Parazita kisokos – A leggyakoribb élősködők

Parazita nem csupán az állatok testében élősködhet.

Fáradékony, ingerlékeny, emésztési problémái vannak, gyakran fáj a feje, rossz a vérképe? Könnyen lehet, hogy paraziták fertőzték meg. Hogy biztosan kizárhassuk az élősködők jelenlétét, összegyűjtöttük a leggyakoribb bélférgeket, és az általuk okozott tüneteket, emellett a kiűzésükkel kapcsolatban is adunk hasznos tanácsokat.

A bélférgesség hallatán a legtöbb embert a rosszullét kerülgeti, borzasztó maga a puszta gondolat is, hogy szervezetünkben ismeretlen és, valljuk be, visszataszító lények költöztek. Pedig a bélférgesség gyakoribb jelenség, mint gondolnánk, hiszen a paraziták bárkit megtámadhatnak.  Talán a legfontosabb, ha felmerül a bélférgesség gyanúja, hogy ne szégyenkezzünk, hiszen a parazita jelenléte nem a hiányos személyes higiénia következménye.

Minél előbb tegyük meg a szükséges lépéseket, mert a bélférgek maguktól biztosan nem távoznak a szervezetünkből.
Nehéz megbarátkozni a gondolattal, de tény: több száz olyan élősködő létezik, ami kortól, nemtől és társadalmi helyzettől függetlenül, képes megtelepedni az ember emésztőrendszerében. Kutatások szerint a föld lakosságának mintegy körülbelül 30%-a szenved parazitafertőzésektől. De honnan jönnek a paraziták?

Vagy inkább honnan nem? A teljesség igénye nélkül, az ivóvíz, a rosszul megmosott zöldségek és gyümölcsök, a nem teljesen főtt vagy átsült állati eredetű táplálékok, illetve a háziállatok egyaránt hordozhatnak az emberre veszélyes élősködőket. Felmérések szerint a rendkívül gyakori orsóféreg akár egymilliárd embert is megfertőzhet, míg a horogféreg közel 800 millió ember szervezetében található meg.

Parazita teszt

A paraziták kimutatása történhet szerológiai vizsgálattal (például vérből), a széklettel távozó férgek petéinek mikroszkópos vizsgálatával, továbbá az elkülönülten ürülő férgek makroszkópos és mikroszkópos vizsgálatával. Létezik otthon is elvégezhető parazita-teszt, pontosabban úgynevezett székletvizsgálati gyorsteszt, ez azonban csak a Giardia Lamblia faj kimutatására alkalmas.

Fajtáik

A paraziták, ahogy a nevük is jelzi, a gazdatest béltraktusában szaporodnak el, fajtától függően más és más szakaszokat kedvelnek. Jellemzően olyan tüneteket okoz, amelyek számos más, emésztési problémával összetéveszthetők. Jelenlétére akkor kell gyanakodnunk, ha ezek a zavarok állandósulnak, krónikussá válnak, és más módon nem magyarázhatók.
Az emberben élősködő paraziták három nagy csoportra oszthatók: hengeres- vagy orsóférgek, laposférgek és a mételyférgek. Mint a legtöbb élősködőnek, nem céljuk a gazdatest elpusztítása, hiszen a szervezetbe bevitt élelemmel táplálkoznak, ennek ellenére jelenlétük komoly tüneteket eredményezhet. A legsúlyosabb a különféle hiánybetegségek kialakulása, ez az állapot, főként, ha hosszan áll fenn, további komplikációkhoz vezethet. Az sem elhanyagolható tény, hogy a bélférgek az emberben fertőzéseket is okozhatnak, vagy – mivel jelentősen legyengítik az immunrendszert és felborítják a bélflóra egyensúlyát –, hozzájárulhatnak azok kialakulásához, ezért mindenképpen tenni kell a bélférgek ellen.

