Parazitaellenes készítmény, mely gondosan összeválogatott gyógynövényeket és parazitaellenes hatásukról ismert növényeket tartalmaz. Segít eltávolítani a bélparazitákat és petéiket a vastagbélből és a szervezet más részeiből.
Bélműködést szabályozó gyógytea. 13 speciálisan válogatott növény kombinációja. Elősegíti a normális bélműködést és a rendszeres székelést. Koffeint nem tartalmaz.
Egyedi termékkombináció a teljes körű méregtelenítésért. A ToxiClean méregtelenítő programot arra fejlesztettük ki, hogy a Clean Inside programmal együtt alkalmazva még hatékonyabban tisztítsa és méregtelenítse belső szerveit az egészséges mindennapokért.
Méregtelenítést és májtisztítást elősegítő gyógynövényes táplálékkiegészítő. Segít a szervezetnek eltávolítani a legveszélyesebb nehézfémeket a vér, a máj, a vesék és egyéb szervek méregtelenítése közben.
Minőségi probiotikum 50 milliárd élőflórával, 15 gondosan válogatott probiotikum-törzzsel támogatja emésztőrendszere és immunrendszere működését.
Széles spektrumú vitamin- és ásványianyag komplex. Utántölti az elhasznált tápanyagokat vitaminokkal, ásványi anyagokkal, ezzel segíti a test természetes méregtelenítő folyamatait.
Magas hatóanyag tartalmú prEbiotikus készítmény, amely tápanyagot biztosít a vastagbélben található hasznos baktériumok számára
Probiotikum + prebiotikum kombináció. Kombinált bélflórát támogató program a bélrendszer egészségéért. Napi adagban 50 milliárd hasznos probiotikus baktériummal és 15 féle törzsel, szinergiában PrEbiotix Ultra-val mely 4 féle prEbiotikus hatóanyagot tartalmaz, közul az egyik a ResistAid® amely több innovációs díjat nyert.
Magas hatóanyagtartalmú emésztőenzimeket tartalmaz, amelyek segítenek megelőzni a legtöbb emésztési problémát, mint például a puffadást, felfújódást, szélgörcsöket, gyomorégést, a lassú emésztést, az irritációt vagy egyéb emésztési zavarokat. Az étkezés közben bevéve segítik az emésztést.
Kapszulánként 12,5 milliárd hasznos probiotikus baktériummal bizosítja az egészséges vastagbél-flórát, megoldást adhat olyan problémákra mint a szorulás, illetve székrekedés. Megadja az alapját az erős immunrendszernek, egyben védelmezi bélrendszerünket.
Parazitaellenes gyógynövény szirup gyermekeknek. Parasic Junior®, olyan finom hogy a gyerekek kérni fogják! Tökéletes megoldás lehet arra, hogy a gyermekeinket megszabadítsuk az élősködőktől.
Gyógynövényes májvédő készítmény
Természetes megoldás gyomorfekély és refluX ellen. Felgyorsítja az emésztőrendszeri fekélyek gyógyulását. Segít a bélnyálkahártya regenerációjában.
Májvédő és regeneráló gyógynövényes kapszula
Májvédő gyógynövényes teakeverék
Egyedi termékkombináció a teljeskörű májvédelemért. Kúra összesen 15 aktív hatóanyagot tartalmaznak a májszövetek megújulása érdekében.
Swiss Fiber Daily® - Élelmi rostban gazdag gyógynövény készítmény. Okos megoldás ez emésztési egészségért, nem csak utazáshoz. Az akáciából származó Floracia® poliszacharidjai erősítik az immunrendszert
Emésztést segítő, székletlazító rostkészítmény. A béltisztító rostok segítségével megtisztíthatja a vastagbelet az összegyűlt lerakódásoktól és megelőzheti az újabb lerakódások képződését.
Egyedi termékkombináció a teljes körű béltisztításért. A Clean Inside® béltisztító Program három termékből áll, melyet kifejezetten a vastagbél legalaposabb és legtermészetesebb módon történő tisztítására fejlesztettünk ki.
Fogyást segítő rost készítmény. Finom gyümölcsös ízével, textúrájával és gondosan válogatott, természetes összetevőivel támogatja a diétás célok elérését.
