Nincsenek termékek a kosárban.
Publikálva 2022.05.24. napján
Tartalom
A vakbélgyulladás (appendicitis) valójában a vakbél egy részének, a féregnyúlványnak (appendix vermiformis) az akut gyulladását jelenti. A féregnyúlvány a vakbélhez csatlakozó, vakon végződő kb. 5-10 cm hosszú csőszerű szakasz. Fontos tehát tudni, hogy a magyar elnevezés félrevezető lehet, hiszen nem az egész vakbélszakasz gyulladásáról van szó; valójában a kórképet ’akut féregnyúlvány gyulladásnak’ lehetne nevezni.
Az akut appendicitis az egyik leggyakrabban előforduló heveny hasi sebészeti kórkép, a lakosság közel 10%-át érinti élete folyamán. Előfordulása leggyakoribb a 10-30 éves korosztályban, időskorban ritkább, a nemek között összességében lényeges különbség nincs.
Az appendicitist leggyakrabban a féregnyúlvány vakbélbe szájazó nyílásának elzáródása okozza, melyet többek között kiválthat idegentest (pl. szőlő- vagy dinnyemag), parazita, nyirokszövet-duzzanat, daganat, székletrög, vagy besűrűsödött nyák. Az elzáródott kimenetelű nyúlványban a megszokott nyáktermelés folytatódik, megnő a nyomás, romlik az érintett szakasz bélfalának vérellátása. Idővel az elzárt féregnyúlványban baktériumok is elszaporodhatnak, súlyosbítva a kialakuló gyulladásos folyamatot. A nyálkahártya kifekélyesedhet, a bélfal elhalhat. Amennyiben nem történik időben beavatkozás, a bélfal át is lyukadhat (perforáció), súlyos szövődményeket létrehozva.
Ritkán előfordulhat, hogy a véráram útján (’hematogén úton’), a nyirokkeringés útján (’lymphogén úton’) vagy direkt módon (szomszédos szakasz gyulladásának átterjedésével) fertőződik meg a féregnyúlvány és alakul ki appendicitis.
Hasi fájdalom, gyanús tünetek esetén mindig gondolni kell appendicitis lehetőségére is.
Milyen tünetek fordulhatnak elő?
Az appendicitis diagnózisa felállítható az elmondott panaszok, laboreltérések, valamint a fizikális vizsgálattal és képalkotó vizsgálatokkal látható elváltozások alapján. Habár nagyon gyakori betegség, a jelei nem specifikusak, így a diagnózis felállítása nem mindig egyszerű.
Milyen vizsgálatokra számíthat a beteg?
Mivel számos egyéb kórkép is járhat hasonló tünetekkel, így a differenciáldiagnosztika (elkülönítő kórisme) kiemelt fontosságú az appendicitis esetében.
Milyen betegségektől kell elkülöníteni az akut appendicitist?
A felsorolt tünetek egyéni kombinációban jelenhetnek meg minden érintett betegnél. A tünetek súlyossága nagyban függ a májcirrózis stádiumától, az átépült májszerkezet nagyságától, illetve a kórállapotot kiváltó tényezőtől.
Az appendicitis kezelése sebészi úton történik, mely során eltávolítják a gyulladt féregnyúlványt (appendectomia). Fontos tudni, hogy a féregnyúlvány nem egy létfontosságú szerv, így annak eltávolítása után is teljes életet lehet élni.
A műtét (appendectomia) 2 féle módon történhet:
A műtéti ellátás mellett fontos szerepet kap a megfelelő fájdalomcsillapítás, folyadékpótlás, valamint szükség esetén a kiegészítő antibiotikus terápia is.
Az időben felismert és megfelelően kezelt appendicitis rendszerint tökéletesen meggyógyul, adekvát terápia nélkül azonban a betegség akár halálos kimenetelű is lehet. Amennyiben több idő telik el a diagnózisig és ellátásig, szövődmények kialakulásával kell számolni.
Milyen lehetséges szövődmények fordulhatnak elő?
Szövődmények esetén az ellátás és a műtéti megoldás is komplikáltabb lehet, valamint mindenképpen hosszabb gyógyulási idővel kell számolni.
Az appendicitis tehát egy nagyon gyakori hasi kórkép, mely főleg a fiatalabb generációt (10-30 év) érinti. Tünetei nem specifikusak, de nagyon fontos, hogy hasi fájdalom esetén minden esetben gondolni kell rá. Amennyiben a diagnózis megszületik, mihamarabb sebészi ellátás (appendectomia) szükséges. Ha a diagnózis felállítása és az ellátás is időben megtörténik, akkor teljes gyógyulás érhető el és megelőzhető a súlyosabb szövődmények kialakulása. Források:
https://www.uptodate.com/contents/acute-appendicitis-in-adults-clinical-manifestations-and-differential-diagnosis?search=appendicitis&source=search_result&selectedTitle=2~150&usage_type=default&display_rank=2