Kérdés

Jó napot! Idegen test érzést érzek a végbelemben, ki is tapintottam egy csomót kb. a végbélnyílástól 5 centire. Hogyan forduljak orvoshoz? Szégyellem.. Mi lehet? Más tüneteim nincsenek, se véres se nyákos széklet. Szükséges a kivizsgalashoz a végbél tükrözés?

Válasz

Dr. Podlupszki Csaba

2020. április 23.
(Gasztroenterológus)

Kedves Dorina!

A kellemetlen tünetekkel járó területet minél hamarabb meg kell mutatni sebésznek vagy proktológus orvosnak, mert más betegség is okozhat hasonló panaszokat, többek között jó- és rosszindulatú végbéldaganatok, amik azonban időben diagnosztizálva jól gyógyíthatók. Javasolnám a megfelelő folyadék bevitelét, és a rostban gazdag táplálkozást.

Tisztelettel Dr.Podlupszki Csaba

Kérdés

Tisztelt Doktor Úr! Tegnap véres volt a székletem, (piros vér) ezután enyhe nyomást éreztem a végbélnél. Már korábban is előfordult,  hogy 1 csepp vér csöppent bele a WC kagylóba. Nagyon meg vagyok ijedve, a legrosszabbra gondolok. Ma már nem láttam vért a székletben,viszont a baloldali bordám alatt enyhe nyomást érzek. Mondhatnám hasi diszkomfortnak is ahogy régebben volt, de orvosi tanácsra szedtem DUSPATALIN-t. Kérdésem lenne hogy; Aranyér, IBS vagy esetleg valami komolyabb lehet? (Ülő munkát végzek napi 10-14 órában, túlsúlyom is van) Tisztelettel: F. Ernő (32 éves)

Válasz

Dr. Podlupszki Csaba

2020. április 03.
(Gasztroenterológus)

Kedves Ernő!

Egy proktológiai vizsgálatot javasolnék, azaz a végbéltükrözés a végbélcsatornát és végbelet vizsgálja, különösen az aranyerek, végbélrepedés, polip, végbélsipoly és nemi úton terjedő betegségek tekintetében. A bélben előforduló polipok kezdetben nem okoznak panaszt és méretüktől függően tükrözés közben el is tudják távolítani azokat. Amit javaslok: Táplálkozási szokások mielőbbi módosítása, mozgás, séta, megfelelő mennyiségű folyadék bevitele.

Tisztelettel Dr.Podlupszki Csaba

Kérdés

Jó estét kívánok! Az a problémám, hogy az utolsó három székletürítésnél alvadt vér és friss piros vér is maradt a toalettpapíron. Nagyjából két hónappal ezelőtt külső aranyeres csomóm volt, amit Reparon krémmel kezeltem és egy hét után el is múlt. Ez újabb aranyeres panasz lehet? Elkezdtem utánaolvasni és eléggé megijesztettek az írások. Előre is köszönöm a válaszát!

Válasz

Dr. Podlupszki Csaba

2019. szeptember 16.
(Gasztroenterológus)

Kedves Érdeklődő!

Az aranyér okozta vérzés általában élénkpiros színű. A székrekedéssel járó erőlködés a végbélnyílás szöveteinek szakadását okozhatja, mely szintén vérzéssel jár. Javaslom keresse fel háziorvosát, aki a legmegfelelőbb gyógymód megválasztásával segíti a mielőbbi gyógyulását.