Egyedülálló összetétellel és természetes hatóanyagokkal a tartós fogyásért. Anyagcsere-fokozó FitForm® rost és a fogyást elősegítő, probiotikus baktériumtörzseket tartalmazó FitForm® Flora.
Swiss Probiotix HerCare | Újgenerációs Női probiotikum, 7 féle törzset és kapszulánként 10 milliárd élőflórát tartalmaz, melyek hozzájárulnak a bél és a hüvelyflóra egyensúlyának helyreállításához.
Swiss Probiotix HerCare® + D-mannose és tőzegáfonya. Újgenerációs Női probiotikum, mely hozzájárul a bél és a hüvelyflóra egyensúlyának helyreállításához. Szinergiában a D-mannóz és tőzegáfonya kivonattal pedig húgyúti fertőzések csökkentését és azok tisztaságának fenntartását segíti.
15 000 Ft felett ingyenes kiszállítás!
Részösszeg: 7 990 Ft
KosárPénztár
Publikálva 2025.07.03. napján
Tartalom
Az emberi élősködők – férgek és egysejtű paraziták – még ma is a közegészségügy egyik legfenyegetőbb tényezői közé tartoznak. Becslések szerint világszerte több mint 1‑2 milliárd ember szenved valamilyen parazitafertőzés következtében, ami évente számos esetben halálhoz, illetve krónikus betegségekhez vezethet. A WHO adatai alapján a szalmonella mellett élelmiszereredetű parazita betegségek is komoly terhet rónak a társadalmakra: emberi megbetegedés és halálozás tekintetében milliós nagyságrendben számolhatunk világszerte.
A modern történelem során, ahogy az emberi népesség mozgása, városiasodása, kereskedelme és környezeti változásai felerősödtek, az élősködők terjedése párhuzamosan gyorsult. Az elhúzódó kérdés, hogy a fejlődés és urbanizáció paradox módon csökkenti-e, vagy épp elősegíti a fertőzéseket, ma is aktuális kutatási téma, amelyet számos epidemiológiai és ökológiai tanulmány vizsgál.
Az emberi parazitizmus spektruma rendkívül széles, és alapvetően három csoportot különböztetünk meg. Az első kategóriát a protozoonok alkotják, mint a Giardia lamblia, Toxoplasma gondii vagy Plasmodium fajok. Ezek az egysejtű organizmusok komplex életciklussal rendelkeznek, gyakran kültakaróképlet nélkül, ugyanakkor klinikai jelentőségük hatalmas: a malária évente több százmillió fertőzést okoz, míg a toxoplazmózis súlyos genetikai következményekkel járhat. A humán parazitológiai vizsgálatok pontosan ezen élősködők károkozását vizsgálják.(1)
Fontos azonban megemlíteni a helminták is, azaz a férgekeket, amelyek különösen sokszínűek. Ide tartoznak a fonálférgek (pl. Ascaris, Enterobius), laposférgek (pl. Schistosoma) és galandférgek (pl. Taenia fajok). Az emberi szervezetben több száz évig elélnek, bonyolult életciklusokat követve, amelyekhez gyakran szükségük van köztes gazdaszervezetekre, mint állatok vagy rovarok.
Emellett ott vannak az ektoparaziták, mint a tetvek, bolhák, atkák, amik bár fiziológiai értelemben nem szervezetbe hatoló élősködők, fontos szerepet játszhatnak patogén közvetítőként és allergénként. Mindez jól mutatja, hogy az emberi élősködők nem csupán fertőző organizmusok, hanem ökológiai stratégák is, akik alkalmazkodtak az emberhez és környezetéhez.
Az élősködők terjedése rendkívül változatos mechanizmusokon keresztül történik. Elsősorban az élelmiszer- és víz útján terjedő fertőzések jelentősek: a WHO élelmiszer eredetű parazita betegségével kapcsolatos kutatása szerint, az Ascaris és a toxoplazmózis esetek majdnem fele az élelmiszeren át történő fertőződésnek köszönhető.(2) Ez alátámasztja, hogy megfelelő higiénia nélkül akár modernebb infrastruktúrával rendelkező régiókban is kiugró fertőzésszámok alakulhatnak ki.
