Teljes körű májvédelem: májtisztítás Hepadone programmal
A májunk nagyjából 500 különféle feladatot lát el, így működése sokrétű. Amellett, hogy méregtelenít, segíti az élelmiszerek emésztését elősegítő vegyületek előállításában, valamint fehérjéket szintetizál. A máj hajszálereinek sejtjei különböző baktériumok és mikroorganizmusokat falnak fel.
A máj feladata
Mindenekelőtt tisztázzuk, hogy milyen feladatai vannak a májnak. Az emberi test nélkülözhetetlen szerve olyan élettani folyamatok széles skálájáért felel, mint az immunitás, az anyagcsere, a méregtelenítés, az emésztés, illetve a vitaminok, valamint az energia tárolása. Dr. Podlupszki Csaba korábbi írásában már kifejtette, hogy a máj kölcsönhatásba lép az endokrin- és a gyomor-bélrendszerrel, ezáltal ha a máj működése elégtelen, akkor bizony többféle negatív hatással kell szembenéznünk.
Kiemelte, hogy a beteg máj első jelei közé tartozik a sárgás színű bőr és szem. Ez a tünet a legjellemzőbb és persze a legfeltűnőbb, de ez nem azt jelenti, hogy ne kellene további kellemetlenségekkel szembenéznünk. Ilyen a hasi fájdalom, duzzanat, a lábak és a boka dagadása, a gyakran viszkető bőr, a sötét színű vizelet, valamint a krónikus fáradtság, illetve az étvágytalanság, hányinger, hányás is. Nem ritka a véraláfutások megjelenése sem, így ez is intő jel lehet azzal kapcsolatban, hogy a májunk körül nincsen minden rendben.
A máj fő funkciói
A máj az emberi szervezet legnagyobb mirigye, amelynek nagy szerepe van a méregtelenítésben. Szerepe nélkülözhetetlen szinte az összes anyagcsere folyamat kapcsán. A máj koleszterint termel, ami az epe fontos alkotórésze, hiszen tisztítja a beérkező vért, valamint keményítőt tárol. Ez a szervünk raktározza el a szükséges A-, D-, illetve B12 vitaminokat, emellett támogatja a toxikus anyagok lebontását és szerepet játszik többek között a bilirubin anyagcserében is. (1)
A biliburin elnevezés a latin balis (epe) és ruber (vörös) szavakból áll össze. Azokban a szerveinkben termelődik, amelyek szorosan kapcsolódnak a vörösvértestek lebontásához, így jelen van a lépben, az egyes nyirokcsomókban, illetve természetesen a májban. Más néven epefestéknek szokták hívni. A bilirubin anyagcsere lebomlási termékei adják a székletünk barna, valamint a vizelet sárga színét. (2)
A máj további fő funkciója, hogy szabályozza a véralvadást, szerepet játszik többek között a pajzsmirigyhormon működésében, emellett albumint termel, amely az aminosavak szállításáért felel. A máj angiotenzinogént állít elő, amely egy hormon, a vérnyomás emelésében játszik szerepet, így szűkítve a vérereket. Ne feledjük, hogy a máj szabályozza a vércukorszintet, így probléma esetén erre nem képes. Dr. Tóth Sára Rebeka egy korábbi cikkében kiemelte, hogy a máj lényegében a szervezetben a háttérben csendben és szorgalmasan dolgozó mindenes szerepét tölti be, így tulajdonképpen egyfajta takarítóként van jelen. Amíg minden rendben vele, jól érzi magát, segítjük a működését, addig végzi a dolgát és senkinek sem tűnik fel, hogy ott van, hiszen a munkájának eredménye teljesen természetes. Ellenkező esetben nem funkcionál megfelelően, így egy sor problémával kell szembenéznünk.
Mit tehetünk a máj teljes körű védelme érdekében?
A máj egészségét elsősorban a szervet károsító tényezők elhagyásával lehet megvédeni. Ide tartozik az alkohol, a cigaretta, de komoly problémát jelent az elzsírosodás, ami általában az elhízással jár együtt. Azok az emberek, akik súlyfelesleges cipelnek, általában a koleszterinszintjükkel is küzdenek, ami szintén nincs túl jó hatással a májunkra. (3)
A már említett alkoholfogyasztás jelenti a második legnagyobb veszélyforrást, hiszen a mértéktelen italozás következtében alkoholos zsírmájjal és májcirrózissal, azaz májzsugorral kell megküzdenünk. Ez utóbbi sok esetben halálos kimenetelű. (4) Bár nem túl gyakori, azért hozzá kell tenni, hogy a drogfogyasztás szintén problémaforrás lehet, hiszen hatalmas terhet jelent a máj számára, ami növeli például a hepatitis kockázatát is.
