Nincsenek termékek a kosárban.
Publikálva 2022.05.24. napján
Tartalom
A primer biliáris cirrózis (PBC) egy krónikus gyulladással járó májbetegség, mely hegesedéssel, az epeutak következményes elzáródásával és epepangással jár. A PBC egy súlyos betegség, mely idővel májzsugort (májcirrózist) okoz, annak minden szövődményével együtt.
A PBC egy aránylag ritka betegség, ám az elmúlt években előfordulási gyakorisága nőtt. Európában a betegség előfordulása kb. 7-15/100 000. Az érintett betegek 90-95%-a nő, akik a diagnózis felállítása idején átlagosan 30-65 év között vannak. A PBC előszeretettel társul autoimmun betegségekhez – jelentkezhet például szkleroderma, reumatoid artritisz vagy Sjögren-szindróma mellett. PBC a világon bárhol előfordulhat, de az elérhető epidemiológiai adatok szerint a leggyakoribb Európa és Amerika északi részein.
A PBC pontos kóreredete ismeretlen, de autoimmun eredet valószínűsíthető a háttérben. Emellett szól számos jellemző immunológiai eltérés, autoimmun ellenanyagok jelenléte, valamint egyéb autoimmun betegségekkel való társulása is. Feltehetően genetikai hajlam és környezeti tényezők (pl. toxikus anyagok, vírus-és bakteriális fertőzések) is szerepet játszhatnak a betegség komplex kialakulásában.
A betegek sokáig tünetmentesek lehetnek, esetleg enyhe laboreltérések jelezhetik a lappangó betegséget. Mivel a betegség progresszív, kezelés nélkül a kórfolyamat halad előre, így idővel jelentkeznek az epepangásra, májcirrózisra utaló tünetek.
Tünetei lehetnek:
Súlyos, előrehaladott esetben a fentiekhez társulhatnak a májcirrózis tünetei is:
A PBC diagnózisa a klinikai tünetek, fizikális vizsgálattal tapasztalható eltérések, laborvizsgálatok, valamint képalkotó vizsgálatok alapján állítható fel. Minden középkorú, bőrviszketésre panaszkodó nő esetén felmerül a PBC gyanúja és javasolt a célirányos kivizsgálás. A szükséges vizsgálatokat minden esetben egyénre szabottan rendeli el a kezelőorvos.
Milyen vizsgálatokra számíthat a beteg PBC gyanúja esetén?
Jelenleg specifikus oki kezelés nincsen, a terápia célja a tünetek mérséklése és a végstádiumú májbetegség kialakulásának megelőzése, illetve a betegség progressziójának lehetőség szerinti lassítása.
PBC esetén nagyon fontos a rendszeres gondozás gasztroenterológus/hepatológus szakorvos által, aki egyénre szabottan állítja fel a terápiás tervet az érintett beteg számára.
A PBC egy progresszív betegség, melynek jelenleg egyértelmű oki terápiája nem ismert, de megfelelő kezeléssel a betegség előrehaladása lassítható. A tünetmentes fázisban felfedezett esetek átlagos túlélése 12-17 év; a tünetek jelentkezésekor az átlagos túlélés már csak 8-10 év közé tehető. Előrehaladott esetekben csak a májátültetés lehet megoldás: alapos kivizsgálás után a beteg egy nemzetközi transzplantációs listára kerül, és amint lehet új májat kap. A májátültetés után a túlélési esélyek jelentősen javulnak, de sajnos előfordulhat, hogy a transzplantált májban ismét megjelenik a PBC. Elérhető adatok alapján a PBC miatt májtranszplantáción átesett betegek kb. 15%-ánál alakul ki ismételten a betegség az első néhány évben.
A PBC egy progresszív, krónikus gyulladással járó májbetegség, mely hegesedéssel, az epeutak elzáródásával és epepangással jár; idővel biliáris cirrózis kialakulását eredményezi. A PBC jellemzően középkorú nőket érint, így az ő esetükben gyanús tünetek (sárgaság, bőrviszketés, nyálkahártyák szárazsága, májtájéki fájdalom…stb.) esetén mindig gondolni kell rá. A PBC-nek oki terápiája nincsen, de megfelelő kezeléssel a tünetek mérsékelhetők és a progresszió lassítható. Kuratív megoldást csak a májtranszplantáció jelenthet, mely javítja a túlélési esélyeket, de még ebben az esetben is előfordulhat a betegség ismételt megjelenése.
Források:
https://www.uptodate.com/contents/clinical-manifestations-diagnosis-and-prognosis-of-primary-biliary-cholangitis-primary-biliary-cirrhosis?search=pbc&source=search_result&selectedTitle=1~141&usage_type=default&display_rank=1 https://www.informed.hu/betegsegek/hepa_biliary_pancr/cirrhosis/epeut-hegesedes-primer-biliaris-cirrhosis-853.html https://www.webbeteg.hu/cikkek/autoimmun_betegseg/16778/primer-biliaris-cirrhosis-pbc https://www.msdmanuals.com/professional/hepatic-and-biliary-disorders/fibrosis-and-cirrhosis/primary-biliary-cholangitis-pbc Tulassay Zsolt: A belgyógyászat alapjai, Medicina Könyvkiadó (2016)