Egy másik közismert terjedési forma az állatról emberre történő átvitel, vagyis zoonózis. Bizonyos helminták, például a borsókafilégek, ciklusuk során háziállatokon keresztül jutnak az emberbe, ez különösen fejletlen közegészségügyi rendszereknél jelent fokozott rizikót.
A vektorok szerepe sem elhanyagolható: a malária és filariasis rovarok közvetítette fertőzések. A szúnyogok, legyek és bolhák bizonyítottan kulcsszereplők a parazita terjedésben. A globalizáció és utazás révén egyes élősködők „új vizekre” juthatnak, ami a parazitológiai epidemiológia egyik újszerű kihívása. Számos kutatócsoport világszerte vizsgálja, miként segítik elő a migrációk és klímaváltozás a „régi” paraziták új földrajzi térben való megjelenését .
Amikor egy élősködő behatol a testünkbe, az immunrendszer szinte azonnal válaszol. A helminták elleni immunitás főségi elemzői közé tartozik a Th2 típusú válasz, ami citokin expresszióval (jelzőmolekulák egy fajtája, amely a sejtkommunikációban játszik alapvető szerepet), eozinofilek (fehérvérsejtek, amelyek elpusztítják az allergéneket vagy az idegen anyagokat) aktiválásával és IgE termeléssel (speciális ellenanyag (immunglobulin E), amit az immunrendszerünk termel allergiás reakció esetén) jár. Ezek szerepet játszanak a férgek eltávolításában vagy elszigetelésében. Azonban a hosszú távon fennmaradó fertőzések gyakran úgynevezett „modified Th2” állapotot idéznek elő, ami csökkenthet egyes autoimmun vagy allergiás reakciókat, viszont hátrányos lehet más patogénekkel vagy az immunrendszer túlműködésével szemben.
A helminták számos immunmodulációs stratégiát alkalmaznak: képesek például blokkolni az egyes receptorokat. Ez a „csendes elfoglalás” rengeteg kutatás középpontjában áll: nem pusztán a parazita megmaradásáról van szó, hanem immunológiai tanulmányokban alternatív terápiás lehetőséget is kínálhat (pl. allergiás és autoimmun betegségek kezelésére).
A klinikai tünetek igen széles spektrumban mozognak. Akut stádiumban hasi fájdalom, hasmenés, láz, de krónikus fázisban alultápláltság, vérszegénység, neurológiai elváltozások is előfordulhatnak. Az immunrendszer által generált ún. granulomák, avagy a szövetközti hegesedések, szintén gyakoriak, ami különösen a trematódák (laposféregfaj), például a schistoszómák (vérmétely-fertőzés) esetében számottevő.
A világon előforduló több ezer emberi parazita közül néhány kiemelkedő jelentőséggel bír, akár a fertőzések számossága, akár a súlyos következmények miatt. Közéjük tartozik a gyomor-bél paraziták egyik legismertebbje, a Ascaris lumbricoides, a világ legelterjedtebb bélférge, amely világszinten több mint 800 millió embert fertőz meg évente, különösen a trópusi és szubtrópusi régiókban.(3) A fonálféreg petéi a talajjal szennyezett élelmiszereken keresztül jutnak be az emberi szervezetbe, és súlyos táplálkozási problémákat, bélelzáródást is okozhatnak.
A Taenia solium, azaz a sertésgalandféreg különösen veszélyes, mivel az ember nemcsak végső gazda lehet, hanem köztes gazda is, ami azt jelenti, hogy a lárvák agyba, izmokba, szembe vándorolhatnak (cysticercosis), akár epilepsziát és vakságot is okozva. Ez a fertőzés világszerte komoly népegészségügyi gondot jelent, különösen Latin-Amerikában, Ázsiában és Afrikában.
Az egysejtű paraziták közül a Plasmodium falciparum emelkedik ki: ez a malária kórokozója, amely évente több mint 200 millió esetet és 600–700 ezer halálesetet okoz, főként Afrikában. Egy másik fontos egysejtű a Giardia lamblia, amely a világ minden részén előfordul, és a fejlett országokat sem kíméli. A giardiasis gyakran tünetmentes, de krónikus hasmenést, felszívódási zavarokat is okozhat.
