A bélflóra állapota és a cukorbetegség összefüggései
Napjainkban gyakran lehet hallani, olvasni a cukorbetegség témaköréről. Ennek ellenére nagyon sok ember nincs tisztában a betegség tüneteivel, jelentőségével.
Érdemes közelebbről megismerni a cukorbetegséggel kapcsolatos tényeket és a tüneteket, tekintettel arra, hogy egyes esetekben a kezelés elhanyagolása rendkívül súlyos állapotot idézhet elő.
Mi a cukorbetegség?
A cukorbetegség egy olyan rendellenesség, amelyet a hasnyálmirigy által termelt inzulin nevű hormon elégtelensége vagy hiánya okoz. A diabetes mellitus, vagy más néven cukorbetegség tulajdonképpen azt jelenti, hogy a szervezet képtelen felhasználni a bekerült glükózt.
Ha az inzulin nevű hormon hiányzik a szervezetből (abszolút inzulinhiány), akkor ez működési zavart okoz. A cukorbetegség ezen típusa esetében nem működnek rendesen a hasnyálmirigy inzulint termelő sejtszigetei. Ha azonban a cukorbetegség oka az, hogy a szervezet egyszerűen érzéketlen az inzulinnal szemben (relatív inzulinhiány), akkor a szervezet számára csak úgy tűnik, hogy hiányzik az inzulin. Az következmény mindkét esetben ugyanaz: cukorbetegség jelentkezik.
A feladat is ugyanaz mindkét esetben: fokozott figyelmet kell fordítani a táplálkozásra, az emésztésre, a szervezet megtisztítására. A szervezet sejtjei inzulin nélkül nem képesek a glükóz felvételére különösen akkor, ha egyszerre mindkét típusú cukorbetegség esete fennáll.
Mi a glükóz? Miben található?
A glükóz egy monoszacharid, amely fontos anyag a biológiai folyamatokban. Energiaforrásként szolgál a sejtek számára. A természetben kizárólag D-glükóz formában fordul elő.
A glükózt szőlőcukorként is ismerjük. Hétköznapi nevét onnan kapta, hogy a szőlőben fordul elő, de megtalálható más gyümölcsökben is. Ipari előállítása savas vagy enzimes hidrolízissel történik keményítőből (például kukorica-, burgonyakeményítő). A burgonyakeményítő hidrolízise során keletkező glükóz a krumplicukor nevet kapta.
Ugyanakkor glükóz a vércukor is. Éhgyomor esetén 5,5 mmol/l a glükóz koncentrációja a vérben, (szénhidrátban gazdag) étkezés után pedig 8 mmol/l alatt normális az értéke. A szervezet a szénhidrátot glükózra bontja le az emésztés során. Inzulinhiány következtében kórosan magas cukorszint alakul ki a vérben és a vizeletben. Ez különböző panaszokat és működési rendellenességeket okoz. A cukorbetegségnél fokozottan kell figyelni a vércukor megfelelő szinten tartására, ugyanis mindkét típusú cukorbetegség vezethet olyan szövődményekhez, amelyeket a tartósan magas vércukorszint az erekre és az idegekre gyakorolt hatása okoz.
Milyen tünetei vannak az embernek cukorbetegség esetén?
A cukorbetegség első tünetei többek között a kimerültség, látászavarok, kóros szomjúság, testsúlycsökkenés, gyakori vizeletürítés, visszatérő gombás fertőzések lehetnek. Később bőrviszketés, gyors szívverés, sápadtság, idegesség, „hideg verejték”, remegés, hányás, összecsukló térd, farkasétvágy, vagy koncentrációzavar jelentkezhet.
Előrehaladott állapotú cukorbetegségnél szédülés, beszéd-, látás-, koordinációzavar, bénulás, hallucináció, epilepszia, pánikroham fordulhat elő. Nagyon súlyos esetben akár kómába is eshet a beteg.
A vércukorszint félévente történő ellenőrzése abban az esetben is ajánlott, ha egészségesek vagyunk. Fontos ugyanis, hogy a cukorbetegség minél korábban felismerhető legyen. A rendszeres ellenőrzés főleg akkor ajánlott, ha más rizikófaktorok, például magas vérnyomás, túlsúly, egyéb anyagcserezavar, vagy keringési betegségek is fennállnak. A dohányosok és a gyakori alkoholfogyasztók is fokozottan veszélyeztetettek.
