arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookfilterhamburgerinfoinstagrampackagepinterestplay-circlequotesearchsettingsshopping-carttiktoktruckuseryoutube

Emésztési zavarok – Néhány tipp a jobb emésztés érdekében

Az emésztési zavarok ellen a legjobb megoldás a helyes étrend.

Az emésztés első hallásra ugyan igen egyszerűnek tűnhet, hiszen még csak oda se kell figyelnünk rá, észre se vesszük gyakran, azonban ennek ellenére egy rendkívül bonyolult folyamat, melyben több különböző szervünk is részt vesz, és amennyiben valamelyik nem megfelelően végzi a dolgát, úgy az emésztés mint nagy egész sem fog működni.

A kenyér, a hús és a zöldségek, amiket megeszünk, olyan formában kerülnek a szervezetünkbe, amit a testünk nem képes megfelelően hasznosítani. Az ételt és az italt kisebb tápanyagmolekulákra kell bontanunk, mielőtt az felszívódik és a véráramba kerülve eljut a testünket alkotó sejtekbe. Az emésztés során az étel és az ital kisebb összetevőkre bomlik le, így táplálva a szervezet sejtjeit, amik energiát szolgáltatnak szervezetünk napi működéséhez.

Az emésztés magába foglalja az étel összekeverését, az emésztőrendszeren keresztülhaladását, majd a nagy molekulákból kisebb molekulákká bomlását. Az emésztési zavarok a mai fejlett társadalom helytelen táplálkozásából adódóan igen gyakoriak. Egyedül az USA-ban 60-70 millió embert érint ez a kellemetlen tünetekkel járó állapot. Általánosságban véve, ezek a rendellenességek a szennyezett vastagbél, a paraziták, a hasznos baktériumok hiánya, az elégtelen mennyiségű rostbevitel és az emésztőenzimek lassú termelésének egyenes következményei.

Az emésztési zavarok fizikai háttere

Az emésztési problémák hátterében számos kiváltó ok állhat, azonban legyen az baktérium, fertőzés, különböző gyógyszerek vagy éppen krónikus egészségügyi állapot, az emésztési problémák tünetei a hétköznapokban nem csupán kellemetlenek, de napról napra komoly kihívások elé állítják a tőlük szenvedőket.

A gyakori emésztési zavarok közé tartozik a bélgáz, a puffadás, a gyomorégés, az elégtelen emésztés, az IBS, a szorulás és a hasmenés egyes esetei, mely betegségeket gyakran kísér hasi fájdalom, hányinger, hányás, savas felböfögés, gyomor görcs. Ha ezeket az enyhébb panaszokat, amelyek testünk intő jelzései, nem kezeljük étrendváltással és rendszeres belső tisztítással, végül komolyabb egészségügyi problémákhoz is vezethetnek.

A komolyabb emésztési gondok mellett továbbá jelentkezhetnek olyan kísérőtünetek, amilyen például a fáradékonyság, az alvászavarok, a szédülés vagy éppen a folyamatos vizelési inger.

A funkcionális emésztési problémák a statisztikai adatok alapján a lakosságnak körülbelül a 30-40%-át érintik, azonban nincs olyan ember, aki élete során legalább néhányszor ne tapasztalna meg hasonló tüneteket.

A probléma gyökere az, hogy a legtöbben inkább változatos házi praktikák bevetésével próbálkoznak, azonban az emésztési problémák kezelése sokszor sajnos nem ennyire egyszerű. A különböző epehajtók, savkötők, hashajtók és egyéb, vény nélkül kapható szerek olykor többet ártanak, mint amennyit használnak, a legcélszerűbb éppen ezért a tudatos diéta, a béltisztítás és az étrendváltás.

Mi a megoldás?

A különböző emésztési panaszok kezelésének alapja a megfelelő étrend kialakítása. A problémák megszüntetésével arányosan javul a közérzet, mind fiziológiai okokra visszavezethetően, mind a kellemetlenségek megszűnésének köszönhetően.

Ennek fényében elmondható, hogy akár akut, akár krónikus esetben az első és legfontosabb a tudatos táplálkozás, a megfelelő étrend és életmód megtalálása. Az életmódreform célja, hogy a szervezet vegetatív funkcióit kiegyensúlyozzuk, oldjuk a puffadást.

