13 gyógynövény az egészség védelméért: ez a parazitaellenes Parasic!

13 gyógynövény az egészség védelméért: ez a parazitaellenes Parasic!

Annak ellenére, hogy napjainkban a higiénia fejlettsége miatt ritkábban alakulnak ki bélféreg fertőzések, egyes férgek és paraziták szinte minden ember szervezetét érintik valamilyen formában. Ilyen a cérnagiliszta, amely gyakran okoz kellemetlen panaszokat. Ebből adódik, hogy mindenkinek szüksége lenne parazitaellenes készítményeket fogyasztania, amivel elkerülhetőek az enyhébb és a súlyosabb mellékhatások.

Mi az a parazita?

Először tisztázzuk, hogy mik is azok a paraziták. Dr. Podlupszki Csaba korábbi írásában már kifejtettük, hogy pontosan mik ezek és miért károsak a szervezetre nézve. Röviden azért itt is öszefoglalnánk, hogy a paraziták olyan mikroszkopikus méretű, néha akár méteresre növő organizmusok, amelyek egy másik élőlényben élősködnek, akár az emberben is. Nem csak az emésztőrendszerben okoznak problémát, hiszen az izomban, a bőrön, a szemben, valamint az agyban ugyanúgy képesek megtelepedni.

A Kanadai Holisztikus Orvosi Szövetség vezetője, dr. Róna Zoltán szavait korábban már szintén idéztük. Elmondta, hogy a paraziták főként a szennyezett vízzel, ételekkel, italokkal, különösen a disznóhúsból készült termékekkel kerül a szervezetünkbe. A szaporodásukért pedig a vegyszerek és az antibiotikumok felelnek.

Dr. Dezsényi Balázs pedig kifejtette, hogy manapság igen hatékony féregűző gyógyszerek vannak, amikhez bármelyik gyógyszertárban hozzájuthatunk. Ezeknek azonban lehetnek mellékhatásai, sokszor pedig egyéb betegség miatt nem is szedhetőek. Éppen ezért jelentenek sokkal jobb és főként természetesebb megoldást a gyógynövényekből összeállított készítmények, amelyek ilyen esetben féregölő hatásúak lehetnek. Hozzátette, hogy a gyógynövények és az azokból készült termékek nem helyettesítik, csupán kiegészítik az orvosi kezeléseket.

Megemlítette továbbá, hogy újabb kutatások szerint már egyetlen gyümölcs, például a gránátalma fogyasztása is hatékonyan veheti fel a harcot a parazitákkal. Ez ugyanis gyulladáscsökkentés mellett a bélférgek kihajtására alkalmas, hiszen a gránátalmában található pelletierin nevezetű hatóanyag deprimálja a galandférgek belének simaizomzatát. (1) Újabb kutatások szerint a gyógyhatását a polyphenol és az antioxidáns tartalmának köszönheti. Már maga a héj is gazdag tannin és flavonoid forrásnak számít. A gránátalma antiparazitás tulajdonságait pedig egyes állatmodellekben is kimutatták. (2)

Miért fontos az egészség védelme a parazitákkal ellen?

A parazitákat manapság nagyon könnyen össze lehet szedni, hiszen ott vannak mindenhol, így bőven elegendő egy szerencsétlen találkozás a tömegközlekedési eszközökön, a parkban, a bevásárlóközpontban, esetleg a strandon. Amennyiben a baj megtörtént, akkor a legjobb megoldás olyan gyógynövényeket alkalmazni, amelyek egymást erősítve fejtik ki hatásukat, amelyek hatékonyan veszik fel a harcot az élősködőkkel. Ezek ugyanis gátolják a peték és a lárvák szaporodását, megbénítják és elpusztítják azokat, így könnyebben kipucolhatjuk őket a szervezetünkből.

A Parasic®  parazitaellenes készítmény 13 olyan gyógynövényt tartalmaz, amelyek természetes módon és hatékonyan veszi fel a harcot a paraziták ellen. Az összetevőik között megtalálható többek között a fokhagyma és a tökmag kivonat, az amla, a tulsi, a fekete balzsamdió, a sóska, a szegfűszeg, az édeskömény, a kakukkfű és az izsóp levél, az örménygyökér, valamint a zsálya kivonat a homoki gyopár egyaránt. Mind abban segít, hogy elősegítsük a szervezetünkből az élősködők távozását. A Parasic® kizárólag olyan természetes összetevőket, gyógynövényeket tartalmaz, amelyek segítenek a paraziták elleni harcban. A felsoroltak közül ott van a fokhagyma kivonat, a tulsi, az édeskömény kivonat, valamint a homoki gyopár az, amely különösen nagy segítség a parazitákkal szemben.

 

Lássuk, hogy mit érdemes tudni az egyes gyógynövényekről.