Nem szabad megfeledkezni a Toxoplasma gondii-ról sem, amely világszinten a lakosság kb. 30%-át fertőzheti meg. Bár általában tünetmentes, immungyengült egyéneknél, illetve terhesség alatt súlyos problémákat (például magzati károsodást) idézhet elő.
A parazitás fertőzések kimutatása sokszor komoly kihívást jelent. Egyrészt, mert a tünetek nem mindig specifikusak – pl. hasi fájdalom, fáradtság, bőrviszketés –, másrészt, mert a kórokozók gyakran csak ciklikusan ürülnek a szervezetből. A hagyományos diagnosztikai módszerek közé tartozik a mikroszkópos székletvizsgálat, ahol a peték vagy lárvák közvetlen kimutatása történik. Azonban ez gyakran ismételt mintavételt igényel, és tapasztalt laboránst.
Az elmúlt években nagy előrelépést jelentettek a molekuláris diagnosztikai technikák, mint például a PCR (polimeráz láncreakció), amelyek lehetővé teszik a parazita DNS-ének kimutatását akár kis mennyiségből is. Ugyanakkor ezek költségesek, és nem mindenhol hozzáférhetők, különösen alacsony erőforrású országokban.
A szerológiai vizsgálatok – például ELISA vagy Western blot – a gazdaszervezet ellenanyagválaszát mérik, így különösen akkor hasznosak, ha a kórokozó már nem aktív a szervezetben, de nyoma maradt az immunrendszerben. Ilyen módszerek különösen hasznosak Toxoplasma, Trichinella vagy Echinococcus fertőzések esetében.
A képalkotó eljárások, mint például a CT vagy az MRI, az egyes szöveti paraziták (pl. agyi cysticercosis vagy echinococcosis) diagnózisához elengedhetetlenek, mivel a lárvák cisztákat képeznek, amelyek kimutathatók ezekkel az eszközökkel.
A parazitás fertőzések kezelése általában gyógyszeres úton történik. A legismertebb parazitaellenes szerek közé tartozik az albendazol, mebendazol és ivermectin, ezek elsősorban bélférgek ellen hatékonyak. A protozoonok elleni szerek közé sorolható a metronidazol, valamint a kombinált malária-ellenes terápiák, mint az artemisinin-alapú kombinációs kezelések (ACT-k).
A WHO által kiadott ajánlások szerint a szegényebb régiókban a tömeges féregtelenítési kampányok évente többször is szükségesek lehetnek az újrafertőződés megelőzése érdekében, különösen iskoláskorú gyermekek körében. A 2021-es WHO-adatok szerint több mint 600 millió gyermek részesült ilyen programokban évente.
A megelőzés legalább ilyen fontos. Ide tartozik a megfelelő kézmosás, az élelmiszer-higiénia, a főzés, az ivóvíz-tisztítás és az állatokkal való kontaktus szabályozása, amelyek csökkenti a fertőzések kockázatát. Emellett a szúnyogháló, rovarirtó szerek, szennyvízelvezetés fejlesztése mind hozzájárul a fertőzések visszaszorításához.
A parazitás fertőzések nemcsak orvosi, de társadalmi szinten is hatalmas terhet jelentenek. Krónikus parazitózisban szenvedő gyerekeknél gyakori az alultápláltság, kognitív fejlődési zavar, iskolai teljesítményromlás, ami hosszú távon csökkenti a munkaerőpiaci érvényesülés esélyét is. Ez egy ördögi kör, amely különösen a globális déli országokat sújtja.
Egyes elméletek szerint az élősködők hosszú távon formálták az emberi evolúciót. A „higiénia hipotézis” szerint a modern társadalmakban csökkent parazitaterhelés hozzájárulhatott az autoimmun betegségek, allergiák elterjedéséhez. Bizonyos kutatók például azt vizsgálták, hogy a helmintek jelenléte miként szabályozza az immunrendszer egyensúlyát, sőt terápiás lehetőséget is látnak bennük például Crohn-betegség vagy sclerosis multiplex esetében.
A társadalmi hatás másik aspektusa a stigmatizáció. A parazitákat hordozó embereket sokszor megvetés, elszigeteltség éri, különösen ha látványos tünetek (pl. bőrbetegségek, testszag, fogyás) is jelentkeznek. Ez társadalmi elszigetelődéshez, mentális zavarokhoz is vezethet, miközben a fertőzés gyakran nem az egyén hibája, hanem rendszerszintű problémák következménye.