Mire kell figyelni cukorbetegség esetén?
A cukorbetegség tünetei számos esetben megfelelő diétával javulnak, de sokszor (minden 5. cukorbeteg esetében) együtt alkalmazandó a diéta és a gyógyszeres kezelés.
Természetesen kerülendő a cukrozott ételek, italok fogyasztása. A cukorbetegeknél az előforduló gyakori emésztési problémák megelőzése céljából szükséges a szervezet rendszeres tisztítása is. Szerencsére ma már köztudott, hogy mennyire fontos feladat segíteni a szervezetet abban, hogy megszabadulhasson a méreganyagoktól. Azt azonban sajnos csak kevesen tudják, hogy a cukorbetegség sajnos gyakran bélproblémákkal, bélbetegségekkel, esetenként súlyos vastagbélpanaszokkal jár együtt. A cukorbetegeknek ezért különösen sok figyelmet kell fordítani a belek egészségére, a bélflóra egyensúlyi állapotának fenntartására, és főként a vastagbél megtisztítására.
Cukorbetegség esetén fontos a vércukorszint gyakori ellenőrzése, hogy tudjuk, mikor van a szervezetnek energiára, táplálékra szüksége. A bevitt táplálék minősége is kulcsfontosságú. A rendszeres mérés segítségével megtapasztalható, hogy az egyes ételek milyen mértékben emelik a vércukorszintet.
Hogyan lehet még az emésztést segíteni cukorbetegség esetén?
Cukorbetegség esetén a szervezet anyagcseréjének betegségéről van szó. Az anyagcsere működése háromféleképpen is segíthető.
Egyrészt meg kell tisztítani a beleket az évek során lerakódott felesleges méreganyagoktól. Másrészt rostokkal kell segíteni az emésztést, és az anyagcsere normalizálódását. Harmadrészt pedig figyelni kell a bélflóra egyensúlyára. Fontos, hogy probiotikumok alkalmazásával pótoljuk a jótékony bélbaktériumokat a szervezetben. A probiotikumok azok a baktériumok, amelyek megkötik a káros bélbaktériumok által termelt szabad gyököket. Számos betegség megelőzhető, ha a szervezetben folyamatosan pótoljuk a jótékony baktériumokat. Tekintettel arra, hogy ennél a betegségnél fokozott az esélye a különböző gyomor- és bélbetegségek kialakulásának, ajánlott rendszeres időközönként ismételt tisztító- és táplálókúrákat tartani.
Milyen tisztító és tápláló kúrára van szükség cukorbetegség esetén?
Tekintettel arra, hogy cukorbetegség esetén a méregtelenítés, a béltisztítás és a jótékony baktériumok pótlása egyaránt fontos, olyan táplálék-kiegészítő készítmény alkalmazására van szükség, amely egy teljes körű, összetett programot nyújt a probléma megoldására.
A NaturalSwiss Béltisztító Program megfelelően kíméletes és eredményes béltisztító program. A NaturalSwiss Béltisztító Program cukorbetegség esetén is alkalmazható, ezért leginkább ez a készítmény ajánlott béltisztítás céljából. A NaturalSwiss Béltisztító Programban található Parasic® kapszula garantálja a paraziták kiirtását is. Így erőteljesen hozzájárul a szervezet egészségéhez és az immunrendszer működésének optimalizálásához, amire a cukorbetegnek fokozottan szüksége van.
Méregtelenítéshez a NaturalSwiss Méregtelenítő Program a legmegfelelőbb, amely minden méreganyagot eltávolít a szervezetből. Ez által erősíti az immunrendszert, továbbá az emésztési folyamatok alakulását is kedvezően befolyásolja.
A legtöbb méregtelenítő és béltisztító program nem tartalmazza azt a roppant fontos lépést, amely során probiotikummal helyreállítja a bélflóra egyensúlyát. Pedig az emésztés szempontjából ez is legalább olyan fontos, mint a korábban említett béltisztítás és méregtelenítés folyamata. Ehhez kiváló segítséget nyújt a Swiss Probiotix® probiotikum, amely pótolja a hiányzó jótékony baktériumokat és ez által hozzájárul az emésztés megfelelő működéséhez.
A NaturalSwiss termékei teljesen biztonságosak cukorbetegség esetén is. Gyógyszer szedése esetén hozzávetőlegesen kétórás időbeli eltérés szükséges a NaturalSwiss termékek alkalmazása és a gyógyszer beszedése között.