1.   Fokhagyma kivonat (Allium sativum)

A fokhagyma kivonat egészségre gyakorolt hatásai között van, hogy segít csökkenteni a krónikusan magas vérnyomást. (3) A nyers növény allicint tartalmaz, ami képes ellazítani a véredények sima izmait, az azok kitágulnak, aminek hatására a vérnyomás csökkenni kezd. Az allicin emellett daganatellenes hatással is bír, fogyasztásával megelőzhetjük egyes rákfajták kialakulását.

A kén tartalmú allicin vegyület baktérium-, vírus, valamint gombaölő hatással bír a szervezetre. Hatékony megoldást nyújt az emésztőrendszeri zavarok enyhítésére, illetve segít megszabadulni a szervezetben fellelhető parazitáktól. Bár tény, hogy jobb választás nyersen fogyasztani, hiszen az allicin hő hatására felbomlik, így minden pozitív tulajdonságát elveszíti. (4) A Parasic® kapszulában azonban kivonat formájában található meg, így rendszeres fogyasztásával jótékonyan hat a szervezetre.

2.   Tökmag kivonat (cucurbita seminibus)

A tökmag kivonat gazdag cinkben és antioxidánsokban, így tartalmaz például karotinoidokat és E-vitamint egyaránt. Az antioxidánsok képesek csökkenteni a szervezetben kialakult gyulladásokat, valamint megvédik a sejteket a káros szabadgyököktől. Ennek köszönhetően a tökmag kivonat számos betegség ellen védelmet nyújt. (5)

A tökmagban található béta-karotin az emberi szervezetbe kerülve A-vitaminná alakul, így segíti az immunrendszer erősítését, valamint a fertőzések elleni védekezést. Emellett a benne fellelhető C-vitamin esetében kimutatták, hogy fokozzák a fehérvérsejt-termelését, javítja az immunsejtek hatékonyságát, még parazita fertőzés esetén is. Rendszeresen fogyasztva pedig felgyorsítja a sebgyógyulást. (6)

3.   Amla (Phyllanthus Emblica)

A amla, másik nevén indiai egres gazdag B-vitaminokban, emellett nagy mennyiségben tartalmaz foszfort, kalciumot, vasat, karoint, valamint C-vitamint. Ezeknek köszönhetően erősíti az immunrendszert, valamint gyulladáscsökkentő hatása révén hozzájárul a szervezet méregtelenítő folyamatainak felgyorsításához. Jótékony hatása van székrekedés, hasmenés esetén. (7) Emellett vizsgálatok kimutatták, hogy akik rendszeresen fogyasztanak amlát, azoknál csökkent a koleszterinszint, egy idő után teljes mértékben visszaáll a kiindulási értékre. (8)

4.   Tulsi (Ocimum tenuiflorum)

A tulsi egészségmegőrző hatása régóta ismert, nem véletlen, hogy az elmúlt évtizedekben rendszeresen vizsgálták a jótékony hatásait. Ezekből kiderült, hogy a gyógynövény véd a stressztől, csökkenti annak negatív hatásait, emellett növeli az állóképességet, továbbá antibiotikus-, vírusölő, illetve gombaölő hatásáról is ismert. (9)

A tulsi adaptogén, ezáltal segít a szervezetnek megbirkózni a fertőző hatásokkal, mint például a már többször említett paraziták és élősködők által okozott kellemetlen tünetekkel. (10)

5.   Fekete balzsamdió (Terminalia chebula)

A fekete balzsamdió, más néven az indiai cserzőgubacs gyulladáscsökkentő hatással bír a szervezetre, így kiváló megoldás köhögés és megfázás esetén. Emellett hatásosnak bizonyult emésztés serkentésére, illetve puffadás és székrekedés ellen. Segíti a tápanyagok felszívódását, szabályozza a vastagbél működését, így támogatja a szervezet méregtelenítését. (11)

6.   Sóska kivonat (Rumex acetosa)

A mezei sóska gyökere gazdag naftalén-diolészterekben, tanninokban, míg a leveliben nagy mennyiségű ásványi sók, foszfor és magnézium található. Ennek köszönhetően a Parasic® kapszula összetevője a sóska kivonat remek görcsoldó, baktériumölő, féregűző, gyulladáscsökkentő és vizelethajtó. Erősíti az immunrendszert, méregteleníti a szervezetet, de alkalmas továbbá bőrproblémák kezelésére és hasmenésgátlónak egyaránt. (12)

7.   Szegfűszeg kivonat (Syzygium aromaticum)

A szegfűszeg  fő hatóanyagai az illóolajok, a flavonoidok, valamint a triterpén. Ezeknek köszönhetően gátolja a vérrögképződést, illetve jó hatással van az idegrendszerre. Fogyasztása jótékony hatással van az emésztésre, de kiváló megoldás hasmenés ellen is. (13) A hatóanyagai miatt fertőtleníti az emésztőrendszert, csökkenti a gyulladásokat a szervezetben, támogatja a méregtelenítést. (14)

Különlegessége, hogy régen érzéstelenítőnek is használták, gyakran alkalmazták például fogfájás esetén.

