Egyedi termékkombináció a teljeskörű májvédelemért
15 000 Ft felett ingyenes kiszállítás!
Részösszeg: 13 990 Ft
KosárPénztár
Publikálva 2022.05.18. napján
Tartalom
A Helicobacter pylori (H.pylori) egy spirális alakú, körülbelül 3 mikrométer hosszú, csillókkal rendelkező baktérium, ami előszeretettel telepszik meg a gyomor és a patkóbél (nyombél, duodenum) nyálkahártyáján. A H.pylori az egyik leggyakrabban előforduló patogén kórokozó a gyomor-bélrendszerben, ahol többféle károsodást tud okozni. A H.pylori felelős az emésztőrendszeri nyálkahártyagyulladás és ennek talaján kialakult fekélyek jelentős részéért, valamint bizonyos emésztőrendszeri daganatok kialakulásához is hozzájárul, így jelentősége vitathatatlan.
A H.pylori egy rendkívül elterjedt kórokozó, a világ lakosságának körülbelül felében megtalálható, azaz szinte minden második embert érint. Számottevő különbség van a fejlődő országok és a fejlett országok népességének átfertőzöttsége között. A fejlődő országokban a felnőtt lakosságnak kb. 80-90 százaléka fertőzött, míg a fejlett országokban csak a népesség 50 százaléka. Hazánkban a felnőttek H. pylori fertőzöttsége kb. 50-60 százalék között van.
A H.pylori csak emberről-emberre terjed. A fertőződés valószínűleg feco-orális úton történik, azaz a széklettel szennyezett kéz, ételek-italok, tárgyak szájüregbe jutása révén.
A rossz higiéniés körülmények kedveznek a baktérium terjedésének, éppen ezért tapasztalható a nagyobb arányú előfordulás a fejlődő országokban.
Fontos tudni, hogy önmagában a H.pylorival való fertőzöttség nem jelent egyből betegséget, sőt, a fertőzöttek nagyobb részénél egyáltalán nem is alakul ki betegség. Azonban a H.pylori egy rendkívül fontos rizikófaktora komoly betegségek kialakulásának, így ismerete és kezelése mindenképpen szükségszerű.
A H.pylori jelenléte a gyomorban változatos megjelenésű, változatos súlyosságú tüneteket okozhat. Valójában a legtöbb H. pylori fertőzésben szenvedő embernek nem alakul ki semmilyen tünete. A klinikai kép azonban nagyban függ attól, hogy a H.pylori kialakított-e vele összefüggésbe hozható betegséget.
A H.pylori fertőzés diagnosztizálására manapság számos módszer érhető el.
H.pylori fertőzés lehetőségére mindig gondolni kell gyanús tünetek fennállása és ismert fekélybetegség vagy gyomorhurut esetén. Érdemes vizsgálni az ismert gyomortumoros betegek elsőfokú hozzátartozót is. A H.pylori esetleges jelenlétének vizsgálata fontos lehet tartós non-szteroid gyulladásgátló (NSAID) terápia megkezdése előtt is. Gyakran előfordul, hogy az egy háztartásban élők átfertőzik egymást, így a szoros kontaktok vizsgálata is indokolt lehet.
Sokáig egyet nem értés volt a szakmában, hogy minden esetben kell-e kezelni a H.pylori fertőzést. Mostanra azonban a szakmai ajánlások egyértelművé váltak: a H.pylori fertőzést minden felismert esetben kezelni kell – tünetekkel rendelkező és tünetmentes pácienseknél egyaránt.
A H.pylori baktérium kiirtása (szaknyelv szerint eradikációja) mindig kombinált gyógyszeres kezeléssel történik. Az alap, kezdő terápia rendszerint 2 különböző antibiotikum és egy gyomorsav szekréciót gátló (úgynevezett protonpumpa gátló, PPI) készítmény szedéséből áll. A kezelés időtartama általában 7-14 nap. A kezelés után 6-12 héttel érdemes kontrollálni az alkalmazott terápia hatékonyságát. A kontrollvizsgálat általában urea kilégzési teszttel történik. Akiknél a kezdő „hármas terápiával” (2 antibiotikum és 1 gyomorsav szekréció gátló) nem sikerül kiirtani a baktériumot, azoknál hosszabb távú, komplexebb, más antibiotikumokat tartalmazó kezelésre van szükség.
Visszatérő H.pylori fertőzés esetén már eleve egy komplexebb kombinációs terápiával kell megkezdeni az ismételt eradikációt.
A gyógyszeres terápia mellett oda kell figyelni a megfelelő táplálkozásra, kerülni kell a nagyon fűszeres, csípős ételeket, valamint mellőzni kell a nagy mennyiségű kávé és alkohol fogyasztását. A kombinált antibiotikum terápia befejezését követően érdemes probiotikum kúrát tartani, hogy helyreállíthassuk az egészséges bélflórát.
Források: https://www.uptodate.com/contents/bacteriology-and-epidemiology-of-helicobacter-pylori-infection?search=helicobacter%20pylori&source=search_result&selectedTitle=4~150&usage_type=default&display_rank=3
https://www.uptodate.com/contents/helicobacter-pylori-infection-and-treatment-beyond-the-basics
https://www.webbeteg.hu/cikkek/emesztorendszer/2538/helicobacter-pylori
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/h-pylori/symptoms-causes/syc-20356171
https://www.webmd.com/digestive-disorders/h-pylori-helicobacter-pylori