Cérnagiliszta

Enterobius vermicularis, melyet gyakran „gyermekféregként” is emlegetnek. Ennek az az alapja, hogy leginkább a kisgyermekekben mutatják ki. Természetesen, a környezetükben élők is elkapják a kórt: a Center of Disease Control felmérése szerint a népesség 11,4%-a fertőzött cérnagilisztával. Ennek a bélféregnek a kifejlett példányai szabad szemmel is láthatóak, ha szemügyre vesszük az ürüléket, észlelhetjük a fehér, cérnaszerű paraziták jelenlétét. Mint minden bélféreg, a cérnagiliszta sem válogatós, petéi a szájon át kerülnek a szervezetbe, ahol, főleg a fertőzés elején, tünetmentesen szaporodnak. A gyermekek jobban ki vannak téve a fertőzésnek, mivel sokszor – óvodákban, iskolákban – nem tartják be a kötelezőnek tekintett higiéniás feltételeket, azaz nem mosnak alaposan kezet, naponta többször, és gyakrabban nyúlnak a szájukba, mint a felnőttek. A peték a bőrön csak pár óráig életképesek, viszont nyirkos, nedves helyeken, tárgyakra kerülve (lepedő, törölköző), akár három hétig is életben maradhatnak.

Tünetei a végbél vagy a végbél környéki, szinte folyamatos viszketés, súlyos alvászavar, hasfájás, émelygés, a kialvatlanság miatt fáradékonyság, ingerlékenység, koncentrációs zavarok.

Ostorféreg

Egy másik gyakori élősködő az ostorféreg (Trichuris trichiura), amely kifejlett állapotban 3-5 cm között mozog. A fertőzés szintén szájon át történik, amit nemcsak fertőzött étel, vagy ital okozhat, hanem a kikelt lárvákat tartalmazó talajszemcsék is. Ennek a bélféregnek a „különlegessége”, hogy a nőstény által lerakott peték a vékonybélben kelnek ki, majd a széklettel távoznak a gazdatestből.

Tünetei hasfájás, fejfájás, véres hasmenés, hányinger, hányás, hirtelen fogyás.
Hosszabb távon akár vérszegénység is kialakulhat, mivel ez az élősködő apró, karomszerű „szájkoronával” rendelkezik, amellyel képes átlyukasztani a vastagbélfal lágy nyálkahártyáját, és közvetlenül vérrel táplálkozni. Kisgyermekek esetében az ostorféreg lassíthatja a normális fejlődést. Jelenlétéért szintén a nem megfelelő higiénia tehető felelőssé, ezért főként a fejlődő országokban fordul elő.

Orsóféreg

Az orsóféreg (Ascaris lumbricoides) egy olyan élősködő, mellyel nemcsak az emberek fertőződhetnek meg. Gyakran szenvednek tőle a különféle házi- és haszonállatok is. Főként a nem megfelelően megtisztított zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával, vagy a fertőzött talaj érintésével terjed, kifejlett állapotban elérheti akár a 25 cm hosszúságot. A szervezetbe került peték a vékonybélben kelnek ki, ahol a lárvák, átfúrva a bélfalat, közvetlenül a gazdatest véráramába kerülnek. Mikor eljutnak a jobb szívkamrába, annak lüktetése egyenesen a tüdőbe löki őket.

Orsóférgesség tünetei: erőteljes köhögés, gyakori tüsszentés, hányinger, láz.

Ritkán, de a paraziták eljuthatnak az epevezetékbe is, ahol megakadályozzák az epefolyadék megfelelő áramlását, rontáj a májfunkciókat. Ennek a parazitának a jelenléte is főként a trópusi országokra jellemző, megfelelő körülmények között, nedves, szellős talaj, közvetlen napsütés hiánya, igen hosszú ideig fertőzőképes marad. Roppant hőérzékeny, ezért ajánlatos a zöldségeket, gyümölcsöket alaposan átfőzni-sütni, az ivóvizet pedig forralni.