8.   Édeskömény kivonat (Foeniculum vulgare)

Az édeskömény karakteres és enyhén szúrós zamata a benne található anetolnak köszönhető. A gyógynövény gazdag továbbá C-, és B-vitaminban, káliumban, tartalmaz továbbá mangánt, illetve rostokat egyaránt. Ennek köszönhetően javítja az emésztést, enyhíti a hasfájást, megszünteti a gyulladásokat, tisztítja a vért és a májat, emellett eltávolítja a vastagbélből a káros lerakódásokat. (15) Az édeskömény részt vesz a méregtelenítésben, szabályozza az anyagcserét, jó hasznát vehetjük a fogyókúrák során.

A Parasic® kapszulában található édeskömény kivonat antimikrobiális hatásokkal rendelkezik, így kiváló baktérium és gombaellenes hatásai vannak. Erős antioxidáns, C-vitamin tartalma miatt pedig erősíti az immunrendszert.

9.   Kakukkfű levél (Thymus vulgaris)

A kakukkfű levél bővelkedik növényi rostokban, ásványi anyagokban, főleg kalciumban, káliumban, foszforban és vasban. Főbb vitaminjai az A-, B, valamint a C-vitamin, de nagy mennyiségben találhatóak meg benne aminosavak, például leucin és triptofán. Hatóanyagainak köszönhetően javítja az étvágyat, tisztítja és fertőtleníti mind a bélrendszert, mind a húgyutakat. (16)

A kakukkfű fogyasztásával erősíthetjük az immunrendszerünket, felvehetjük a harcot a gyulladásokkal szemben, emellett a flavonoidok hozzájárulnak ahhoz, hogy a sejtek egészségesek maradhassanak, könnyen megújuljanak.

A gyógynövény emellett antibakteriális hatással bír a szervezetre, fertőtlenít, továbbá jó szolgálatot tesz a méregtelenítés során. (17)

10.                 Izsóp levél (Hyssopus officinalis)

Az izsópot szent növénynek is tartják. Az összetevői között megtalálhatóak a polifenolok, aminek köszönhetően remek immunerősítő. Ott vannak továbbá az antioxidáns flavonoid vegyületek, mint a kvercetin. Ezek mind segítenek megküzdeni az emésztési problémákkal, így az izsóp levél megszüntetni puffadást, illetve az emiatt keletkező szeleket. (18)

A gyógynövény hatékony fertőtlenítő, nyákoldó, csillapítja a megfázás és influenza tüneteit. Segíti a méregtelenítés folyamatát, eltávolítja a szervezetből a kórokozókat.

11.                 Örménygyökér kivonat (Inula helenium)

Az örménygyökér kivonat gyulladásgátló tulajdonsággal bír a szervezetre, segít elpusztítani a szervezetben a gennykeltő bélférgeket, valamint baktériumokat. Mindezt teszi a legfontosabb összetevőinek az inulin rost, illetve a benne található a keserűanyagok segítségével. (19)

Az inulin rost segít helyreállítani továbbá az immunrendszer működését, fenntartja a bélflóra egyensúlyát, támogatja a vas, valamint a kalcium és a magnézium felszívódását a szervezetben. (20) Csillapítja a puffadást, fokozza a májfunkciókat, emellett pektintartalma miatt lehetővé teszi az alapos ürítést, részt vesz a szervezet természetes méregtelenítési folyamataiban. (21)

12.                 Zsálya kivonat (Salvia officinalis)

A zsálya nagy részt rostból áll, így segíti az emésztési folyamatokat, szabályozza a bélmozgást, emellett növeli a méregtelenítési folyamatok hatékonyságát. (22) Nagy mennyiségben találhatóak meg benne az alábbi vitaminok: A-, B-, C-, E-, K-, J-vitamin, de bőven tartalmaz ásványi anyagokat, mint a kalcium, a nátrium, vagy éppen a foszfor. Találhatunk még benne flavonoidokat és antioxidánsokat, ezáltal kiváló gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő, gyorsítja a sebgyógyulást, csökkenti a menstruációs fájdalmakat. Ezeken kívül pedig elpusztítja a szervezetből a káros mikroorganizmusokat, gombákat, valamint a különféle Salmonella baktériumokat. (23)

13.                 Homoki gyopár (Helichrysum arenarium)

A homoki gyopár egy úgynevezett trimetoxi-flacon nevű vegyületet tartalmaz, így kiváló megoldás a máj méregtelenítésére.

