Kérdés

Tiszteletem, 31 éves férfi vagyok és 4 éve hasi fájdalmaim vannak és székelési ingerem. Köldököm körül fáj, vizsgálatokat végeztek rajtam: bél tükrözes, gyomor tükrözes, alergia vizsgálat semmit nem találtak mit tegyek?

Válasz

Dr. Podlupszki Csaba

2023. szeptember 19.
(Gasztroenterológus)

Kedves Péter!

Panaszai hátterében a gluténérzékenység, autoimmun betegség állhat. A gluténérzékenység kimutatható vérvizsgálattal, majd javaslom  a szerológiai (specifikus ellenanyag) vizsgálatot, végül pedig a vékonybél-biopsziát.

Tisztelettel Dr.Podlupszki Csaba

Kérdés

Üdvözlöm, 2018-ban Indonéziában vagy dengue vagy chikungunha betegségem volt, amit szerencsésen túléltem. Sajnos pontos diagnózis nincs. Azóta viszont az izületeim mindenre érzékenyek, és egyfajta izületi merevedést tapasztalatok, amikor legyengül vagy elfárad a szervezetem. 43 éves vagyok és folyamatosan keresem a gyógymódot, mert nagyon kellemetlen az ízületi fájdalom.

Hova forduljak, mit lehetne, kellene tennem? Köszönöm valaszát!
Judit

Válasz

Dr. Dezsényi Balázs

2023. július 25.
(Infektológia, trópusi orvostan szakorvos)
Kedves Judit ! 
Az emített trópusi vírusos fertőzések heveny megbetegedések, amelyek acutan okozhatnak ízületi bántalmakat, többéves távlatban viszont nem lehet bizonyítani, hogy a jelenlegi ízületi panaszai feltétlenül az évekkel ezelőtt elszenvedett vírusfertőzések következményei lennének. Ha így is lenne, sajnos az infektológia eszköztárával, azaz antivirális szerekkel, ezeket már nem lehet befolyásolni. Reumatológus szakorvos felkeresését javasolom ! 
 
Üdvözlettel
Dr. Dezsényi Balázs 
Kérdés
Tisztelt Doktor úr! Tavaj márciusban fedeztem fel egy aprócska, kb 1 cm hosszú, fehér, vékonyka élősködőt. Este, lefekvéskor jeletkezett be. Ekkor fekete dió tinktúra kúrával próbáltam megszabadulni tőle. Majd Vermox kúra. Pár tig rendben voltam, de újra megjelentek. Ekkor csináltam egy komplex béltisztító kúrát/Coral mind, a hozzá tartozó parazita ellenes készítménnyel./ Sajnos ez sem vezetett sikerhez. Az önök temékéből a 3, doboz felénél tartok, de a lakótársak köszönik szépen, jól vannak, végbél körüli viszketés hol erősebb, hol gyengébb.
Panelban lakom. Nincs háziállat. Mamáméknál van, max a gyerekeim abajgatják. Gyerekeimen nem tapasztalom a tüneteket
Törölközőt 2-3 naponta cserélem, 60 fokon mosom. Ágyneműt kb 10 naponta húzok. Disznóhúst max feldolgozott formában,/kolbász, szalonna, néha hurka,  de nagyon ritkán / fogyasztok. WC használat után, vagy a kényes terület mosása után fertőtlenítős kézmosót használok.
Mit tehetnék még, hogy megszabaduljak az élősködőktől? Nagyon elfáradtam. Az alvásomat is zavarják többször.
Előre is köszönöm az ötleteket.
Godó Krisztina
Válasz

Dr. Dezsényi Balázs

2023. május 12.
(Infektológia, trópusi orvostan szakorvos)
Kedves Krisztina ! 
A beszámolója megfelel tartós illetve visszatérő cérnagiliszta, azaz Enterobius vermicularis fertőzésnek. Az elhúzódó illetve visszatérő fertőzés nem ritkaság. Kizárólag emberi fertőzés.  A gyógynövénytartalmú készítmények -így a Parasic is – hatékonyak a féregűzésben, azonban önmagukban nem minden esetben elegendőek. Érdemes egyrészt diagnosztikus vizsgálatot végezni, másrészt megfelelő anthelmintikus kezelést végezni a családtagoknál is. 
Üdvözlettel,
Dr. Dezsényi Balázs   
Kérdés

Tisztelt Doktornő! Édesanyámat tegnap a sürgősségi betegelláto osztályra vittük hányás, hányinger, szédülés (el is esett), gyengeség tünetekkel! Onnan a jarvanyügyre irányították, ahol labor, hasi ultrahang és röntgen is volt, és természetesen PCRteszt. Mindene negatív. Verkepeben a ck, crp és a GOT is magas. Hazaengedték, de azóta sincs jól. Ráadásul a rosszullétek most hasmenéssel társulnak. Cukor és vérnyomás is jó! Előre is köszönöm megtisztelő válaszát! Molnár-Szabó Emőke

Válasz

Dr. Tóth Sára Rebeka

2022. március 22.
(Belgyógyász)

Kedves Emőke!

Ahogy olvasom, az elsődleges ellátóhelyen megtörténtek az alapvizsgálatok, amin nem találtak olyan eltérést, ami indokolta volna a kórházi kezelést. Ez mindenképpen jó jel. Sajnos mostanában sok vírus „kering”, ami a gyomor-bélrendszert támadja és hányás-hasmenést eredményez. Az Ön által leírt laboreltérések  ennek is megfelelhetnek, de persze a konkrét értékek és egyéb leletek ismeretének hiányában ezt nehéz biztosan megmondani. Egy idősebb ember szervezetét a hányás-hasmenés sokkal jobban megviseli, így mindenképpen nagyon figyeljenek oda, hogy folyadékot tud-e fogyasztani. Érdemes orális rehidrációs oldatot (ORS) venni a patikában (vény nélkül kapható ) és napi szinten fogyasztani, mely segít az elektrolitháztartás helyreállításában. A hasmenés miatt javaslom probiotikum fogyasztását, mely segít a normál bélflóra helyreállításában. Amennyiben csupán egy egyszerű vírusfertőzésről van szó, sikerül biztosítani a megfelelő folyadékfogyasztást, akkor a tünetek néhány nap alatt megszűnnek.

A panaszokat mindenképpen jelezzék a háziorvosuknak, és amennyiben nem történik érdemi javulás, további kivizsgálás lesz szükséges. Ha nem sikerül megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasztani, akkor fennáll a kiszáradás veszélye, így mihamarabb beszélni kell a háziorvossal a kórházi kezelésről. Hirtelen állapotrosszabbodás, eszméletvesztés, zavart tudatállapot esetén azonnali orvosi ellátás szükséges. Továbbá, ha bármi új tünetet észlelnek, azt is jelezzék háziorvosuk felé, hiszen a panaszok neurológiai, esetleg fül-orr-gégészeti eredete sem kizárható.

Jó egészséget kívánok az egész családnak!

Üdvözlettel,
Dr. Tóth Sára Rebeka

Kérdés

Üdvözlöm, 43 éves nő vagyok. Az a problémám, hogy nagyjábóol fél éve havonta 3 szor feldagad az ajkam, ill. folyamatosan csalánkiütés jön ki rajtam a szem környékén és általában a könyökömnél. Már szedtem antihisztamint is, addig jó is, de amint abbahagyom jönnek a tünetek.Vérnyomáscsökkentőt szedek Vidotinkomb-ot, Rilmenidin és Nebibetat. Voltam bőrgyógyásznál, ott azt mondták a Vidotin komb okozza, lecserélte a háziorvos Tanydonra és Cetirizint írt hozzá. Két hétig nem is voltak tünetek, aztán újra előjöttek, de már kevésbé dagadt fel a szám. Most inkább a csalánkiütés jön élő. Már nem tudom kihez forduljak? Milyen irányba induljak el, a háziorvos sem igazán partner? Köszönöm, hogy elolvassa.

Válasz

Dr. Tóth Sára Rebeka

2022. március 02.
(Belgyógyász)

Kedves Kérdező!

Az elmondottak alapján a panaszai valóban allergiás tünetek lehetnek. A legfontosabb az lenne, hogy sikerüljön tisztázni a kiváltó okot.

Amikor kezdődtek az allergiás panaszok, akkor kapott-e új gyógyszert? Elkezdett-e valami új kozmetikumot vagy mosószert használni? Étkezésében történt-e akkor valamilyen változás?

