ami általában fokozatosan történik. A kialakult cirrózis irreverzibilis, de a további májszövet átépülése lassítható megfelelő kezeléssel, életmóddal – az alapbetegség függvényében.
Milyen eltérések láthatók különböző vizsgálómódszerekkel?
Tekintettel arra, hogy a májcirrózis egy már meglévő májbetegség súlyos, előrehaladott stádiuma, így szövődményekkel az esetek többségében számolni kell, melyek végzetesek is lehetnek a beteg számára. Számos szövődmény kialakulásában játszik kóroki szerepet a portális hypertonia.
A működő májállomány fokozatos elvesztésével a májcirrózis végstádiuma, májelégtelenség alakulhat ki.
Mindezek mellett előrehaladott májcirrózisban a beteg általános állapota egyre inkább romlik, elesettebb lesz, valamint fogékonyabbá válik különböző fertőzésekre, melyek akár a beteg halálához is vezethetnek.
A már kötőszövetesen átépült máj nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel lassítható a betegség további romlása, és megelőzhető vagy késleltethető a súlyos szövődmények kialakulása. Alapvetően mindig a májcirrózist kiváltó betegség kezelése az első. Általánosságban elmondható, hogy kerülendő az összes „májkárosító” anyag, szer fogyasztása, mely további romlást eredményezhet (pl. alkohol, bizonyos gyógyszerek…stb).
Gyógyszerek
A gyógyszeres terápia az alapbetegség, illetve a szövődmények kezelésére szolgál.
Diéta, életmód Előnyös, ha az étrend alapját natúr húsok, zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonafélék képezik. Fontos a megfelelő kalória-, valamint vitaminbevitelről való gondoskodás (különös tekintettel az A, B, C, D-vitaminra). Általánosságban a zsírszegény, rostban gazdag táplálkozás, valamint a túl fűszeres, csípős ételek kerülése javasolható. Előnyös a többszöri, egyszerre kisebb mennyiségű étkezés, mely biztosítja a testsúlynak megfelelő kalóriabevitelt. A só-és fehérjebevitel megszorítása is indokolt lehet bizonyos esetekben (pl. ödéma, ascites esetén). Megfelelő testsúly elérése és megtartása, rendszeres testmozgás szintén előnyös lehet. Az alkoholfogyasztás kerülése esszenciális eleme az életmódnak.
A májbetegek számára a legelőnyösebb a személyre szabott, aktuális állapotukhoz igazodó étrend, rendszeres konzultáció dietetikussal.
Májpótló kezelés Ritkán, súlyos májelégtelenség esetében szóba jöhet a hazánkban is újdonságnak számító májpótló kezelés, mellyel átmenetileg helyettesíthetők a máj bizonyos funkciói (főleg a méregtelenítés). Általában áthidaló megoldásként jön szóba a transzplantációs listán lévő betegek esetében.
Májátültetés (májtranszplantáció) A megbetegedett máj eltávolítását, és új (donor) máj beültetését jelenti. Számos előrehaladott esetben már csak a transzplantáció lehet megoldás.
A betegség kimenetele függ a kiváltó októl, a májcirrózis súlyosságától, a még működő májszövet mennyiségétől, a megjelenő szövődményektől és a beteg általános állapotától, társbetegségeitől.
Összességében elmondható, hogy a krónikus májbetegségek esetében is a legnagyobb hangsúlyt a megelőzésre kell fektetni. A túlzott alkoholfogyasztás, a súlyos elhízás elkerülésével, valamint a megfelelő védőoltás (hepatitis B ellen) felvételével számos eset megelőzhető lehet. A kialakult májbetegségek esetén pedig nagyon fontos a rendszeres gondozás, kontrollvizsgálat gasztroenterológus/hepatológus szakorvos által.
Változtatni pedig sosem késő, megfelelő életmóddal a kialakult betegség kilátásai is jobbak!
Források:
https://www.worldgastroenterology.org/publications/e-wgn/e-wgn-expert-point-of-view-articles-collection/global-burden-of-liver-disease-a-true-burden-on-health-sciences-and-economies https://www.thelancet.com/journals/langas/article/PIIS2468-1253(19)30349-8/fulltext https://www.uptodate.com/contents/cirrhosis-in-adults-etiologies-clinical-manifestations-and-diagnosis?search=liver%20cirrhosis&source=search_result&selectedTitle=1~150&usage_type=default&display_rank=1 https://www.uptodate.com/contents/cirrhosis-in-adults-overview-of-complications-general-management-and-prognosis?search=liver%20cirrhosis&source=search_result&selectedTitle=2~150&usage_type=default&display_rank=2 Tulassay Zsolt: A belgyógyászat alapjai, Medicina Könyvkiadó (2016)