Galandféreg

A galandférgek (Taenia saginata, Taenia solium) fő jellemzője, a fejrészen található négy apró tapadókorong (a Taenia solium, további kis kampókkal is rendelkezik). Magányos férgeknek is nevezik őket, egyedi szaporodási módjuk miatt, hiszen ez a féreg hermafrodita, ezért egy gazdatestben, rendszerint csak egy galandféreg él. Szintén különlegességük, hogy nincs saját emésztőszervük, ezért a szervezet által megemésztett élelem egy részével táplálkoznak.

Tünetei a hirtelen súlyveszteség, különféle hiánybetegségek, erős alhasi görcsök, emésztési zavarok, bélelzáródás, fejfájás. Amennyiben nem kezeljük időben, a galandféreg lárvái megtámadhatják az agyat, ami beszédzavarokkal, látásproblémákkal, súlyosabb esetekben epilepsziás rohamokkal járhat. A bélférgek kiirtása tehát elengedhetetlen.

Hogyan kerülnek a szervezetbe?

Leggyakrabban szájon át, táplálékkal vagy fertőzött folyadékkal kerülnek a belénk paraziták. Az élősködők petéi vagy lárvái könnyedén „elbújnak” a különféle húsokban –főként a marha és a sertéshúsban –, ezért fontos, hogy ezeket mossuk meg, majd alaposan átsütve/főzve fogyasszuk. Szintén veszélyforrást jelentenek a mosatlan, nyers zöldségek, gyümölcsök, vagy, ha ezek tisztítása fertőzött vízzel történik.

Fontos kiemelni, hogy a bélférgesség fertőző. Féreghordozók lehetnek a különféle háziállatok is, gyakori a bélférgesség macskáknál, illetve kutyáknál, főként azoknál, amelyek kijárnak a lakásból. Állatainkat tartsuk folyamatos ellenőrzés alatt, etetésük, simogatásuk vagy a közös játék után mindig alaposan mossunk kezet, előtte ne érjünk a szánkhoz, valamint ne engedjük kis kedvenceinknek, hogy nyalogassanak minket.

Milyen panaszokat okoznak a paraziták?

A 2009-ben elhunyt, világszerte elismert kanadai doktornő, Hulda Regehr Clark számos tudományos vizsgálatot végzett az emberi szervezetben élősködő parazitákkal, valamint az általuk okozott károkkal kapcsolatban. Mivel immunrendszerünk mintegy 80%-a az emésztőrendszerben, közelebbről a bélflórában található, a kórokozók hatására csökken a szervezet ellenálló képessége. Ìgy hajlamosabbá válunk arra, hogy elkapjuk a betegségeket, ráadásul a gyógyulás ideje is megnő. De van ennél rosszabb hír is: a legtöbb kifejlett példány úgynevezett orto-foszfo-tirozint termel, ez a kémiai anyag hozzájárul a rákos betegségek kialakulásához.

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy melyek a bélférgesség tünetei embernélLegtöbbször, a szervezetben megbúvó paraziták nem produkálnak olyan tüneteket, amelyek konkrétan utalnának jelenlétükre, éppen ezért gondolunk utoljára a bélférgességre. Ha tehát az alábbi panaszaink vannak, könnyen lehet, hogy a hátterükben parazitafertőzés áll.

A bélférgesség jelei közé tartozik az alhasi fájdalom, vagy görcsök. Bár okozhatja a helytelen táplálkozás, vagy a miatta kialakult emésztőrendszeri betegségek, számos parazita produkál a túlzott gázképződéshez hasonló tüneteket.

Van, hogy ez csak időszakosan jelentkezik, a nők általában a menstruációs, premenstruációs periódusnak tudják be, ezért eszükbe sem jut, hogy a bélférgesség is okozhatja. A görcsöket általában a hosszabb paraziták (például a galandférgek) okozzák, amelyek közvetlenül a bélfalról táplálkoznak. Ez irritálja a nyálkahártyát, ami erős fájdalmat okozhat.