Ételek tekintetében érdemes lemondani a kávéról, feketeteáról, de jó döntés lehet a gyümölcslevek hígítása és az is, ha a különböző zöldségeket és gyümölcsöket például nem közvetlenül étkezés után, hanem 1-2 órával később fogyasztjuk el.

Végezetül pedig vacsorára válasszunk inkább kevéssé rostdús ételeket, hiszen könnyen meglehet, hogy pont az ilyen jellegű, egyébként igen hasznos táplálékok okozzák az éjszakai kellemetlenségeket, ugyanis az éjszaka során erjedési és rothadási folyamatokat indítanak el, melyeknek köszönhetően erős görcsök, puffadás és hasmenés jelentkezhetnek.

Néhány tipp, hogy ne súlyosbodjanak a bajok

Ahogyan azt korábban említettük, élete során néhány alkalommal mindenki találkozik emésztési problémákkal. Természetesen ilyen akut, alkalmi, múló tünetek esetén nem kell azonnal orvoshoz fordulni, egy könnyed béltisztítás, egy kis odafigyelés és már túl is vagyunk a nehezén.

Állandó vagy vissza-visszatérő, esetleg súlyosbodó tünetek esetében azonban mielőbb érdemes felkeresni egy szakembert, aki kizárja a szervi problémákat és segítséget nyújt a megfelelő diéta kialakításában is.

Alapesetben javasolt elhagyni az étrendünkből a búzát, árpát, rozst, zabot és rizst. Ezek az alapvető élelmiszerek egyébként kiválóan helyettesíthetőek burgonyával, kukoricaliszttel, hajdinával, durumbúzával vagy kölessel.

Emellett fogyasszunk friss brokkolit, sárgarépát, spárgát, céklát és zöldbabot, vagy olyan gyümölcsöket mint a körte, az alma és a banán. Mellőzzük viszont a csípős fűszereket, a cukrot, a szénsavas üdítőket és az olyan savanyú déligyümölcsöket mint a mandarin vagy a citrom. Bár nem táplálkozás, de érdemes megemlíteni a stressz szerepét is. A stresszes életmód kihat az emésztésre is, ezért érdemes valamilyen módon gondoskodni annak minimalizálásáról, mert könnyen előfordulhat, hogy a stressz okozza a panaszokat.

Megoldást jelenthetnek egyes esetekben a probiotikumok is. Ezek a belekben élő jótékony hatású baktériumok segítenek az emésztésben valamint emellett még az immunrendszert is megerősítik. Pozitív hatásaiknak köszönhetően csökkenthetik egyes bélbetegségek kellemetlen tüneteit, illetve látszólag a bél és az emésztéstől teljesen független problémák megoldásában is nagy hasznukat vehetjük.

Végezetül csökkentsük minimálisra a tejfogyasztást és helyette óvatosan és mértékkel ugyan, de válasszuk a különböző savanyított tejtermékeket.

Fontos ugyanakkor hangsúlyozni, hogy a számunkra leginkább megfelelő étrend több tényezőtől is függ. Egyéni problémáink, ízlésünk illetve a kitűzött célok mind más-más diétát kívánnak, ezért érdemes orvos, gasztroenterológus segítségét kérni.

Méregtelenítéssel a jobb emésztésért

A tökéletes életmódreform alapja azonban mindenekelőtt a szervi problémák kizárását követően egy kiadós méregtelenítés, melynek során a különböző méreganyagok távoznak a szervezetből, az emésztőrendszerünk megkönnyebbül, ráadásul máris könnyedebbnek, fittebbnek érezhetjük tőle magunkat.

Az emésztési zavar javításának első lépése a vastagbél alapos kitisztítása annak érdekében, hogy helyreállítsuk a megfelelő bélműködést. Ha a vastagbél mentesül a sok lerakódott méreganyagtól, energikusabbak, fittebbek lehetünk, és a kellemetlen emésztési tünetek is csökkennek majd. S ha a szervezet jobban tudja hasznosítani a bevitt tápanyagot, a farkas éhségtől sem fogunk szenvedni ezután valamint az általános egészség is javítható a megfelelő tápanyagfelszívódás által.

Ennek megfelelően a tökéletes méregtelenítő program nem csak az emésztési problémák kellemetlen mindennapos tüneteitől szabadíthat meg bennünket, de akár egy régóta halogatott diétának az első lépése is lehet, hiszen sokan arról is beszámolnak, hogy hasuk laposabb lesz és néhány fölös kilótól is megszabadulnak a kúra során.