A szervezetre nézve erős gombaellenes hatása van. A gyógynövényt gyakran alkalmazzák emésztési és anyagcsere-zavarok esetén. Remek vizelethajtó, emellett magas flavonoid és izo-szalipurozid-tartalmának hála, gyakran használják epekiválasztás fokozására. (10) A homoki gyopár mindemellett gyulladáscsökkentő és méregtelenítő, így hatékonyan veszi fel a harcot a kórokozókkal, parazitákkal. (24)

A Parasic® tehát különleges hatású gyógynövényeket tartalmaz, amelyek egymást erősítve fejtik ki a hatásukat. Kiváló megoldás a szervezetben elszaporodó baktériumok, gombák, paraziták és azok petéi ellen. Az antiparazita hatású összetevők egyáltalán nem terhelik meg a szervezetet, ráadásul bátran fogyasztható vegetáriánusok és vegánok számára.

 

Egy alapos tisztítókúrával és méregtelenítéssel senki sem veszíthet, maximum elmondhatjuk, hogy megtettünk mindent az egészség védelme érdekében. Már csak azért is megéri a tisztítás, mert így az emésztőrendszer élő férgek, amelyek eddig még nem okoztak gondot, később már nem is jelenthetnek problémát.

 

Források:

 

  1. Rahmani AH, Alsahli MA, Almatroodi SA. Active constituents of pomegranates (Punica granatum) as potential candidates in the management of health through modulation of biological activities. Pharmacogn. J. 2017, 9, 689–695.
  2. Castagna F, Britti D,  Oliverio M, Bosco A, Bonacci S, Iriti G, Ragusa M, Musolino V, Rinaldi L, Palma E. In Vitro Anthelminthic Efficacy of Aqueous Pomegranate (Punica granatum L.) Extracts against Gastrointestinal Nematodes of Sheep. Pathogens 2020, 9, 1063.
  3. https://nccih.nih.gov/health/garlic/ataglance.htm
  4. https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD006206.pub4/full
  5. https://www.healthline.com/nutrition/pumpkin#TOC_TITLE_HDR_3
  6. https://www.telus.com/en/blog/care-centres/7-health-benefits-of-pumpkins
  7. https://www.gyogynoveny-volgy.com/meregtelenito-gyogynovenyek/indiai-egres
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3250870/
  9. https://pharmeasy.in/blog/health-benefits-of-tulsi/
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4296439/
  11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3631759/
  12. Bernáth Jenő szerkesztése: Vadon termő és termesztett gyógynövények
  13. Varró Aladár Béla: Gyógynövények gyógyhatásai
  14. Ruberto G, Baratta MT, Deans SG, Dorman HJ. Antioxidant and antimicrobial activity of Foeniculum vulgare and Crithmum maritimum essential oils. Planta Med 2000 Dec;66(8):687-93.
  15. Ruberto G, Baratta MT, Deans SG, Dorman HJ. Antioxidant and antimicrobial activity of Foeniculum vulgare and Crithmum maritimum essential oils. Planta Med 2000 Dec;66(8):687-93.
  16. Cosentino S, Tuberoso CI, Pisano B, et al. In-vitro antimicrobial activity and chemical composition of Sardinian Thymus essential oils. Lett Appl Microbiol 1999 Aug;29(2):130-5. 1999. PMID:12470.
  17. Meeker HG, Linke HA. The antibacterial action of eugenol, thyme oil, and related essential oils used in dentistry. Compendium 1988 Jan;9(1):32, 34-5, 38 passim. 1988. PMID:12490.
  18. Kizil S, Hasimi N, Tolam V, Kilinc E, Karatas H (2010). Chemical Composition, Antimicrobial and Antioxidant Activities of Hyssop (Hyssopus officinalis L.) Essential Oil. Not. Bot. Hort. Agrobot. Cluj., 38: 99-103.
  19. Konishi, T., Shimada, Y., Nagao, T., Okabe, H. & Konoshima, T. Antiproliferative sesquiterpene lactones from the roots of Inula helenium. Biol. Pharm. Bull. 25, 1370–1370 (2002)
  20. Cantrell CL, Abate L, Fronczek FR, et al. Antimycobacterial eudesmanolides from Inula helenium and Rudbeckia subtomentosa. Planta Med 1999;65(4):351-355.
  21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8874828/
  22. Stanojevic D, Comic L, Stefanovic O, Solujic-Sukdolak S. In vitro synergistic antibacterial activity of Salvia officinalis and some preservatives. Arch Biol Sci Belgrade. 2010;62:175–83.
  23. https://www.gyogynoveny-volgy.com/gyogyteak/zsalya