Mi a béltisztító kúra?
A béltisztító kúra magától értetődően a belek tisztítása. Amit viszont szinte már senki sem tud, hogy valójában hogy is működik ez, milyen lehetőségek vannak, miért hasznos és hogyan érdemes csinálni. Béltisztító kúrát alapvetően két féle módszerrel lehet végezni:
Az egyik lehetőség amikor szakképzett orvos vagy ápoló csinálja. Ez úgy zajlik, hogy egy a végbélen át a bélrendszerbe juttatott csőbe vizet engednek elkeverve némi gyógynövény porral vagy kávéval és azzal mossák beleinket manuálisan. Leginkább ahhoz hasonlítható mint amikor slaggal mosunk valamit. Esetenként a nővér masszírozhatja a hasunkat hogy a belek mozgásának köszönhetően hatékonyabb legyen a mosás.
Akinek itt rögtön az elején nem ment el teljesen a kedve a béltisztító kúrától, azoknak szerencsére van egy másik lehetőség is, mégpedig az otthoni, házilag végezhető béltisztítás. Ennek nagy előnye, hogy pusztán az étrendünkön kell a kúra időtartamára változtatni és semmilyen fájdalommal, kellemetlenséggel nem jár.
Miért szükséges a béltisztító kúra?
Mindennapi életünk során rengeteg mérgező anyag halmozódik fel szervezetünkben és ezt a modern, városi életmódunk még tovább súlyosbítja. Gondoljunk csak bele egy átlag napunkba: reggel ülünk a dugóban, sétálunk, kerékpározunk az autók között és szívjuk a kipufogógázokat, port, füstöt stb. Emellett, még akár a bőrünkön keresztül is bejuthatnak különböző káros anyagok a szervezetünkbe, ugyanis az ember a bőrén át is „lélegzik”.
Ebédre gyorsan egy burger vagy egy gyros az aluljáróból vagy az utcáról, ahol szintén száll rá az ételre a levegőben terjedő por és kosz, még ha kis mennyiségben is. Arról már nem is beszélve, hogy maguk az ételek amiket eszünk szintén nem a legegészségesebbek. Erre még rájön ha a munka amit végzünk (pl. gyári munka) szintén nagyfokú veszélyes anyagoknak való kitettséggel jár. Természetesen napi szinten ez nem jelent problémát, hiszen a szervezetünk képes kezelni toxinokat, azonban évek alatt ezek felhalmozódnak és nagyobb mennyiségben komoly problémát jelenthetnek.
A májunk az a szerv ami a méreganyagok eltávolítására és semlegesítésére specializálódott. Azonban, még ha a máj jól is végzi a dolgát, az is sajnos csak félmunka, ugyanis a beleinknek is jól kell működniük ahhoz, hogy a méreganyagok valóban kiürüljenek a szervezetünkből. Hiába juttatja a máj a mérgeket a belekbe ha azok ott újra felszívódással visszakerülnek a szervezetünkbe és így a méreganyagok egyre csak halmozódnak. Erre a problémára nyújthat megoldást a béltisztító kúra, azon belül is az otthon végezhető fajtája.
Béltisztító kúra házilag hatásosan
Ha házilag végzett béltisztító kúrára adjuk a fejünket akkor a következő ételeket, italokat és módszereket érdemes próbálgatnunk.
- Víz
A csapból is az folyik, hogy igyunk sok vizet, azonban ha kifejezetten béltisztító kúrára szánjuk magunkat akkor ez különösen fontos. A víz nagy része a vastagbélben szívódik fel és a szervezetben lévő víz mennyisége nagyban befolyásolja a széklet állagát. Ha nem iszunk eleget, a széklet túl keménnyé és nehezen mozgathatóvá válik a belek számára. Ennek eredménye, hogy sok toxin gyűlhet fel a belekben. Napi 8 pohár víz a minimum amit meg kell innunk. Érdemes reggel rögtön egy pohár vízzel indítani a napot, hiszen éhgyomorra ez gyorsan átmoshatja a beleket. Ha vízzel indítjuk a napot úgy keljünk fel, hogy biztosan legyen időnk elmenni a WC-re.
