Egyedi termékkombináció a teljeskörű májvédelemért
15 000 Ft felett ingyenes kiszállítás!
Részösszeg: 13 990 Ft
KosárPénztár
Publikálva 2022.05.24. napján
Tartalom
A nyelőcső (esophagus) a mellkasban elhelyezkedő nyálkahártyával bélelt, csőszerű, üreges szerv, mely összeköti a garatot és a gyomrot. Gyulladásos megbetegedése (esophagitis) viszonylag gyakori, melyet számos tényező kiválthat.
Nyelőcsőgyulladásra a jellemző tünetek alapján lehet gyanakodni. Gyanú esetén gasztroenterológiai kivizsgálás javasolt, melynek során egyéni mérlegelés alapján, személyre szabottan rendeli el a szükséges vizsgálatokat a szakorvos.
Milyen vizsgálatokra lehet számítani?
Alapvetően a nyelőcsőgyulladás kezelése a kiváltó ok függvényében történik. Ha sikerül a kiváltó okot kezelnünk, akkor az esetek többségében meggyógyul a nyelőcső gyulladása is. A komplex kezelési stratégiának része lehet az életmódbeli tényezők optimalizálása és a gyógyszeres terápia is, valamint súlyos esetben a műtéti megoldás is szóba jöhet. A szükséges terápiát minden esetben egyénre szabottan tervezi meg az érintett beteg kezelőorvosa.
Nyelőcsőgyulladás esetén rendkívül fontos az időben megkezdett oki kezelés. Ha az érintett beteg nem kapja meg a megfelelő terápiát, akkor különböző súlyosságú szövődmények kialakulásával lehet számolni.
Milyen szövődmények alakulhatnak ki nyelőcsőgyulladás esetén?
Ha az adekvát oki kezelés időben megkezdődik, akkor a szövődmények elkerülhetők és az estek többségében teljes gyógyulás érhető el maradványtünetek nélkül.
A nyelőcsőgyulladás egy viszonylag gyakori betegség, melyet számos tényező kiválthat. Leggyakoribb oka a gyomorszáj nem megfelelő zárófunkciója következtében kialakuló refluxbetegség. Kellemetlen tüneteket okoz (nyelészavar, gyomorégés, hasi diszkomfort, hányinger/hányás, falatelakadás érzete …stb.), mely az érintett beteg mindennapjait megkeseríti. A nyelőcsőgyulladás diagnózisának felállításához az alapvizsgálatokon túl gyakran szükség van gyomortükrözés elvégzésére is. A nyelőcsőgyulladás kezelése a kiváltó októl függ. A terápia része az életmódbeli tényezők optimalizálása, a gyógyszeres terápia, valamint súlyos esetben a műtéti megoldás. Fontos az időben megkezdett adekvát oki kezelés, mellyel elkerülhető a szövődmények kialakulása és legtöbbször teljes gyógyulás érhető el.
Források:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/esophagitis/symptoms-causes/syc-20361224