A parazitákra évszázadokon keresztül csupán kórokozóként tekintettünk, olyan betolakodóként, amely betegséget okoz, energiát von el, és pusztítja a gazdaszervezetet. Az utóbbi évtizedekben azonban az ökológiai szemlélet megváltoztatta ezt a narratívát. A tudósok egyre inkább hangsúlyozzák, hogy a paraziták, bármennyire is kellemetlenek, az ökoszisztémák fontos és természetes részei.
Az ökológusok szerint a paraziták a biológiai sokféleség jelentős részét adják. Becslések szerint a világ fajainak akár 40%-át is élősködők alkothatják, ideértve a vírusokat, baktériumokat, egysejtűeket, férgeket és ízeltlábúakat. Ezek nemcsak önálló szervezetek, hanem bonyolult kapcsolati háló részei: hatással vannak a táplálékláncra, a ragadozók és zsákmányállatok viszonyára, sőt szabályozzák a populációk méretét. Például egyes halfajokat fertőző élősködők segítenek kordában tartani a halpopulációkat, ami közvetve megőrzi az élőhely egyensúlyát.
Az emberi szervezetben élő paraziták esetében is felmerült az az elmélet, hogy bizonyos „ősi” élősködők hozzájárulhatnak az immunrendszer fejlődéséhez. Az ún. „helminthic therapy” (bélféregterápia) kutatási területe arra épül, hogy az élősködők jelenléte egyensúlyba hozhatja az immunválaszt, amely modern körülmények között, mint a steril ételek, a túlzott higiénia, az antibiotikumok, gyakran túlműködik, autoimmun betegségeket okozva. Bár ezek a kutatások még nem zárultak le, az előzetes eredmények például Crohn-betegség vagy sclerosis multiplex esetén bíztatóak voltak.
A jövő parazitái nemcsak kihívást, de meglepő módon lehetőséget is hordoznak. Egyre több kutató vizsgálja azt a lehetőséget, hogy bizonyos élősködők immunmoduláló képességeit terápiás célokra is fel lehetne használni. Ez az ún. „helminth-terápia” ötlete, amely azon alapszik, hogy bizonyos bélférgek képesek csökkenteni a túlzott immunválaszt, és ezzel enyhíthetik az autoimmun és allergiás betegségeket.
Például a Trichuris suis (sertés ostorférge) petéinek kísérleti adagolása bizonyos gyulladásos bélbetegségek (IBD), például Crohn-betegség és colitis ulcerosa esetén mutatott pozitív hatást klinikai vizsgálatokban. A Necator americanus(horogféreg) pedig sclerosis multiplexes betegek körében csökkentette a gyulladásos markerek szintjét. Ezek az eredmények még korai fázisban vannak, és a hosszú távú hatásokat, mellékhatásokat is alaposan tanulmányozni kell – de jól mutatják, hogy a paraziták nem feltétlenül csak kórokozók.
A klímaváltozás szintén kulcstényező a jövő fertőzéseinek alakításában. Az emelkedő hőmérséklet, a víz- és szennyvízkezelés problémái, az élőhelyek változása új területekre juttathatják el a parazitákat. Például a schistosomiasis korábban Afrikához és Ázsiához kötődött, de ma már Dél-Európa egyes részein is megjelent. Hasonlóan, a Leishmaniaparazitát hordozó homoklegyek is terjednek Észak felé, amit a WHO már nyomon követ.
A mesterséges intelligencia és a digitális diagnosztika új távlatokat nyit a kimutatásban. A mobiltelefon-alapú mikroszkópos képfeldolgozás, gépi tanulás és automatizált elemzések segítségével már most is léteznek olyan prototípusok, amelyek falusi környezetben képesek hatékonyan felismerni például a maláriás vérmintákat vagy bélféregpetéket.
A társadalmi szintű előrelépéshez azonban a tudományos haladás önmagában nem elég. Az oktatás, a társadalmi érzékenyítés, az egészségügyi infrastruktúra fejlesztése, a célzott közegészségügyi kampányok (pl. iskolai féregtelenítési programok) legalább olyan fontosak.
Tudományos háttér: