Egyedi termékkombináció a teljeskörű májvédelemért
15 000 Ft felett ingyenes kiszállítás!
Nincsenek termékek a kosárban.
Publikálva 2022.05.24. napján
Tartalom
Májgyulladásnak (hepatitis) nevezzük a máj különböző eredetű gyulladásos betegségeit, mely során a máj sejtjei sérülnek, funkciójuk károsodik.
Májgyulladást leggyakrabban vírusfertőzések váltanak ki, melyek közül a közismert hepatitis vírusoknak van a legkiemelkedőbb szerepe (hepatitis A, B, C, D, E). Kutatások szerint hozzávetőlegesen 1.4 millió ember hal meg évente a fertőzés szövődményeiként kialakuló májelégtelenségben és rosszindulatú májdaganatban. A fertőzés általános előfordulása a szegényebb országokban a gyakoribb.
Vírus
Epidemiológia
Átvitel
Kórjóslat
Megelőzés
Hepatitis A
Hepatitis B
Hepatitis C
Hepatitis D
Hepatitis E
Ritkábban, egyéb, nem „májspecifikus” vírusok (pl.: Epstein-Barr vírus, cytomegalovírus, Coxsackie-vírusok, herpesvírus, adenovírus, Covid-19), valamint baktériumok (pl. Salmonella, Leptospira, Brucella) és paraziták (pl.: maláriát okozó Plasmodium vagy amőba) is okozhatnak májgyulladást.
A rendszeres alkoholfogyasztás többféle kórképet, állapotot eredményezhet a májban, melyek súlyossága is széles skálán mozog. Általánosságban elmondható, hogy a rendszeres alkoholfogyasztóknak kb. 1/3-ánál alakul ki alkoholos hepatitis. Az alkoholos hepatitist elszenvedők kb. 10-20%-ánál progrediál a folyamat és alakul ki májcirrózis, ami a máj kötőszövetes átalakulását és ebből eredő funkciókárosodását jelenti.
Gombamérgezés (pl. gyilkosgalóca, légyölő galóca), kábítószer mérgezés (pl. kokain, metamfetamin) is tud májgyulladást okozni, súlyos esetben akár akut májelégtelenséggel is szövődve.
Bizonyos láz- és fájdalomcsillapítók (pl. paracetamol), tbc-ellenes, epilepszia-ellenes és kemoterápiás gyógyszerek, valamint műtétek során használt altatógázok is okozhatnak májgyulladást. A gyógyszerek hatására kialakuló májgyulladásban szerepe lehet a dózis mellett az alkalmazás időtartamának és egyéni fogékonyságnak is.
Vas-és réztárolási anyagcserebetegség (haemochromatosis és Wilson-kór) is eredményezhet hepatitist.
Terhesség során észlelt kóros állapotokban gyakran észlelhető lehet a máj károsodása is, így terhességi toxaemia részeként is kialakulhat májgyulladás.
Autoimmun betegségekben a szervezet „fellép saját maga ellen”, ellenanyagokat kezd termelni a saját sejtjei, szövetei ellen, gyulladásos reakciót kiváltva. Ilyen folyamat érintheti a máj sejtjeit is, mely hepatitist eredményezhet.
A fent említett okok egyaránt eredményezhetnek akut és krónikus klinikai megjelenést:
A klinikai kép a teljesen tünetmentes állapottól a súlyos májelégtelenségig terjedhet.
Beteg panaszai lehetnek:
Hepatitisre mindig gondolni kell a jellemző tünetek, hajlamosító állapotok megléte esetén – ez már csak azért is fontos, mert gyakran vírusfertőzés okozza, mely fertőző lehet, így megfelelő óvintézkedésekkel a beteg környezete is megvédhető.
Vizsgálatok:
A szükséges vizsgálatokat minden esetben a kezelőorvos rendeli el, egyénre szabottan. Amennyiben a májgyulladás hátterében hepatitis vírusfertőzés (hepatitis B, C) igazolódik, a szexuális partnerek értesítése szükséges, hogy a megfelelő vizsgálatok náluk is megtörténjenek.
A speciális kezelés jórészt attól függ, hogy mi okozta a máj gyulladását. A kezelést mindig egyénre szabottan kell kiválasztani, rendszeres szakorvosi (hepatológus) konzultációk alapján, szükség esetén társszakmák bevonásával (infektológus, immunológus, dietetikus, pszichiáter, addiktológus stb.).
Gyógyszerek
Védőoltások
Májtranszplantáció
Májpótló („műmáj”) kezelés
Egyéb, természetes eredetű „májvédő” szerek, vitaminok
Diéta, életmód
A májgyulladás következtében kialakulhatnak szövődmények, melyek sok esetben súlyos – akár visszafordíthatatlan – klinikai állapotot idézhetnek elő.
A tünetek és a kórlefolyás súlyossága széles skálán mozog. Az akut hepatitis sok esetben magától gyógyul. Amennyiben az állapotot alkohol vagy gyógyszer okozta, akkor ezek kiiktatásával a máj a legtöbb esetben – ha az állapot nem állt fenn túl tartósan – képes regenerálódni. Ritkán akut hepatitis esetén kialakulhat nagyon agresszív, úgynevezett fulmináns hepatitis, ami rendkívül gyorsan májelégtelenséghez vezet. Krónikus hepatitis esetén a máj károsodásának folyamata lassan halad előre, a máj funkciója fokozatosan romlik, szerkezete átépül. Ebből az állapotból – amikor már a máj szerkezete átépült – nem képes a szerv regenerálódni, tartós károsodás marad fenn.
Hepatitis esetén is nagyon fontos a folyamatos szakorvosi (hepatológiai) gondozás, rendszeres kontrollvizsgálat. A kezelőorvos így mindig látja a beteg aktuális állapotát, értékeinek változását, így személyre szabott terápiát tud javasolni.
A legfontosabb pedig itt is – mint számos egyéb betegség esetében – a megelőzés. Egészséges életmóddal, kiegyensúlyozott táplálkozással, káros szokásos kerülésével, megfelelő higiéniával, elérhető védőoltások igénybevételével a májgyulladások jelentős része megelőzhető.
Források:
Barrio, E.; Tomé, S.; Rodríguez, I.; Gude, F.; Sánchez-Leira, J.; Pérez-Becerra, E.; González-Quintela, A. (January 2004). “Liver Disease in Heavy Drinkers With and Without Alcohol Withdrawal Syndrome”. Alcoholism: Clinical & Experimental Research. 28 (1): 131–136. Fleming, Kate M.; Aithal, Guruprasad P.; Card, Tim R.; West, Joe (January 2012). “All-cause mortality in people with cirrhosis compared with the general population: a population-based cohort study: Cirrhosis mortality” (PDF). Liver International. 32 (1): 79–84 Jefferies M, Rauff B, Rashid H, Lam T, Rafiq S. Update on global epidemiology of viral hepatitis and preventive strategies. World J Clin Cases. 2018 Nov 06;6(13):589-599. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551570/ https://www.hepb.org/ https://www.healthline.com/health/hepatitis-c https://www.who.int https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hepatitis-a/symptoms-causes/syc-20367007 https://www.webmd.com/hepatitis/hep-c-complementary-treatments https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4579487/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6027651/