- Gyümölcsök, zöldségek, smoothiek
Érdemes extra adag zöldségek és gyümölcsöt fogyasztanunk a béltisztító kúra ideje alatt. Az ezekben található fitokemikáliák és növényi cukrok különösen hashajtó hatásúak, így hasznosak lehetnek a méregtelenítésben. A banán, a citrom, a körte és az alma mind könnyen elérhető gyümölcsök. Sőt, smoothie-ként fogyasztva még élvezetesebbek lehetnek.
- Rost
A rostok az ételek azon részei amiket a szervezetünk nem tud megemészteni. Ennek ellenére, elengedhetetlen részét képezik az egészséges táplálkozásnak, ugyanis a belek a rostokat felhasználva képzik a székletet. Ez többek között arra jó, hogy a toxinokat kijuttatja a szervezetünkből.
- Gyógyteák
Bizonyos gyógyteák jó hatással lehetnek az emésztésre, ilyen pl. a gyömbértea amit otthon is könnyedén elkészíthetünk. Csupán gyömbérre és vízre van szükségünk hozzá. A gyömbért vékonyra szeleteljük és egy serpenyőben 5-10 percig kis lángon vízben főzzük. Ezután egy szűrön átszűrjük és kész is. Ha a gyömbér nem a kedvencünk az aloe vera is tökéletes.
- Erjesztéssel készült ételek
Ezek az ételek egyfajta természetes probiotikumok, vagyis a belekben lévő baktériumokra vannak jó hatással. Ezek segítik az emésztésünket és normalizálják a bélmozgást. Ilyen ételek pl. a savanyú káposzta, uborka, kimchi de bizonyos sajtok vagy akár a sör is.
Érdemes elkezdeni az otthoni béltisztítást?
Bár az alternatív gyógyászatban használt módszer, a béltisztító kúra eredményességét még nem támasztja alá elegendő mennyiségű kutatás, így nincs garancia arra, hogy valóban hatékony. Érdemes megjegyeznünk, hogy ugyanakkor, az ellenkezője se bizonyított, tehát hogy hatástalan lenne. Mielőtt azonban belekezdenénk, néhány dolgot mindenképp érdemes mérlegelnünk.
A béltisztító kúra előnyei lehetnek – beszámolók alapján – az energikussabb közérzet, jobb májfunkció és immunrendszer, fogyás, jobb hangulat valamint hogy megszabadulhatunk a puffadástól, székrekedéstől.
Nem lehet azonban szó nélkül elmenni a lehetséges mellékhatások mellett sem. Azok akik valamilyen bélrendszert érintő betegségben szenvednek (pl. irritábilis bél szindróma, vese, máj vagy szívelégtelenség) netán épp most vannak túl egy vastagbélműtéten jobb ha elkerülik a béltisztítást. Főleg az agresszívabb, orvos által csővel végzett fajtáit, ugyanis ez felerősítheti a meglévő problémáik tüneteit.
Egyes esetekben mellékhatásként érezhetünk gyengeséget, lehet hasmenésünk ami könnyen dehidratációhoz vezethet. Akik veseproblémákkal küzdenek azok jobb ha nem isznak túl sok gyümölcslevet mivel az sok oxalátot tartalmaz ami gondot okozhat a vesének.
A cukorbetegeknek is érdemes vigyázniuk az extrém mértékű méregtelenítő diétákkal, ugyanis ez könnyen felboríthatja a megszokott egyensúlyt. Ehelyett inkább jobb, ha követik az orvos által előírt étrendet.
A béltisztító kúra ha jól átgondoltan csináljuk nagyon hasznos lehet a szervezet számára. Érdemes kiemelni, hogy itt egy kúráról van szó, tehát a külön erre a célra kitalált diétát nem kell és nem is érdemes állandósítani. Azonban fontos, hogy tisztában legyünk saját egészségünkkel és ismerjük a szervezetünket. Így, ha valamilyen fent említett betegséggel küzdünk vagy egyszerűen csak nem vagyunk biztosak inkább kérdezzük meg az orvosunkat, hogy érdemes-e kipróbálnunk a kúrát.
https://www.healthline.com/health/digestive-health/pros-cons-colon-cleanse
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323746
https://www.webmd.com/balance/guide/natural-colon-cleansing-is-it-necessary