A teljes körű májvédelem főszereplői kétségkívül a gyógynövények, amelyek kapcsán nem lehet panaszunk, hiszen a természetben számos típusuk rendelkezésünkre áll, amelyek megakadályozhatják a betegséget, esetleg enyhíthetik a tüneteket. Gyógyszerekre nem minden esetben van szükség, sőt, nem is kell azonnal egyetlen megoldásként tekinteni rájuk, hiszen mint tudjuk, mindegyiknek van valamilyen mellékhatása, amely újabb problémákat eredményezhet.
A gyógynövényes kezelés – máj tisztítása, nemcsak egyszerűbb, de olcsóbb és nem utolsó sorban sokkal természetesebb megoldás, mintha gyógyszerekkel kezelnénk magunkat. A tünetek enyhítésére ott van a Hepadone program, amely 3 termék egyedülálló kombinációját foglalja magában. A készítmények együtt 25 aktív hatóanyagot tartalmaznak, amelyek segítik a májszövetek megújulását, ezáltal a máj tisztítása érhető el.
Hepadone Repair kapszula
A program egyik fontos szereplője a Hepadone Repair kapszula, amely egy természetes hatóanyagokat tartalmazó, a májszövetek védelmét szolgáló étrend-kiegészítő. A kapszula összetevői a májműködésre gyakorolt pozitív hatásukról, valamint a méregtelenítő és májsejt védő tulajdonságukról ismertek. A hepatoprotektív (májvédő) gyógynövény kombinációjának hála természetes védelmet kínál a máj egyes megbetegedéseivel szemben. Tartalmaz többek között articsókát- altilix, gyermekláncfüvet, kínai kúszómagnóliát, amelyek mindegyike gyulladáscsökkentő, méregtelenítő és természetes májvédő.
Az altilix maga nem egy gyógynövény hanem egy gyógynövény – az articsóka kivonata. Egész pontosan az articsóka leveleiből készített kivonat. A mediterrán vidéken, pl. Olaszország területén őshonos növény melyet az ókorban is használtak gyógyhatásai miatt.
Legfontosabb hatóanyagai a flavonoidok, szerolok, tanninok, klorogénsav, poliacetilének, és koffeinvegyületek mint pl. a cinarin.
A klorogénsavnak, a cinarinnak és az egyik flavonoidnak, a luteolin-7-glükozidnak köszönheti méregtelenítő hatását. Ezek a vegyületek nagyon hatékonyan képesek tisztítani, méregteleníteni a májat és a vért.
Az összetevői kapcsán említést érdemel a fertőtlenítő, vírusos májbetegségek ellen védelmet nyújtó Desmodium adscendens, az emésztést, illetve az epetermelést javító retek és kapribogyó. A Desmodium ascendens egy évelő kúszónövény, amelynek nagy szerepe van a máj egészségének megőrzésében, hiszen remek méregtelenítő, hatóanyagainak, főképp a flavonoidjainak köszönhetően remek gyulladáscsökkentő hatással bír. Így tehát, amikor a májunk túlterhelődik és emésztési problémák lépnek fel, akkor mindenképpen érdemes bevetni. Minden gyulladást képes mérsékelni, legyen az bakteriális vagy akár vírusos. (5)
A Hepadone Repair használata szennyezett környezetben élőknek, káros szenvedélyektől küzdőknek, valamint tartós gyógyszeres kezelés miatt csökkent máj és epe funkcióval élőknek ajánlott. A Hepadone program részeként bármikor alkalmazható, a legjobb kúraszerűen, minden nap fogyasztani.
Hepadone Vital kapszula
A teljes körű májvédelemhez szükség van megfelelő mennyiségű és minőségű vitaminokra és ásványi anyagokra. A Hepadone Vital ennek hatására született meg, hiszen az antioxidáns hatóanyagai védelmet nyújtanak többek között a szabadgyökök káros hatásai ellen is. Az étrend-kiegészítő készítmény aminosavakat, vitaminokat, illetve minden szükséges ásványi anyagot tartalmaz. Az összetevők hatékonyan csökkentik a májbetegségek kialakulásának kockázatát.
A májvédő vitamin és ásványi anyag komplex segít az öngyógyító folyamatoknál, hiszen megfelelő tápanyagokat és vitaminokat tartalmaz, az antioxidánsok pedig a tehermentesítésben játszanak nagy szerepet. Az összetevők között megtalálható az astaxanthin, amely enyhíti a kóros zsírfelhalmozódást a májban, emellett hozzájárul a májkárosodás elkerüléséhez, csökkenti az össz-koleszterinszintet. A cisztein pótlására pedig a sejtkárosodás csökkentésénél és a toxikus anyagok felhalmozódásánál van nagy szükségünk. (6)
A Hepadone Vital immunerősítő, energetizáló és gyulladásgátló. Nélkülözhetetlen kapszula a zsíranyagcsere, a vesék, a máj, illetve a csontvelő normális fejlődéséhez és működéséhez. A Hepadone program ezen tagja védi az idegrendszert is, hiszen fontos vitaminokat, többek között B1-, B6-, B9-, B12-, E- és C-vitaminokat tartalmaz. Ami pedig a szelént illeti, szintén megtalálható benne, ezzel együtt pedig hozzájárul a kórokozók legyőzéséhez és a pajzsmirigy normál működéséhez.
Hepadone Protect
A teljes körű májvédelem utolsó eleme a Hepadone Protect, 100%-ban természetes, gyulladáscsökkentő, vértisztító, valamint nyugtató hatásukról ismert gyógynövényeket tartalmazó teakeverék. A készítmény 7 fajta gyógynövény kombinációjából áll össze, amelyek egymást erősítve fejtik ki jótékony hatásukat. A teakeverék regenerálja a májsejteket, emellett serkenti az epeműködést.
A Hepadone Protect növényi összetevői és azok hatása a májra:
- Bojtorján: a bojtorján (Arctium lappa) segíti az emésztést, kiváló méregtelenítő hatásáról ismert. Hatóanyagai hatékonyan serkentik a májfunkciókat, éppen ezért gyakran használják méregtelenítő kúrák során. (7) Ezen tulajdonságát tovább erősíti az izzadság fokozó és a vizelet áramlását javító képessége, amely hozzájárul a toxinok eltávolításához. (8)
- Cikória gyökér: a gyógynövény képes csökkenteni a szervezet LDL-koleszterin szintjét, ezáltal segít megelőzni a magas vérnyomást, az érelmeszesedést. A cikória (Cichorium intybus var. foliosum) támogatja továbbá a szív- és az érrendszer egészségét, valamint inulin tartalmának hála megmozgatja a beleket és felgyorsítja a széklet távozását. (9) A gyógynövény ismert vizelethajtó, így a felesleges folyadékot mind a májból, mint a veséből hatékonyan távolítja el, ráadásul még az elraktározódott mérgeket is kihajtja a szervezetünkből. (10)
- Kamilla virág: a kamilla virágzat (Matricaria chamomilla) már régóta széles körűen alkalmazott gyógynövény. Kiváló megoldást nyújt gyulladásokra, sárgaságra, fájdalomcsillapításra, emellett hatékonyan veszi fel a harcot a vesét és a májat érintő megbetegedésekkel. (11) A teája nemcsak gyulladásgátló, hiszen gyakran alkalmazzák hólyag- és epezavaroknál, gyomor- és bélproblémákra egyaránt.
- Rózsagyökér: a rózsagyökér (Rhodiola rosea) nem az otthon a kertben megtalálható rózsa gyökere. A hatóanyagai fontos szerepet játszanak a szellemi és a lelki egészség megőrzésében, hiszen remek hatásuk van a boldogsághormonokra. A gyógynövény gyorsítja az anyagcserét, ami szorosan kapcsolódik a májvédelemhez. Ezen szervünk ugyanis nagy veszélyben van elhízás és a zsír felgyülemlése esetében, így az anyagcsere gyorsításával sokat tehetünk a májunk védelméért.
- Édes narancshéj: a gyógyító narancs (Citrus aurantium) kiváló antioxidáns, bőrápoló, szívvédő tulajdonságairól ismert, emellett hatóanyagai hozzájárulnak a máj egészségének megőrzéséhez. A benne található nagy mennyiségű kálium szabályozza a vérnyomást, segíti a vizelet távozását a szervezetből, aminek köszönhetően támogatja a méregtelenítési folyamatokat. (12) Emellett jelentős mennyiségben tartalmaz növényi rostokat, főként pektint, ami segíti az emésztést, a cukrok, zsírok és fehérjék felszívódását, valamint mérsékli az érrendszeri betegségeket előidéző magas koleszterinszintet.
- Koriander mag: a koriander (Coriandrum sativum) nagyszerű antioxidáns-forrás, ezáltal segít megőrizni a szív- és érrendszer egészségét. Csökkenti a rossz koleszterint, növeli a jó koleszterin mennyiségét, ezáltal egyensúlyban tartja az összkoleszterin-szintet. Bátran fordulhatunk hozzá segítségért emésztési problémák, puffadás, esetleg székrekedés ellen, hiszen amellett, hogy javítja az anyagcserét, fokozza a bélmozgást, ezáltal megkönnyebülést eredményez. A májnak minderre hatalmas szüksége van, főleg azokban az időszakokban, amikor nagy igénybevételnek van kitéve. Meg kell említeni továbbá, hogy a korianderrel megszabadulhatunk a káros anyagoktól, ennek hatására képes megtisztítani a májat. (13)
- Édesgyökér: az édesgyökér (Glycyrrhiza Glabra) erős antioxidáns- és antiallergén hatásáról ismert. Csökkenti a koleszterinszintet és a gyomorsav mennyiségét. Hatékonyan kezelhetőek vele a vírusos és a bakteriális fertőzések. A gyógynövény javítja az immunrendszer működését, enyhe hashajtó, így segíti a méregtelenítést, tisztítja a vért, a vastagbelet és a májat a káros anyagoktól. (14)
A tisztán növényi összetevők cseppet sem terhelik a szervezetet, természetes alternatívát kínálnak a különböző gyógyszeres kezelések helyett. Legjobb megoldás kúraszerűen fogyasztani, lehetőleg a Hepadone program részeként.
A Hepadone program tehát három komplex hatóanyag-tartalmú termékből tevődik össze, amelyeknek nagy szerepe van a teljes körű májvédelemben. A gondosan válogatott gyógynövényeket tartalmazó Repair és Vital kapszula, valamint a Protect gyógytea mind hatékony segítséget nyújtanak a máj működésének helyreállításban. A Hepadone program használata a normális májfunkciókért, a szövetek táplálásáért, a zsírmáj kialakulásának megelőzéséért, illetve az oxidatív stressz romboló hatásaival szemben javasolt.
Fontos kiemelni, hogy a termékcsalád tagjainak adagolás és alkalmazása rendkívül egyszerű. A természetes hatóanyagok pedig cseppet sem terhelik a szervezetet.
Források:
- https://medicoverkorhaz.hu/blog/hogy-mukodik-a-maj/
- https://medicover.hu/laborvizsgalatok/laborvizsgalatok-tipus/klinikai-kemiai-laborvizsgalatok-2/bilirubin-ossz/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6322608/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7354004/
- http://www.odermatol.com/odermatology/12014/5.Proposal-MartiniL.pdf
- https://hu.wikipedia.org/wiki/Cisztein
- https://karger.com/jbs/article-abstract/9/5/401/180089/Hepatoprotective-Effects-of-Arctium-lappa-Linne-on?redirectedFrom=fulltext
- https://www.gyogynoveny-volgy.com/meregtelenito-gyogynovenyek/bojtorjan
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3638225/
- https://www.gyogynoveny-volgy.com/meregtelenito-gyogynovenyek/cikoria
- Das, Moumita. Chamomile: medicinal, biochemical, and agricultural aspects. Boca Raton: CRC Press (2015).
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21068346/
- https://www.gyogynoveny-volgy.com/meregtelenito-gyogynovenyek/koriander
- Armanini D, Fiore C, Bielenberg J. Licorice (Glycyrrhiza glabra). In: Coates P, Blackman M, Cragg G, et al., eds. Encyclopedia of Dietary Supplements. New York, NY: Marcel Dekker; 2005:391–399.