Érdemes lenne felkeresni egy allergológust és allergiatesztet csináltatni, hogy sikerüljön azonosítani mi okozza a panaszait. Sok hasonló esetben egy-egy gyógyszer vagy élelmiszer kísérőanyaga a „felelős”, amit nehéz beazonosítani. Azt javaslom vezessen naplót, hogy mikor rosszabbak a panaszai, ekkor mit csinált, mit fogyasztott, hátha sikerül észrevenni valamilyen mintázatot.

Mindig legyen otthon allergia kezelésére való gyógyszere. Ha  az allergiás reakció súlyosbodna, nehézlégzés, nyelészavar, „gombócérzés” jelentkezne a torkában, akkor azonnal forduljon orvoshoz!

Jó egészséget kívánok!

Üdvözlettel,
Dr. Tóth Sára Rebeka

Kérdés

Tisztelt Doktor úr! Azt szeretném kérdezni, hogy a kisgyerekeknél mennyire gyakori a toxoplazma gondii parazita által okozott szemprobléma, vakság? Valóban lehet minden estben gyógyszerrel hatásosan kezelni a parazita által okozott szem problémákat? Van egy 1,5 éves kisgyermekem és aggódom, nehogy korán találkozzon ezzel a parazitával. Egyes helyeken azt olvastam, az a jó, ha minél hamarabb átesnek a gyerekek a fertőzésen; megint máshol, hogy inkább később, tartsuk távol a kisgyerekeket pl. a macskáktól, a homokozóktól. Akkor, hogy is van ez? Tisztelettel: Széplaki Edit

Válasz

Dr. Dezsényi Balázs

2022. március 01.
(Infektológia, trópusi orvostan szakorvos)
Kedves Edit!
A gyakoriságra vonatkozóan sajnos kevés a statisztika. Erről, mivel nem vagyok szemorvos, nem is nyilatkoznék. Érdemes lehet gyermekszemorvost megkérdezni. Sajnos a felfedezés pillanatában már az antiparazitás hatású gyógyszerek sem tudják visszafordítani, meggyógyítani az ideghártya gyulladást. Ugyanakkor a kisgyermekkorban (és nem méhen belül anyáról magzatra terjedve ! ) elszenvedett fertőzés általában jóindulatú ill. csak immunhiányos  gyermekeknél okoz súlyos szemproblémát. Mivel egy 1,5 éves gyermek szemfenéki vizsgálata nem egyszerű, érdemes lehet vérből szerológiai szűrő vizsgálatot végezni Önnek és gyermekének is. Azoktól a homokozóktól, melyekbe kóbormacskák járnak üríteni, szükséges távol tartani a gyerekeket, nem elsősorban a Toxoplasma gondii hanem a Toxocara cati féregfertőzés miatt, a lárva a szembe vándorolva szintén chorioretinist és vakságot okozhat, amit esetenként későn fedeznek fel.
Szívesen látom szakrendelésemen,
üdvözlettel,
Dr. Dezsényi Balázs
Kérdés

Tisztelt Doktornő! Végső elkeseredésembe fordulok önhöz, mivel 4 éves kisfiamnak  decemberben foltokba hullani kezdett a haja. Vér, vizelet, széklet negatív.  Mindenki szerint Covid tünet. Januàr végén teljes hajvesztés történt, majd megjelentek az új hajszàllak.Tarkón erőteljes fejtetőn pihésebb hajszàllak jelentek meg mostanra.Hajvizsgàlat azt mutatta ki, hogy a haj nem kihullott hanem letört.Hàziorvos és bőrgyógyàsz semmilyen tovàbbi vizsgàlatra nem hajlandó, de 2 hete észrevettük, hogy a szempilla és szemöldök is eltünőben van. Kérem segítsen!

Válasz

Dr. Tóth Sára Rebeka

2022. március 01.
(Belgyógyász)

Kedves Zsófia!

Valóban lehet a covid-19 késői tünete a hajhullás is, de vannak okok, amiket mindenképpen érdemes kizárni:

  • Vashiány, vérszegénység.
  • Pajzsmirigybetegség.
  • Cukorbetegség.
  • Felszívódási zavar, hiányállapot, egyoldalú táplálkozás.
  • Autoimmun betegség.
  • Fertőzés, gyulladásos góc.

Ezek többsége „egyszerű laborvizsgálattal” azonosítható. Nem tudom, hogy az Ön által említett laborvizsgálatnak ezek részei voltak-e.
Fontos továbbá, hogy a hajhullást kíséri-e bármi egyéb tünet, mint bőrviszketés, kiütések a fejbőrön, ill.  általános tünetek, mint láz, gyengeség.

Általában a betegség, pl. covid-19 fertőzés által kiváltott intenzív hajhullás néhány hónap alatt „magától” elmúlik, a hajhullás fokozatosan mérséklődik, majd új hajszálak jelennek meg. Ha a javulást nem tapasztalják, akkor lehet, hogy valóban más ok áll a háttérben.
Javaslom, hogy mindenképpen konzultáljanak ismét egy gyerekbőrgyógyásszal, szükség esetén nyugodtan kérjenek másodvéleményt.

Addig is próbáljanak minél változatosabban, kiegyensúlyozottabban táplálkozni, valamint fogyasszanak sok vitamint, ásványi anyagot, esetleg gyerekeknek való multivitamint. Védjék fejét a hidegtől, a gyermek viseljen sapkát.

Jó egészséget kívánok!

 

Üdvözlettel,
Dr. Tóth Sára Rebeka

Kérdés

Tisztelt Doktornő! Kérdésem lenne poszt Covid tünetekkel kapcsolatban. Elkezdtem a diétát és probiotikum kúrát ( kefír, erjesztett ételek fogyasztása), nem sokat segített. A problémám az, hogy amikor reggelente iszom pár korty vizet, a gyomor környékén egy szúró, émelygő érzést okoz(epehólyag gyulladás lehet? ). Ezen kívül véletlenszerűen előjön egy kellemetlen érzés a fülben, amihez társul gyomorgörcs, felfokozottság, pulsus filiformis(könnyen elnyomható, szapora pulzus), kéz remegés, menekülés,ájulás érzése és másnap hasmenéssel ér véget. Illetve tavaly nyáron fogyasztottam 1 korty sört ( hisztamin intoleranciám nincs,volt laborvizsgálat is és negatív az eredmény), ezután azt vettem észre,hogy 3 óra hosszáig megállt volna a gyomor környékén és utána jött egy tünetegyüttes: izzadás,vérnyomás esés, rendszertelen ,szapora pulzus. Enzim-hiány lehet? Ez a probléma közel 2020 októbere óta tart, tompa látással,bizonytalanság érzéssel és nem szűnik. Arra jöttem rá, hogy a “Nervus Vagus” és a gyomor, ill. a bélrendszer között van egy ˝közvetítési hiba˝. Egy újabb pro- és prebiotikumra gondoltam a “Saccharomyces Boulardii és Spirulina. Egy éve kutatom a poszt covidot. Rengeteg poszt covidos ismerősöm számolt be arról,hogy egyáltalán nem bírják az alkoholt. A kérdésem az lenne,mi ez pontosan? Ha nem létezne koronavírus, mi lenne a feltételezése az anamnézist illetően? Voltam szív Mr,szív utlrahang , EKG vizsgálaton is. Minden rendben van. Üdvözlettel: Tamás fogászati asszisztens.

Válasz

Dr. Tóth Sára Rebeka

2022. február 26.
(Belgyógyász)

Kedves Tamás!

A Covid-19 fertőzést követő poszt-covid szindrómában sajnos elég sok tünet jelentkezhet, amelyek sokáig fennállhatnak.

A gyomor környéki panaszok akár gyomorfekély és/vagy reflux következtében is jelentkezhetnek. Javaslom, hogy mihamarabb keressen fel egy gasztroenterológust, aki gyomortökrözés (gasztroszkópia) elvégzését javasolhatja. A hasi panaszai miatt hasi ultrahang is szükséges, ami segíthet egy esetleges epekövesség azonosításában is.

A véletlenszerű rosszullétek kicsit „megfoghatatlanok”. Az leírtak alapján felmerülhet pánikbetegség (pánikroham) lehetősége is, de neurológiai ok sem kizárható. A látászavart és bizonytalanságérzetet is figyelembe véve egy neurológiai vizsgálat is szükséges lenne.

Az újkeletű „alkoholérzékenységének” tünetei kicsit hasonlítanak az alkoholintolerancia tüneteire, de ez egy genetikailag meghatározott állapot, ezért  panaszok nem hirtelen, újonnan jelentkeznek. Elképzelhető intolerancia vagy allergia, de nem konkrétan az alkohollal szemben, hanem a fogyasztott sör más összetevőjével, pl. valamilyen tartósítószerrel szemben. Az mindenképpen jó, hogy a kardiológiai vizsgált megtörtént.  A fentiekben leírtakat mérlegelje, egyeztessen háziorvosával és így el tudnak indulni a további kivizsgálások irányába.

Jó egészséget kívánok!

Üdvözlettel,
Dr. Tóth Sára Rebeka

Kérdés

Kedves Dr. Tóth Sára Rebeka, Szívesen kipróbálnám a Clean inside béltisztító programot és a Toxiclean méregtelenítő kúrát együttesen, de szeretnék megbizonyosodni róla, hogy a betegségem mellett ez kockázat nélkül kivitelezhető. Rólam: 41 éves nő vagyok, 7 éve endometriózis diagnózissal, 4 műtét után, köztük egy 20 cm es vastagbél kimetszéssel, valamint 40 % os méheltávolítással. Egy utolsó lombikprogram előtt állok, és arra gondoltam az elmúlt időszak hormon és egyéb gyógyszeres kezelései által felgyülemlett méreganyagokat szívesen eltávolítanám a szervezetemből a lombik program előtt. Ön szerint mellékhatás és egyéb veszélyeztető tényező nélkül abszolválhatom a méregtelenítő kúrát? A vastagbél szakasz eltávolítás 2015 ben volt.Köszönöm szépen. Üdvözlettel, Balaskó Diana

Válasz

Dr. Tóth Sára Rebeka

2022. február 25.
(Belgyógyász)

Kedves Diana!

Nyugodtan elvégezheti a tisztítókúrát. Sok erőt és kitartást kívánok!

Üdvözlettel, Dr. Tóth Sára Rebeka

Kérdés

Üdvözlöm! Azt szeretném kérdezni, hogy kismamaként szedhedtem-e a Swiss probiotix maxot? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Kiss-Menyhárt Éva

Válasz

Dr. Tóth Sára Rebeka

2022. február 24.
(Belgyógyász)

Kedves Éva!

Gratulálok a várandóssághoz!
Amennyiben Ön egészséges, és a várandósság is problémamentes, akkor a probiotikumot szedheti. Ha bármi eltérés van az Ön egészségi állapotában, vagy a várandósság lefolyásában, akkor kérem mindenképp, egyeztessen gondozó szülész-nőgyógyászával.

Üdvözlettel,
Dr. Tóth Sára Rebeka 

Kérjen tanácsot

Dr. Podlupszki Csaba (gasztroenterológus) vagyok, tanulmányaimat a prágai Comenius Egyetem Orvosi Karán végeztem, ahol 1997-ben diplomáztam. Ezt 2000-ben a belgyógyászati, majd 2004-ben a gasztroenterológiai szakvizsga követte. Ettől kezdve gasztroenterológiai szakrendelőben dolgozom szakorvosként.

Szeretném jelezni kedves Olvasóimnak, hogy számomra minden kérdésük fontos, ám orvosi elfoglaltságom miatt sajnos limitáltak az erőforrásaim. Kérem Önöket, hogy kizárólag a gasztroenterológiával kapcsolatos kérdésekkel keressenek, mivel a fent említett okokból kifolyólag csak ezekre tudok választ adni. Megértésüket nagyon köszönöm!
Tisztelettel Dr.Podlupszki Csaba

Dr. Tóth Sára Rebeka (belgyógyász) vagyok, 2016-ban végeztem a Debreceni Egyetem általános orvostudományi karán summa cum laude minősítéssel. Gyerekkori álmom volt, hogy orvos lehessek, így azóta tartó lelkesedéssel dolgozom a szakmában.

Dr. Dezsényi Balázs (infektológus, a trópusi betegségek szakorvosa) vagyok, 2007-ben végeztem a Semmelweis Egyetem általános orvosi karán, infektológia és trópusi orvostan szakképesítéssel rendelkezem, speciális kutatási területem a parazitológia, disszertációmat egy Magyarországan újonnan megjelent, májat érintő galandféregfertőzés, az alveoláris echinococcosis jellegzetességeiről írtam. Célom a parazitás fertőzésben szenvedő betegek hatékony diagnosztizálása és célzott kezelése.

Szakértőink, az  Önök rendelkezésre  állnak. Az alábbi űrlapon keresztül, felteheti egészségügyi problémáival kapcsolatos kérdéseit, amelyet 48 órán belül megválaszolnak.