Tisztelettel Dr.Podlupszki Csaba

Kérdés

Kedves Dr úr, 26 éves vagyok, és kb.  3 hete egy csúnya hasmenés következményeként kialakult nálam egy bab méretű külső aranyér, életemben elsőször. 5-6 napig nagyon fájt, este is 4-5x keltem fel arra, hogy fáj. Nehezen is tudtam vissza aludni miatta. Azonnal elkezdtem használni HEMORID kenőcsöt, naponta többször alkalmaztam. 6-7 nappal a megjelenés után, teljesen megszűnt a fájdalom és a bab méretű aranyér nagyobb bórsó méretűre húzódott vissza. Azóta eltelt 10nap, de még mindig ott az aranyér és egy kicsit sem érzékeny, kicsit sem fáj. Kérdésem az lenne hogy, érdemes lenne-e esetleg más készítményel, krémmel, kúppal próbálkozni…?Szeretném ,ha teljesen elmúlna a kitüremkedés. Sosem volt még aranyerem és félek,  hogy már örökre ott marad a kis borsónyi “gumó” Válaszát előre is köszönöm!

Válasz

Dr. Podlupszki Csaba

2019. április 22.
(Gasztroenterológus)

Kedves Áron!

Az aranyeres csomó magától nem múlik el teljesen, de ha nincs gyulladásban a mérete kicsi, vagy alig tapintható. Ha a kitüremkedés nem fáj, azonban Önt zavarja, a végbél falában kialakult visszér sebészileg eltávolítható. Ügyeljen az étrendjére, kerülje a szorulást okozó ételeket, mivel fokozhatják az aranyeret, vagy elősegíthetik a kiújulását. Ha a csomó begyulladt, vérzik, mindenképpen foduljon proktológushoz, aki a csomó méretétől és elhelyezkedésétől függően határozza meg a további kezelés módját.

Tisztelettel Dr.Podlupszki Csaba

Kérdés

Tisztelt Doktor Úr! Tegnap reggel volt vastagbéltükrözésem. A mai nap folyamán hasmenéses székletem ürült, amiben egy véres nyálkát találtam. Ez normális jelenség utána vagy aggodalomra adhat okot? Mintavétel nem történt, mindent rendben találtak, negatív az eredmény. Labor és a hasi UH is rendben. Viszont néhány belső aranyeres csomó megfigyelhető. Márciusban volt egy vírusos enteritisem, véres nyákos hasmenés ürült. Előtte 2 héttel kb. antibiotikum kúrám volt felsőléguti fertőzések miatt. A székletem azóta rendeződött, de a nyálkásság nem szünt meg, ezért voltam a vizsgálaton. A vírusfertőzés és a vizsgálat időpontja között véres nyálkát csak egyszer láttam, illetve most a fent leírtak szerint. Probiotikumot szedtem. 25 éves vagyok, nem dohányzom, nem iszom. Ha a kolonoszkópia rendben volt(bélgyulladás sincs), miért találkozhatok majdnem minden székletben a nyálkával ami ritkán véres? Stressz kiválthat ilyen tüneteket? Vagy ez IBS? Egyébként nagyon pánikoló és szorongó vagyok, nem beszélve arról, hogy szerintem kis mértékben hipohonder is vagyok. Válaszát előre is köszönöm!

Válasz

Dr. Podlupszki Csaba

2018. június 16.
(Gasztroenterológus)
Kedves Lilla,
A leírtakból arra következtetek, hogy a panaszai hátterében részben aranyér, részben az IBS áll.
A probiotikum és prebiotikum mellé esetleg egy Normix-os kezelést ajánlanék.
Tisztelettel,
Dr. Podlupszki Csaba
Kérdés

Jó napot! Az lenne a kérdésem,  hogy ez év áprilisában voltam végbéltükrözésen, ennek oka, hogy a végbélnyílás bemenetében két kisebb polip volt. Ezt legyürüzték, de mivel lehetőseg nyílt rá a magam megnyugvása érdekében. Átnézettem magam, minden rendben volt. Most júniusban mosakodás során észrevettem egy kicsi rózsaszin kidudorodó dolgot a végbélnél. A gyógyszerész tanácsára Reparont vettem, igy ez reggelre visszahuzodott, de néhány nap múlva kijott megint. Elmentem orvoshoz, ott azt mondták a vizsgálat után,  hogy egy fél kávebabszem nagyságú nyálkahartya, ami visszahúzodik, de a vizsgalat során a doktor úr azt monta, hogy a végbélnyilástól kicsit beljebb egy aranyértrombozis van, ami lezajlófélben van. Kérdésem az lenne, hogy  nem veszélyes-e az ilyen aranyér trombózis és esetleg nem kellene ezzel valamit tenni? Vagy spontán gyógyul? Válaszát köszönöm!