Egy másik intő jel a lassú fejlődés. Ez a tünet főként a kisgyermekeknél és a fiataloknál nyilvánul meg a legmeghatározóbb módon. A parazitákkal fertőzött kicsik általában alacsonyabbak és soványabbak kortársaiknál. Ennek oka, hogy a bélférgek számos, a normális fejlődéshez elengedhetetlen ásványi anyagot, nyomelemet, és vitaminokat fogyasztanak el.

A fáradtság, aluszékonyság szintén egy tünet lehet. A bélférgesség miatt szervezetünk nem jut elég energiához, ezért vagyunk ilyenkor fáradékonyak. Ha ezek a tünetek hosszan tartanak, mindenképp forduljunk orvoshoz, mert ez az állapot különféle hiánybetegségekhez vezet, valamint erősen gyengíti az immunrendszerünk ellenálló-képességét, rongálja a bélflórát.

Tünet lehet még a száraz köhögés. Több olyan bélféreg létezik, amelyek életciklusuk nagy részét a bélrendszerben töltik, ennek ellenére, főként lárvaként, a tüdő és a nyelőcső irányába is eljuthatnak. Ezzel irritációt, vagy gyulladást okoznak, mely főleg száraz, mekegő köhögéssel jár, nem ritkán erős fájdalom is kíséri.

Az étvágytalanság hátterében is állhat bélférgesség. Ez ellentmondásnak tűnhet, hiszen a paraziták szervezetünk által jutnak táplálékhoz, jelenlétük mégis sokszor étvágytalansággal jár. Mivel folyamatosan stimulálják a bélfalat, ez állandó telítettségérzetet generál az agy felé.

Krónikus hasmenést általában a nagyobb férgek okoznak, főként, ha szervezetünkben túlszaporodnak. Néhány fajtájuk akár szabad szemmel is látható, mint például a fonalféreg, ezek ürítéskor megfigyelhetőek a széklet felületén.

További gyanús jelek a hányinger, puffadás, émelygés, vagy gyakori hányás, a töredezett haj és körmök, a hámlásra, elvékonyodásra vagy kivörösödésre hajlamos bőr. Ezekért a tünetekért is sok esetben a bélférgesség okolható, mivel a paraziták erős vitaminhiányt okozhatnak. Súlyosabb esetekben a bélférgesség hidegrázással, lázzal, kiszáradással is járhat.

Mit lehet tenni?

A paraziták kiűzése számos módon lehetséges. Szerencsére beszerezhetők parazitaellenes szerek vény nélkül.

Manapság már számos, hatékony féregűző táplálékkiegészítő hozzáférhető, ezek közül azonban csak azokat válasszuk, amelyek kizárólag természetes anyagokat tartalmaznak. A parazita tisztító kúra lényege, hogy megtisztítjuk a vastagbelünket a lerakódott salakanyagtól, és a benne megbúvó bélférgektől. A béltisztító kúra segít tisztán tartani a vastagbelet, a tiszta vastagbél pedig meggátolja, hogy a káros baktériumok és paraziták elszaporodjanak az ember bélrendszerében. Az élősködők, illetve azok petéinek és kikelt lárváinak a szervezetből történő eltávolítására bárki számára elérhetők az anti-parazita táplálék-kiegészítők, melyek különféle gyógynövények keverékét tartalmazzák.
A paraziták kiirtása házilag féreghajtó főzetek fogyasztásásával is kivitelezhető, viszont bármelyik megoldás mellett döntünk, előzőleg végeztessük el a székletvizsgálatot, amiből egyértelműen kiderül a paraziták jelenléte

Források:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4423887/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2851163

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2754014

Vitamin U 20% kedvezménnyel

Az U-vitamin az egyetlen ilyen termék.

Hatása különösen érdekes azoknak, akiknek irritált gyomornyálkahártyájuk van, túlzott gyomorsav-termeléssel és refluxokkal küzdenek és gyomorfekélyben szenvedőknek.