Válasz

Dr. Podlupszki Csaba

2018. március 16.
(Gasztroenterológus)

Kedves Erzsébet!
Amennyiben a vizsgálatok alapján a belső aranyeres csomók kezdeti stádiumban (I-II) vannak, konzervatív kezeléssel a tünetek megszüntethetők és a folyamat visszahúzódhat, illetve az előrehaladása lassítható. Ilyenkor a fájdalom és gyulladáscsökkentő kúpok, kenőcsök használata, valamint keringést javító tabletták szedése javasolt. Szükség esetén helyi érzéstelenítésben ambuláns körülmények között is az aranyér gyűrűvel történő leszorítása elvégezhető. A hatásos kezelés érdekében, minden esetben életmódbeli változtatásokra is szükség van. Rendszeres kamillás ülőfürdő alkalmazása, valamint bő folyadékfogyasztással, rostban gazdag étrenddel történő székletlazítás, rendszeres testmozgás, intim torna bevezetésével az ismételt kialakulás megelőzhető. A fájdalmas, trombotizált külső aranyeres csomó szintén ambuláns körülmények között, helyi érzéstelenítésben kis rámetszéssel szintén gyógyítható. Amennyiben a belső aranyér nem visszahelyezhető, kizáródott és vérrög keletkezett, vagy szövődménnyel társul mindenkép a műtéti megoldást javasolnám.

Tisztelettel:
Dr.Podlupszki Csaba

Kérjen tanácsot

Dr. Podlupszki Csaba (gasztroenterológus) vagyok, tanulmányaimat a prágai Comenius Egyetem Orvosi Karán végeztem, ahol 1997-ben diplomáztam. Ezt 2000-ben a belgyógyászati, majd 2004-ben a gasztroenterológiai szakvizsga követte. Ettől kezdve gasztroenterológiai szakrendelőben dolgozom szakorvosként.

Szeretném jelezni kedves Olvasóimnak, hogy számomra minden kérdésük fontos, ám orvosi elfoglaltságom miatt sajnos limitáltak az erőforrásaim. Kérem Önöket, hogy kizárólag a gasztroenterológiával kapcsolatos kérdésekkel keressenek, mivel a fent említett okokból kifolyólag csak ezekre tudok választ adni. Megértésüket nagyon köszönöm!
Tisztelettel Dr.Podlupszki Csaba

Dr. Tóth Sára Rebeka (belgyógyász) vagyok, 2016-ban végeztem a Debreceni Egyetem általános orvostudományi karán summa cum laude minősítéssel. Gyerekkori álmom volt, hogy orvos lehessek, így azóta tartó lelkesedéssel dolgozom a szakmában.

Dr. Dezsényi Balázs (infektológus, a trópusi betegségek szakorvosa) vagyok, 2007-ben végeztem a Semmelweis Egyetem általános orvosi karán, infektológia és trópusi orvostan szakképesítéssel rendelkezem, speciális kutatási területem a parazitológia, disszertációmat egy Magyarországan újonnan megjelent, májat érintő galandféregfertőzés, az alveoláris echinococcosis jellegzetességeiről írtam. Célom a parazitás fertőzésben szenvedő betegek hatékony diagnosztizálása és célzott kezelése.

Szakértőink, az  Önök rendelkezésre  állnak. Az alábbi űrlapon keresztül, felteheti egészségügyi problémáival kapcsolatos kérdéseit, amelyet 48 órán belül megválaszolnak.